Háborog Bukarest, mert Romániában sokkal drágább az áram, mint Nyugat-Európában

Egyenlő elbánást kérnek. Sebastian Burduja görög és bolgár kollégájával együtt emelte fel szavát az áram árában mutatkozó jelentős eltérések miatt •  Fotó: Sebastian Burduja/Facebook

Egyenlő elbánást kérnek. Sebastian Burduja görög és bolgár kollégájával együtt emelte fel szavát az áram árában mutatkozó jelentős eltérések miatt

Fotó: Sebastian Burduja/Facebook

Nem normális, hogy Kelet-Európa sokkal magasabb energiaárakat fizet, mint Nyugat-Európa, ahogyan az elmúlt hónapokban történt, ezért kértem az Európai Bizottságtól (EB) méltányos bánásmódot és egy működő energiauniót – írta Sebastian Burduja energiaügyi miniszter szerdán a Facebookon.

Balogh Levente

2024. október 02., 13:022024. október 02., 13:02

„Ahogy szeptember 12-én ígértem, görög és bolgár kollégáimmal együtt hivatalosan is kértem az Európai Bizottságtól a méltányos bánásmódot és egy működő energiauniót.

Idézet
Nem tisztességes és nem is normális, hogy Kelet-Európa sokkal magasabb energiaárakat fizet, mint Nyugat-Európa, ahogyan az elmúlt hónapokban ismétlődően történt. Ennek két oka van: az összeköttetések hiánya Európa közepén (különösen Ausztriában és Szlovákiában), ami azt jelenti, hogy a nyugaton termelt olcsó energia gyakorlatilag megáll Ausztriában és Szlovákiában; valamint a Moldovából és Ukrajnából érkező további energiaigény, ami további nyomást gyakorol az árakra a régiónkban.

Tegnap Varsóban újra elmondtam, hangosan és világosan: tiszteletben tartjuk az egységes piac közös európai kötelezettségeit, de egyenlő jogokat követelünk. Biztonságos és megfizethető energia nélkül nincs fejlődés. Polgáraink jóléte, gazdaságunk versenyképessége, a bérek és a munkahelyek az energia árától függnek.

Ezért

Idézet
az elmúlt években minden igyekezetünkkel arra törekedtünk, hogy a fogyasztók számára az árakat féken tartsuk, de nem tűrhetjük az európai energiapiacon tapasztalható egyenlőtlenségeket sem”

– szögezte le Burduja.

A miniszter szerint Románia, Görögország és Bulgária kérésére, amelyet az Európai Bizottság már elfogadott, „az energiaügyi miniszterek következő, október 15-i luxembourgi találkozóján ismertetni fogjuk a helyzetet és konkrét tetteket fogunk kérni”, mert „az igazságot ki kell mondani, és Románia nem fog hallgatni az igazságtalansággal szemben”.

A felháborodást már csak az is indokolja, hogy

2024 harmadik negyedévében Romániában volt a legmagasabb az azonnali energiaár az Európai Unióban,

annak ellenére, hogy az elmúlt két hónapban csökkentek az árak a másnapi piacon, amelyen a jelenlegi fogyasztás 40 százalékának megfelelő mennyiséggel kereskednek – derül ki a Profit.ro gazdasági portál elemzéséből.

Ez az adat megerősíti, hogy

Románia a jelenlegi gazdasági helyzet legfőbb áldozata az európai energiapiacon.

Az a tény, hogy a legdrágább európai energiapiacok a romániai, görögországi, bulgáriai és magyarországi voltak, megerősíti a régiónak a többi európai energiapiactól való elszakadását.

A harmadik negyedévben a másnapi piacon az energia átlagára 127,42 euró/MWh volt az OPCOM-on, Romániát az európai élmezőnyben Görögország követte 125,9 euró/MWh-val, Bulgária 123,6 euró/MWh-val és Magyarország 120,9 euró/MWh-val.

Összehasonlításképpen, Németországban és Franciaországban ugyanebben az időszakban az azonnali árak 75 euró, illetve 51 euró/MWh voltak.

Románia az év eleje óta az EU legdrágább energiapiacai között is az élmezőnyben van, 93,6 euró/MWh-s árával a negyedik helyen áll.

Csak Olaszországban és Írországban (100 euró/MWh), valamint Görögországban (94,8 euró/MWh) magasabbak az árak.

Összehasonlításképpen, az átlagos spot árak Németországban és Franciaországban idén 70 euró, illetve 48,5 euró/MWh voltak. Szintén szeptemberben Románia (109,6 euró/MWh átlagárral) ugyanezen országok (Olaszország, Írország és Görögország) után a negyedik helyen állt.

Júliusban Románia 145,2 euró/MWh átlagárral abszolút listavezető volt az uniós energiaárak tekintetében,

az országot Bulgária követte 136,5 euró/MWh-val, majd Magyarország és Görögország következett 135 euró/MWh-val. Összehasonlításképpen: Németországban júliusban a spot árak több mint kétszer olyan alacsonyak voltak, mint Romániában (67 euró/MWh), Franciaországban pedig több mint háromszor alacsonyabbak (47 euró/MWh).

A helyzet kialakulásába az ukrajnai háború is belejátszott.

