Intézkedéscsomaggal próbál segíteni a kormány a lakosságon és a vállalkozásokon

•  Fotó: Beliczay László

Fotó: Beliczay László

„Nem hagyjuk cserben ezekben a pillanatokban a gazdaságot” – szögezte le a hét végén Florin Cîţu pénzügyminiszter. Bejelentette, a kormány a jövő hét folyamán a vállalkozások megsegítését célzó intézkedéscsomagot fogad el. A lakosságot közben a helyi adó befizetési határidejének kitolásával tervezi segíteni az Orban-kabinet. A bankok a hitelek törlesztésének felfüggesztésével sietnek a polgárok segítségére.

Bálint Eszter

2020. március 15., 13:532020. március 15., 13:53

A koronavírus miatt bajba jutott vállalkozások megsegítségére siet a román kormány, Florin Cîţu pénzügyminiszter bejelentése szerint a kis- és közepes vállalkozások támogatását célzó pénzügyi csomag jelentős lesz. „Az intézkedéseket már kidolgoztuk, és az első kormányülésen elfogadjuk” – jelentette ki a tárcavezető szombaton, a Digi 24 hírtelevízió műsorában. Mint mondta, ezeket a támogatásokat az állami költségvetésből finanszírozzák, de lesznek olyan intézkedések is, amelyekhez az Európai Bizottság biztosítja a szükséges pénzösszegeket.

Cîţu szerint a nehéz helyzetbe jutott vállalkozások megsegítésére akár a bruttó hazai termék (GDP) 1 százalékának megfelelő pénzösszegre is szükség lehet.

„Nem hagyjuk cserben ezekben a pillanatokban a gazdaságot” – szögezte le a pénzügyminiszter. Mint mondta, az intézkedéscsomag célja átsegíteni a cégeket ezen a két-három hónapos nehéz időszakon, megtartani a munkahelyeket és a lakosság vásárlóerejét.

Példaként említette, hogy kitolják azt az időszakot, amíg a vállalkozások befizethetik az állami költségvetésbe a különböző adókat, illetékeket, járulékokat, az Országos Adóhatóság (ANAF) erre az időszakra felfüggeszti a bankszámlák – legyen szó cégekről vagy magánszemélyekről – zárolását, a kis- és közepes vállalkozásoknak nulla százalékos hitelt biztosítanak a működéshez.

„Minden forgatókönyvre készen állunk, de fokozatosan indítunk. Elsősorban azokkal az ágazatokkal, amelyekről információink vannak, hogy negatívan érintette őket a kialakult helyzet” – részletezte Cîţu. Mint ismeretes, a napokban a turizmus terén tevékenykedő vállalkozások, illetve a közúti fuvarozók kérték a kormány segítségét.

A pénzügyi tárca vezetője a hétvégén arra is ígéretet tett, gondoskodik arról, hogy Románia jelentős erőforrásokhoz jusson azokból az alapokból, amelyeket a járvánnyal összefüggésben fog kiutalni az Európai Unió. Kérni fogja ugyanakkor Brüsszeltől, hogy a koronavírus leküzdésére használt pénzösszegeket ne vegyék számításba a költségvetési hiány megállapításakor. Brüsszelben a héten várható döntés a koronavírus kapcsán kialakult gazdasági válság miatt nyújtandó finanszírozásokról.

Egymilliárd eurós csomag az EBRD-től

Eközben az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) is bejelentette péntek este, hogy egymilliárd eurós soron kívüli pénzügyi csomagot állított össze a tevékenységi területén működő vállalatok számára az új típusú koronavírus okozta járvány gazdasági hatásainak enyhítésére. A közép- és kelet-európai gazdaságok, valamint az egykori szovjet térség átalakulásának támogatására 1991-ben életre hívott londoni pénzintézet péntek este közölte, hogy

ez csak előzetes válaszlépés a koronavírus okozta válságra, a bank készen áll még további segítségnyújtásra szükség esetén.

