Fotó: Beliczay László
„Nem hagyjuk cserben ezekben a pillanatokban a gazdaságot” – szögezte le a hét végén Florin Cîţu pénzügyminiszter. Bejelentette, a kormány a jövő hét folyamán a vállalkozások megsegítését célzó intézkedéscsomagot fogad el. A lakosságot közben a helyi adó befizetési határidejének kitolásával tervezi segíteni az Orban-kabinet. A bankok a hitelek törlesztésének felfüggesztésével sietnek a polgárok segítségére.
2020. március 15., 13:532020. március 15., 13:53
A koronavírus miatt bajba jutott vállalkozások megsegítségére siet a román kormány, Florin Cîţu pénzügyminiszter bejelentése szerint a kis- és közepes vállalkozások támogatását célzó pénzügyi csomag jelentős lesz. „Az intézkedéseket már kidolgoztuk, és az első kormányülésen elfogadjuk” – jelentette ki a tárcavezető szombaton, a Digi 24 hírtelevízió műsorában. Mint mondta, ezeket a támogatásokat az állami költségvetésből finanszírozzák, de lesznek olyan intézkedések is, amelyekhez az Európai Bizottság biztosítja a szükséges pénzösszegeket.
„Nem hagyjuk cserben ezekben a pillanatokban a gazdaságot” – szögezte le a pénzügyminiszter. Mint mondta, az intézkedéscsomag célja átsegíteni a cégeket ezen a két-három hónapos nehéz időszakon, megtartani a munkahelyeket és a lakosság vásárlóerejét.
Példaként említette, hogy kitolják azt az időszakot, amíg a vállalkozások befizethetik az állami költségvetésbe a különböző adókat, illetékeket, járulékokat, az Országos Adóhatóság (ANAF) erre az időszakra felfüggeszti a bankszámlák – legyen szó cégekről vagy magánszemélyekről – zárolását, a kis- és közepes vállalkozásoknak nulla százalékos hitelt biztosítanak a működéshez.
„Minden forgatókönyvre készen állunk, de fokozatosan indítunk. Elsősorban azokkal az ágazatokkal, amelyekről információink vannak, hogy negatívan érintette őket a kialakult helyzet” – részletezte Cîţu. Mint ismeretes, a napokban a turizmus terén tevékenykedő vállalkozások, illetve a közúti fuvarozók kérték a kormány segítségét.
A pénzügyi tárca vezetője a hétvégén arra is ígéretet tett, gondoskodik arról, hogy Románia jelentős erőforrásokhoz jusson azokból az alapokból, amelyeket a járvánnyal összefüggésben fog kiutalni az Európai Unió. Kérni fogja ugyanakkor Brüsszeltől, hogy a koronavírus leküzdésére használt pénzösszegeket ne vegyék számításba a költségvetési hiány megállapításakor. Brüsszelben a héten várható döntés a koronavírus kapcsán kialakult gazdasági válság miatt nyújtandó finanszírozásokról.
Eközben az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) is bejelentette péntek este, hogy egymilliárd eurós soron kívüli pénzügyi csomagot állított össze a tevékenységi területén működő vállalatok számára az új típusú koronavírus okozta járvány gazdasági hatásainak enyhítésére. A közép- és kelet-európai gazdaságok, valamint az egykori szovjet térség átalakulásának támogatására 1991-ben életre hívott londoni pénzintézet péntek este közölte, hogy
A tájékoztatás szerint a most összeállított sürgősségi pénzügyi programból olyan, az EBRD-vel már kapcsolatban álló vállalatok kaphatnak finanszírozást, amelyek üzleti alapmutatói erőteljesek, de átmeneti hitelellátási nehézségeik támadnak.
Az EBRD közölte: a tervezett lépések között van a kereskedelem-finanszírozás bővítése és rövid távú, két évig terjedő finanszírozások folyósítása pénzintézetek közbeiktatásával mindenek előtt kis- és középvállalatoknak. A bank emellett rövid távú, szintén két évig terjedő működőtőke-csomagok kialakítására is készül más kategóriájú vállalatok, valamint energiaipari beruházó cégek számára, illetve pénzügyimérleg-átalakítási és rövid távú likviditástámogatási programokra települési energia- és infrastruktúra-cégeknek. Az EBRD felméri a már fennálló hitelkötelezettségek esetleges átstrukturálásának szükségességét is, beleértve a lejárati futamidő meghosszabbításának és más kondíciók módosításának lehetőségét. A programban szerepel az a lehetőség is, hogy az EBRD helyi valutában folyósít finanszírozásokat, illetve a már fennálló kötelezettségeket átalakíthatja helyi fizetőeszközben törlesztendő tartozásokká.
