Egyenlő elbánást kérnek. Sebastian Burduja görög és bolgár kollégájával együtt emelte fel szavát az áram árában mutatkozó jelentős eltérések miatt
Fotó: Sebastian Burduja/Facebook
Nem normális, hogy Kelet-Európa sokkal magasabb energiaárakat fizet, mint Nyugat-Európa, ahogyan az elmúlt hónapokban történt, ezért kértem az Európai Bizottságtól (EB) méltányos bánásmódot és egy működő energiauniót – írta Sebastian Burduja energiaügyi miniszter szerdán a Facebookon.
2024. október 02., 13:022024. október 02., 13:02
„Ahogy szeptember 12-én ígértem, görög és bolgár kollégáimmal együtt hivatalosan is kértem az Európai Bizottságtól a méltányos bánásmódot és egy működő energiauniót.
Tegnap Varsóban újra elmondtam, hangosan és világosan: tiszteletben tartjuk az egységes piac közös európai kötelezettségeit, de egyenlő jogokat követelünk. Biztonságos és megfizethető energia nélkül nincs fejlődés. Polgáraink jóléte, gazdaságunk versenyképessége, a bérek és a munkahelyek az energia árától függnek.
Ezért
– szögezte le Burduja.
A miniszter szerint Románia, Görögország és Bulgária kérésére, amelyet az Európai Bizottság már elfogadott, „az energiaügyi miniszterek következő, október 15-i luxembourgi találkozóján ismertetni fogjuk a helyzetet és konkrét tetteket fogunk kérni”, mert „az igazságot ki kell mondani, és Románia nem fog hallgatni az igazságtalansággal szemben”.
A felháborodást már csak az is indokolja, hogy
annak ellenére, hogy az elmúlt két hónapban csökkentek az árak a másnapi piacon, amelyen a jelenlegi fogyasztás 40 százalékának megfelelő mennyiséggel kereskednek – derül ki a Profit.ro gazdasági portál elemzéséből.
Ez az adat megerősíti, hogy
Az a tény, hogy a legdrágább európai energiapiacok a romániai, görögországi, bulgáriai és magyarországi voltak, megerősíti a régiónak a többi európai energiapiactól való elszakadását.
A harmadik negyedévben a másnapi piacon az energia átlagára 127,42 euró/MWh volt az OPCOM-on, Romániát az európai élmezőnyben Görögország követte 125,9 euró/MWh-val, Bulgária 123,6 euró/MWh-val és Magyarország 120,9 euró/MWh-val.
Összehasonlításképpen, Németországban és Franciaországban ugyanebben az időszakban az azonnali árak 75 euró, illetve 51 euró/MWh voltak.
Románia az év eleje óta az EU legdrágább energiapiacai között is az élmezőnyben van, 93,6 euró/MWh-s árával a negyedik helyen áll.
Összehasonlításképpen, az átlagos spot árak Németországban és Franciaországban idén 70 euró, illetve 48,5 euró/MWh voltak. Szintén szeptemberben Románia (109,6 euró/MWh átlagárral) ugyanezen országok (Olaszország, Írország és Görögország) után a negyedik helyen állt.
az országot Bulgária követte 136,5 euró/MWh-val, majd Magyarország és Görögország következett 135 euró/MWh-val. Összehasonlításképpen: Németországban júliusban a spot árak több mint kétszer olyan alacsonyak voltak, mint Romániában (67 euró/MWh), Franciaországban pedig több mint háromszor alacsonyabbak (47 euró/MWh).
A harmadik negyedévben Románia és Magyarország volt a fő energiaexportőr Ukrajnába, amelynek termelőkapacitását súlyosan károsították az orosz bombázások, így a régió két olcsó energiaforrást is elveszített: a nyugati megújuló energiát, amely most úgy tűnik, hogy Ukrajnába áramlik, és Ukrajna megújuló energiáját, amely a múltban nettó exportőr volt, legalábbis a nagy kereslet időszakaiban.
mivel a balkáni régiónak a nagykereskedelmi áramárak hatalmas emelkedésével kell szembenéznie, ami nyugaton nem történt meg, és egyedül kell támogatnia Ukrajnát, amelynek energiarendszerét az orosz katonai agresszió nagyrészt tönkretette.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
A romániai sörértékesítés kilencven százaléka a hipermarketekben, szupermarketekben és kisboltokban zajlik, míg a vendéglátóhelyek – éttermek, bárok és kávézók – csupán tíz százalékos részesedéssel bírnak.
Az Egyesült Államok a jelenleg tervezettnél „jóval nagyobb” mértékű vámokat vethet ki az Európai Unióra és Kanadára, ha közösen próbálnak fellépni az amerikai vámok ellen – közölte Donald Trump amerikai elnök a saját közösségi oldalán csütörtökön.
Beruházási és Fejlesztési Bank (Banca de Investiții si Dezvoltare – BID) néven megkezdte működését az új román állami bank.
szóljon hozzá!