A tájékoztatás szerint a most összeállított sürgősségi pénzügyi programból olyan, az EBRD-vel már kapcsolatban álló vállalatok kaphatnak finanszírozást, amelyek üzleti alapmutatói erőteljesek, de átmeneti hitelellátási nehézségeik támadnak.

Az EBRD közölte: a tervezett lépések között van a kereskedelem-finanszírozás bővítése és rövid távú, két évig terjedő finanszírozások folyósítása pénzintézetek közbeiktatásával mindenek előtt kis- és középvállalatoknak. A bank emellett rövid távú, szintén két évig terjedő működőtőke-csomagok kialakítására is készül más kategóriájú vállalatok, valamint energiaipari beruházó cégek számára, illetve pénzügyimérleg-átalakítási és rövid távú likviditástámogatási programokra települési energia- és infrastruktúra-cégeknek. Az EBRD felméri a már fennálló hitelkötelezettségek esetleges átstrukturálásának szükségességét is, beleértve a lejárati futamidő meghosszabbításának és más kondíciók módosításának lehetőségét. A programban szerepel az a lehetőség is, hogy az EBRD helyi valutában folyósít finanszírozásokat, illetve a már fennálló kötelezettségeket átalakíthatja helyi fizetőeszközben törlesztendő tartozásokká.

Az EBRD közölte egyúttal, hogy közgazdászainak várakozása szerint az új koronavírus okozta járvány a működési térség egészének gazdasági teljesítményére hatással lesz.  

A bank szerint különösen Közép-Ázsiában, Kelet- és Délkelet-Európában, a kaukázusi térségben és Oroszországban kell számolni a növekedés lassulásával.

Az EBRD szerint valószínűleg azok az országok szenvedik majd meg leginkább a koronavírus okozta járványt, amelyek erőteljesen integrálódtak a globális beszállítói hálózatokba, illetve gazdasági teljesítményük közvetlenül függ a kínai gazdaságétól.

Közvetlen segítség a lakosságnak

Több olyan intézkedés is született, illetve tervben van, amelyek a lakosság segítségére sietnek a sokak számára nehéz időszakban. Florin Cîţu pénzügyminiszter Facebook-bejegyzésben jelentette be, hogy az első kormányülésen sürgősségi rendeletet adnak ki, amellyel

március 30-áról június 30-áig halasztják azt a határidőt, ameddig a helyi önkormányzat által elfogadott kedvezmény mellett lehet befizetni az ingatlan- és autóadót.

A bankok eközben azzal segítenek, hogy felfüggesztik a törlesztőrészletek befizetésének határidejét. A Transilvania Bank hitelkártyával rendelkező ügyfeleit például pénteken SMS-ben értesítették, hogy a márciusi törlesztőrészleteket ráér májusban befizetni. Az állami tulajdonban levő CEC Bank sajtóinformációk szerint a jövő héten fogja bejelenteni, hogy egy hónapra felfüggeszti a hitelek – legyen szó fogyasztási vagy jelzálogkölcsönről – törlesztését.

Az elkövetkező napokban pedig várhatóan más pénzintézetek is csatlakoznak az akcióhoz. Florin Cîțu pénzügyminiszter szombat este a Digi 24 hírtelevízió műsorában beszélt ugyanis arról is, hogy tárgyalásokat folytat a bankok képviselőivel, kérve, hogy két-három hónappal tolják ki a hiteltörlesztési határidőt. Elmondása szerint pedig a pénzintézetek pozitívan reagáltak, amikor a kormány arra kérte őket, találjanak megoldásokat a lakosság megsegítésére.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. október 24., csütörtök

Még rágódnak a hazai élelmiszerek árréskorlátozásán

Jövő héten újabb egyeztetésekre kerül sor a Romániában feldolgozott hazai élelmiszertermékek árrésének korlátozásáról – jelentette be csütörtökön a mezőgazdasági miniszter.