Az EBRD közölte egyúttal, hogy közgazdászainak várakozása szerint az új koronavírus okozta járvány a működési térség egészének gazdasági teljesítményére hatással lesz.
Az EBRD szerint valószínűleg azok az országok szenvedik majd meg leginkább a koronavírus okozta járványt, amelyek erőteljesen integrálódtak a globális beszállítói hálózatokba, illetve gazdasági teljesítményük közvetlenül függ a kínai gazdaságétól.
Több olyan intézkedés is született, illetve tervben van, amelyek a lakosság segítségére sietnek a sokak számára nehéz időszakban. Florin Cîţu pénzügyminiszter Facebook-bejegyzésben jelentette be, hogy az első kormányülésen sürgősségi rendeletet adnak ki, amellyel
A bankok eközben azzal segítenek, hogy felfüggesztik a törlesztőrészletek befizetésének határidejét. A Transilvania Bank hitelkártyával rendelkező ügyfeleit például pénteken SMS-ben értesítették, hogy a márciusi törlesztőrészleteket ráér májusban befizetni. Az állami tulajdonban levő CEC Bank sajtóinformációk szerint a jövő héten fogja bejelenteni, hogy egy hónapra felfüggeszti a hitelek – legyen szó fogyasztási vagy jelzálogkölcsönről – törlesztését.
Az elkövetkező napokban pedig várhatóan más pénzintézetek is csatlakoznak az akcióhoz. Florin Cîțu pénzügyminiszter szombat este a Digi 24 hírtelevízió műsorában beszélt ugyanis arról is, hogy tárgyalásokat folytat a bankok képviselőivel, kérve, hogy két-három hónappal tolják ki a hiteltörlesztési határidőt. Elmondása szerint pedig a pénzintézetek pozitívan reagáltak, amikor a kormány arra kérte őket, találjanak megoldásokat a lakosság megsegítésére.
Az Európai Parlament csütörtökön elfogadta az új autók és kishaszongépjárművek szén-dioxid-kibocsátási teljesítményszabványaira vonatkozó célzott módosítást.
Marcel Boloș európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter úgy véli, szóba se jöhet egy hitelmegállapodás a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), ami szerinte az országos helyreállítási tervben foglaltaknál „fájdalmasabb” reformokat vonna maga után.
Az év első három hónapjában 2,496 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), alig 1 százalékkal többet a 2024 januárja és márciusa között jegyzettnél.
Csütörtökön is folytatta lejtmenetét a román fizetőeszköz: a Román Nemzeti Bank (BNR) által 13 órakor kiközölt referencia-árfolyam 5,12 lej/euró volt a szerdai 5,0991 után, ami 0,0231 százalékos növekedést jelent.
Nincs pozitív szcenárió, gazdasági szempontból az idei egy sötét év lesz – vetítette elő derűlátásra nem túl sok okot adóan a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Magyarországon és Horvátországban terjeszkedik a román fogászati vállalat, a Dental Holding – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Indoklással ellátott véleményt küldött az Európai Bizottság (EB) Romániának, amiért korlátozza a gáztermelők szabadságát a földgáz nagykereskedelmi árának megállapításában.
Miután kétévnyi viszonylagos stabilitás után az elmúlt 5 évben tapasztalt legnagyobb, 2,5 százalékos ugrással kedden az árfolyam átlépte az 5 lej/eurós lélektani határt, szerdán is tovább gyengült a román deviza az európai fizetőeszközzel szemben.
Bár Románia továbbra is az Európai Unió alacsonyabb átlagbéreket kínáló országai közé tartozik, a vásárlóerő-paritás (PPS) alapján már nem szerepel a sereghajtók között – derül ki az Euronews elemzéséből.
Nagyváradon nyitott üzemet a finn Amer Sports – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
szóljon hozzá!