Egyenlő elbánást kérnek. Sebastian Burduja görög és bolgár kollégájával együtt emelte fel szavát az áram árában mutatkozó jelentős eltérések miatt
Fotó: Sebastian Burduja/Facebook
Nem normális, hogy Kelet-Európa sokkal magasabb energiaárakat fizet, mint Nyugat-Európa, ahogyan az elmúlt hónapokban történt, ezért kértem az Európai Bizottságtól (EB) méltányos bánásmódot és egy működő energiauniót – írta Sebastian Burduja energiaügyi miniszter szerdán a Facebookon.
2024. október 02., 13:022024. október 02., 13:02
„Ahogy szeptember 12-én ígértem, görög és bolgár kollégáimmal együtt hivatalosan is kértem az Európai Bizottságtól a méltányos bánásmódot és egy működő energiauniót.
Tegnap Varsóban újra elmondtam, hangosan és világosan: tiszteletben tartjuk az egységes piac közös európai kötelezettségeit, de egyenlő jogokat követelünk. Biztonságos és megfizethető energia nélkül nincs fejlődés. Polgáraink jóléte, gazdaságunk versenyképessége, a bérek és a munkahelyek az energia árától függnek.
Ezért
– szögezte le Burduja.
A miniszter szerint Románia, Görögország és Bulgária kérésére, amelyet az Európai Bizottság már elfogadott, „az energiaügyi miniszterek következő, október 15-i luxembourgi találkozóján ismertetni fogjuk a helyzetet és konkrét tetteket fogunk kérni”, mert „az igazságot ki kell mondani, és Románia nem fog hallgatni az igazságtalansággal szemben”.
A felháborodást már csak az is indokolja, hogy
annak ellenére, hogy az elmúlt két hónapban csökkentek az árak a másnapi piacon, amelyen a jelenlegi fogyasztás 40 százalékának megfelelő mennyiséggel kereskednek – derül ki a Profit.ro gazdasági portál elemzéséből.
Ez az adat megerősíti, hogy
Az a tény, hogy a legdrágább európai energiapiacok a romániai, görögországi, bulgáriai és magyarországi voltak, megerősíti a régiónak a többi európai energiapiactól való elszakadását.
A harmadik negyedévben a másnapi piacon az energia átlagára 127,42 euró/MWh volt az OPCOM-on, Romániát az európai élmezőnyben Görögország követte 125,9 euró/MWh-val, Bulgária 123,6 euró/MWh-val és Magyarország 120,9 euró/MWh-val.
Összehasonlításképpen, Németországban és Franciaországban ugyanebben az időszakban az azonnali árak 75 euró, illetve 51 euró/MWh voltak.
Románia az év eleje óta az EU legdrágább energiapiacai között is az élmezőnyben van, 93,6 euró/MWh-s árával a negyedik helyen áll.
Összehasonlításképpen, az átlagos spot árak Németországban és Franciaországban idén 70 euró, illetve 48,5 euró/MWh voltak. Szintén szeptemberben Románia (109,6 euró/MWh átlagárral) ugyanezen országok (Olaszország, Írország és Görögország) után a negyedik helyen állt.
az országot Bulgária követte 136,5 euró/MWh-val, majd Magyarország és Görögország következett 135 euró/MWh-val. Összehasonlításképpen: Németországban júliusban a spot árak több mint kétszer olyan alacsonyak voltak, mint Romániában (67 euró/MWh), Franciaországban pedig több mint háromszor alacsonyabbak (47 euró/MWh).
A harmadik negyedévben Románia és Magyarország volt a fő energiaexportőr Ukrajnába, amelynek termelőkapacitását súlyosan károsították az orosz bombázások, így a régió két olcsó energiaforrást is elveszített: a nyugati megújuló energiát, amely most úgy tűnik, hogy Ukrajnába áramlik, és Ukrajna megújuló energiáját, amely a múltban nettó exportőr volt, legalábbis a nagy kereslet időszakaiban.
mivel a balkáni régiónak a nagykereskedelmi áramárak hatalmas emelkedésével kell szembenéznie, ami nyugaton nem történt meg, és egyedül kell támogatnia Ukrajnát, amelynek energiarendszerét az orosz katonai agresszió nagyrészt tönkretette.
Az ország újraiparosítása, valamint a kis- és középvállalkozások támogatása a két fő pillére a román gazdaság egészséges fejlődésének – jelentette ki Marcel Ciolacu miniszterelnök szombaton Aradon, miután helyi üzletemberekkel találkozott.
Az európai gazdasági válság Romániában is érezteti a hatását, de nem fog recesszióba lépni az ország – jelentette ki szombaton Marcel Ciolacu miniszterelnök. Elemzők nemrég arra figyelmeztettek, hogy jövőre nem zárható ki a recesszió.
Magasabb fizetéseket ígért a négy évvel ezelőtti választási kampányban a két leghosszabb ideig kormányzó politikai alakulat, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Szociáldemokrata Párt (PSD) is. Vajon a politikusok betartották a szavukat?
Az idei év első kilenc hónapjában 5119 cég és egyéni vállalkozó (PFA) jelentett fizetésképtelenséget, 11,82 százalékkal több, mint 2023 azonos időszakában, amikor 4578 esetet regisztráltak.
Kolozs megyében 40–45 százalékkal magasabbak a fizetések az északnyugati régió többi megyéjéhez képest – derül ki a Beszterce-Naszód megyei regionális statisztikai igazgatóság pénteken közzétett elemzéséből.
Hosszas huzavonát követően végre épülhet Románia eddigi legdrágább autópálya-szakasza. Két török cégnek ítélték oda az észak-erdélyi autópálya utolsó két szakaszának megépítését.
Szubjektív alapon történt a nyári aszály okozta károk felmérése, így egyes gazdák joggal érezhetik úgy, hogy nem egyformán részesülnek a kártérítésből – jelentette ki Nagy Zsolt falugazdász, az Arad Megyei Magyar Gazdák Egyesületének alelnöke.
Az Európai Unióban (EU) az adó- és járulékbevételek átlagban a bruttó hazai termék (GDP) 40 százalékát tették ki tavaly, míg egy évvel korábban a GDP 40,7 százalékára rúgtak.
A szezonálisan kiigazított adatok szerint 2024 szeptemberében az augusztusi szinten, 5,5 százalékon maradt a munkanélküliségi ráta Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A mezőgazdasági minisztérium úgy döntött, hogy elhalasztja azt a vitatott rendelettervezetet, amely több tízezer Romániában feldolgozott élelmiszertermék esetében legfeljebb 20 százalékban korlátozta volna a kereskedelmi haszonkulcsot.
szóljon hozzá!