Fotó: Beliczay László
„Nem hagyjuk cserben ezekben a pillanatokban a gazdaságot” – szögezte le a hét végén Florin Cîţu pénzügyminiszter. Bejelentette, a kormány a jövő hét folyamán a vállalkozások megsegítését célzó intézkedéscsomagot fogad el. A lakosságot közben a helyi adó befizetési határidejének kitolásával tervezi segíteni az Orban-kabinet. A bankok a hitelek törlesztésének felfüggesztésével sietnek a polgárok segítségére.
2020. március 15., 13:532020. március 15., 13:53
A koronavírus miatt bajba jutott vállalkozások megsegítségére siet a román kormány, Florin Cîţu pénzügyminiszter bejelentése szerint a kis- és közepes vállalkozások támogatását célzó pénzügyi csomag jelentős lesz. „Az intézkedéseket már kidolgoztuk, és az első kormányülésen elfogadjuk” – jelentette ki a tárcavezető szombaton, a Digi 24 hírtelevízió műsorában. Mint mondta, ezeket a támogatásokat az állami költségvetésből finanszírozzák, de lesznek olyan intézkedések is, amelyekhez az Európai Bizottság biztosítja a szükséges pénzösszegeket.
„Nem hagyjuk cserben ezekben a pillanatokban a gazdaságot” – szögezte le a pénzügyminiszter. Mint mondta, az intézkedéscsomag célja átsegíteni a cégeket ezen a két-három hónapos nehéz időszakon, megtartani a munkahelyeket és a lakosság vásárlóerejét.
Példaként említette, hogy kitolják azt az időszakot, amíg a vállalkozások befizethetik az állami költségvetésbe a különböző adókat, illetékeket, járulékokat, az Országos Adóhatóság (ANAF) erre az időszakra felfüggeszti a bankszámlák – legyen szó cégekről vagy magánszemélyekről – zárolását, a kis- és közepes vállalkozásoknak nulla százalékos hitelt biztosítanak a működéshez.
„Minden forgatókönyvre készen állunk, de fokozatosan indítunk. Elsősorban azokkal az ágazatokkal, amelyekről információink vannak, hogy negatívan érintette őket a kialakult helyzet” – részletezte Cîţu. Mint ismeretes, a napokban a turizmus terén tevékenykedő vállalkozások, illetve a közúti fuvarozók kérték a kormány segítségét.
A pénzügyi tárca vezetője a hétvégén arra is ígéretet tett, gondoskodik arról, hogy Románia jelentős erőforrásokhoz jusson azokból az alapokból, amelyeket a járvánnyal összefüggésben fog kiutalni az Európai Unió. Kérni fogja ugyanakkor Brüsszeltől, hogy a koronavírus leküzdésére használt pénzösszegeket ne vegyék számításba a költségvetési hiány megállapításakor. Brüsszelben a héten várható döntés a koronavírus kapcsán kialakult gazdasági válság miatt nyújtandó finanszírozásokról.
Eközben az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) is bejelentette péntek este, hogy egymilliárd eurós soron kívüli pénzügyi csomagot állított össze a tevékenységi területén működő vállalatok számára az új típusú koronavírus okozta járvány gazdasági hatásainak enyhítésére. A közép- és kelet-európai gazdaságok, valamint az egykori szovjet térség átalakulásának támogatására 1991-ben életre hívott londoni pénzintézet péntek este közölte, hogy
A tájékoztatás szerint a most összeállított sürgősségi pénzügyi programból olyan, az EBRD-vel már kapcsolatban álló vállalatok kaphatnak finanszírozást, amelyek üzleti alapmutatói erőteljesek, de átmeneti hitelellátási nehézségeik támadnak.