Még rágódnak a hazai élelmiszerek árréskorlátozásán
2024. október 24., csütörtök

A jelzáloghitelek értéke is megmutatja, hol a legmagasabbak a lakásárak

A Kolozs megyeiek veszik fel a legnagyobb törlesztőrészletű és a legmagasabb összegű jelzáloghiteleket, de ők is fizetnek a legtöbbet az országban az ingatlanokért, míg a Konstanca megyeiek igénylik a legkisebb összegű jelzáloghiteleket.

A jelzáloghitelek értéke is megmutatja, hol a legmagasabbak a lakásárak
2024. október 24., csütörtök

Aszálykárosult romániai gazdák számára hagyott jóvá kárpótlást az Európai Bizottság

Az Európai Bizottság csütörtökön kétmilliárd lej (400 millió euró) értékű román állami támogatási programot hagyott jóvá a 2023 szeptembere és 2024 augusztusa közötti súlyos aszály által érintett romániai gazdák kártalanítására.

Aszálykárosult romániai gazdák számára hagyott jóvá kárpótlást az Európai Bizottság
2024. október 23., szerda

Mikor a legolcsóbb a repülőjegy? – Tévhit, hogy kedden

A Romániából induló járatokra a legolcsóbban vasárnap, ezt követően pedig szombaton lehet repülőjegyet foglalni, a legolcsóbb lehetőségek pedig 30, sőt 45 nappal az indulás előtt elérhetőek – erre a következtetésre jutottak a Vola.ro szakemberei.

Mikor a legolcsóbb a repülőjegy? – Tévhit, hogy kedden
2024. október 23., szerda

Nem csak a poharukat emelik: fokozatosan drágulhat a sör

A kormány jóváhagyja a sör jövedéki adójának fokozatos emelésére vonatkozó ütemtervet – közölte szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.

Nem csak a poharukat emelik: fokozatosan drágulhat a sör
2024. október 23., szerda

Meghaladja a 10 ezer lejt a tisztességes megélhetéshez szükséges minimális kosár értéke egy négyfős család esetében

Egy két felnőttből és két gyermekből álló család tisztességes megélhetéséhez szükséges minimális fogyasztói kosár havi értéke a 2023. szeptemberi 9978 lejről 4,7 százalékkal 10 450 lejre nőtt idén szeptemberre.

Meghaladja a 10 ezer lejt a tisztességes megélhetéshez szükséges minimális kosár értéke egy négyfős család esetében
2024. október 23., szerda

Jövőre nem nő az ingatlanadó, ígéri a miniszterelnök

A kormány 2026. január elsejéig elhalasztja az ingatlanadók piackutatásokon alapuló kiszámítási módjának alkalmazását – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.

Jövőre nem nő az ingatlanadó, ígéri a miniszterelnök
2024. október 22., kedd

Visszafogott román gazdasági növekedés

A Nemzetközi Valutaalap (IMF) az áprilisi 2,8 százalékról 1,9 százalékra módosította a román gazdaság idei növekedésére vonatkozó előrejelzését a kedden közzétett, Világgazdasági kilátások (World Economic Outlook) elnevezésű jelentésében.

Visszafogott román gazdasági növekedés
2024. október 22., kedd

A minimálbér kiszámításának új mechanizmusáról fogadott el törvénytervezetet a parlament

A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazodó új mechanizmusáról fogadott el kedden törvénytervezetet a képviselőház. A jogszabályjavaslat a megfelelő európai uniós minimálbérekről szóló 2022/2041-es irányelvet ülteti át a román jogrendbe.

A minimálbér kiszámításának új mechanizmusáról fogadott el törvénytervezetet a parlament
2024. október 22., kedd

Magyarországon és Romániában az egyik legnagyobb a költségvetési hiány

Az Eurostat kedden közzétett adatai szerint az EU tagállamainak átlagos GDP-arányos költségvetési hiánya a 2022-es 3,2 százalékról 3,5 százalékra nőtt 2023-ban.

Magyarországon és Romániában az egyik legnagyobb a költségvetési hiány