Az EBRD közölte: a tervezett lépések között van a kereskedelem-finanszírozás bővítése és rövid távú, két évig terjedő finanszírozások folyósítása pénzintézetek közbeiktatásával mindenek előtt kis- és középvállalatoknak. A bank emellett rövid távú, szintén két évig terjedő működőtőke-csomagok kialakítására is készül más kategóriájú vállalatok, valamint energiaipari beruházó cégek számára, illetve pénzügyimérleg-átalakítási és rövid távú likviditástámogatási programokra települési energia- és infrastruktúra-cégeknek. Az EBRD felméri a már fennálló hitelkötelezettségek esetleges átstrukturálásának szükségességét is, beleértve a lejárati futamidő meghosszabbításának és más kondíciók módosításának lehetőségét. A programban szerepel az a lehetőség is, hogy az EBRD helyi valutában folyósít finanszírozásokat, illetve a már fennálló kötelezettségeket átalakíthatja helyi fizetőeszközben törlesztendő tartozásokká.
Az EBRD közölte egyúttal, hogy közgazdászainak várakozása szerint az új koronavírus okozta járvány a működési térség egészének gazdasági teljesítményére hatással lesz.
Az EBRD szerint valószínűleg azok az országok szenvedik majd meg leginkább a koronavírus okozta járványt, amelyek erőteljesen integrálódtak a globális beszállítói hálózatokba, illetve gazdasági teljesítményük közvetlenül függ a kínai gazdaságétól.
Több olyan intézkedés is született, illetve tervben van, amelyek a lakosság segítségére sietnek a sokak számára nehéz időszakban. Florin Cîţu pénzügyminiszter Facebook-bejegyzésben jelentette be, hogy az első kormányülésen sürgősségi rendeletet adnak ki, amellyel
A bankok eközben azzal segítenek, hogy felfüggesztik a törlesztőrészletek befizetésének határidejét. A Transilvania Bank hitelkártyával rendelkező ügyfeleit például pénteken SMS-ben értesítették, hogy a márciusi törlesztőrészleteket ráér májusban befizetni. Az állami tulajdonban levő CEC Bank sajtóinformációk szerint a jövő héten fogja bejelenteni, hogy egy hónapra felfüggeszti a hitelek – legyen szó fogyasztási vagy jelzálogkölcsönről – törlesztését.
Az elkövetkező napokban pedig várhatóan más pénzintézetek is csatlakoznak az akcióhoz. Florin Cîțu pénzügyminiszter szombat este a Digi 24 hírtelevízió műsorában beszélt ugyanis arról is, hogy tárgyalásokat folytat a bankok képviselőivel, kérve, hogy két-három hónappal tolják ki a hiteltörlesztési határidőt. Elmondása szerint pedig a pénzintézetek pozitívan reagáltak, amikor a kormány arra kérte őket, találjanak megoldásokat a lakosság megsegítésére.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A villanyáram hatósági árszabályozásának július elsejei kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak – derül ki egy sürgősségirendelet-tervezetből.
A 2025-ös turisztikai év eddig rosszul alakult a vendéglátósok számára, az ágazatot az életszínvonal csökkenése és az áfa 19 százalékra emelése egyaránt fenyegeti – jelentette ki a Turisztikai Ügynökségek Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke.
Dragoș Pâslaru miniszter szerint 7,8 milliárd euróra rúg azon projektek összege, amelyek az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként kaptak uniós finanszírozást, ám jelenleg erősen kérdéses, hogy határidőre meg lehet-e őket valósítani.
Megkezdődött az aratás Arad megyében, de a szárazság miatt nem jók a kilátások. Nagy Zsolt falugazdász szerint örvendhetnek, ha nullszaldósok lesznek a gazdák a kevés gabonatermés, és az alacsony, tíz évvel ezelőtti szintű felvásárlási ár miatt.
Megadóztathatják a betegszabadságokat az új kormány tervei szerint. Az egészségügyi miniszter szerint sok ilyen kérés fiktív, hamis okokon alapul, a tervezett intézkedésnek pedig kettős haszna lenne.
Az európai autópiac az áprilisi zsugorodás után májusban visszatért a növekedés útjára, de a kontinensen Romániában esett vissza a legnagyobb mértékben a gépkocsi-beíratások száma az előző évhez képest.
szóljon hozzá!