A harmadik negyedévben Románia és Magyarország volt a fő energiaexportőr Ukrajnába, amelynek termelőkapacitását súlyosan károsították az orosz bombázások, így a régió két olcsó energiaforrást is elveszített: a nyugati megújuló energiát, amely most úgy tűnik, hogy Ukrajnába áramlik, és Ukrajna megújuló energiáját, amely a múltban nettó exportőr volt, legalábbis a nagy kereslet időszakaiban.

Románia, Bulgária és Görögország nagy ipari áramfogyasztói korábban hivatalosan panaszt tettek Brüsszelben az egységes európai villamosenergia-piac de facto szétválasztása miatt,

mivel a balkáni régiónak a nagykereskedelmi áramárak hatalmas emelkedésével kell szembenéznie, ami nyugaton nem történt meg, és egyedül kell támogatnia Ukrajnát, amelynek energiarendszerét az orosz katonai agresszió nagyrészt tönkretette.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. október 02., szerda

Márciusban még biztos a jelenlegi szinten lesz az áfa a kormányfő ígérete szerint

Az általános forgalmi adó (áfa/TVA) szintje 2025 márciusában sem fog módosulni, sőt az élelmiszerek és gyógyszerek esetében is megmarad a 9 százalékos áfa – ígéri Marcel Ciolacu kormányfő, a Szociáldemokrata Párt (PSD) államfői babérokra pályázó elnöke.

Márciusban még biztos a jelenlegi szinten lesz az áfa a kormányfő ígérete szerint
2024. október 01., kedd

Még várni kell az euró romániai bevezetésére

Keddi parlamenti szakbizottsági meghallgatásán Mugur Isărescu kijelentette, hogy Román Nemzeti Bank (BNR) jelenleg nem tartja megvalósíthatónak az euró bevezetését.

Még várni kell az euró romániai bevezetésére
2024. október 01., kedd

Adóemelésekre számít a romániai vállalkozók számottevő többsége

A romániai vállalkozók mintegy 70 százaléka a következő 12 hónapban a személyi jövedelemadó, kétharmaduk pedig a profitadó emelkedésére számít az INSCOP által végzett, New Money vállalkozói barométer című közvélemény-kutatás szerint.

Adóemelésekre számít a romániai vállalkozók számottevő többsége
2024. október 01., kedd

Sokaknak hoz októberben nagyobb nyugdíjat a postás

Október 1-jén, az idősek világnapján lép érvénybe a nyugdíjak adómentességi küszöbét 3000 lejre emelő törvény – emlékeztetett egy keddi Facebook-bejegyzésében Marcel Ciolacu miniszterelnök.

Sokaknak hoz októberben nagyobb nyugdíjat a postás
2024. október 01., kedd

FRISSÍTVE – Magyar kézre kerülhet az E.ON romániai szolgáltatói üzletága (Reakció)

A magyar állami tulajdonú MVM energetikai vállalat megegyezett a német E.ON csoporttal az E.ON Energie romániai gáz- és áramszolgáltató vállalat felvásárlásáról – értesült a Hotnews.ro hírportál a tranzakcióhoz közel álló forrásoktól.

FRISSÍTVE – Magyar kézre kerülhet az E.ON romániai szolgáltatói üzletága (Reakció)
2024. szeptember 30., hétfő

Bezárta erdélyi gyárát egy olasz cég, sokan kerültek utcára

Az olasz Taffarello SpA, a Romanbag Production papírzacskó-gyártó cég tulajdonosa, úgy döntött, hogy bezárja erdélyi, a Kolozs megyei Désen található gyárát.

Bezárta erdélyi gyárát egy olasz cég, sokan kerültek utcára
2024. szeptember 30., hétfő

Jó hír a nyugdíjasok egy részének: szolidaritási együtthatót tervez a kormány

Simona Bucura Oprescu munkaügyi miniszter hétfőn bejelentette, hogy egy „szolidaritási együttható” bevezetésével fog növekedni a fogyatékkal élők nyugdíja.

Jó hír a nyugdíjasok egy részének: szolidaritási együtthatót tervez a kormány
2024. szeptember 30., hétfő

A központi régióban is népszerű a Zöldház program

Több mint 9300-an iratkoztak fel a központi régió megyéiből hétfőn a Zöldház program 2024-es kiírása keretében elérhető támogatásra.

A központi régióban is népszerű a Zöldház program
2024. szeptember 29., vasárnap

Fél évszázada lökik ide a sört a csíkszeredai gyárból

Saját maguk tiszteletére emelhetik poharukat a csíkszeredai sörgyárban, mely immár 50 éve működik a székelyföldi városban. A kezdetekhez képest óriásit fejlődött a bő két évtizede egy multinacionális vállalat tulajdonában lévő sörgyár.

Fél évszázada lökik ide a sört a csíkszeredai gyárból
2024. szeptember 27., péntek

Magyar és román vasúttársaságoknak készülnek mozdonyok egy dél-romániai üzemben

Az elkövetkező időszakban hat új mozdonyt szállít le romániai és magyarországi vasúttársaságoknak – jelentette be a Softronic Craiova gördülőállomány-gyártó a világ legnagyobb vasúti vásárán, az immár 14. alkalommal megszervezett Innotranson.

Magyar és román vasúttársaságoknak készülnek mozdonyok egy dél-romániai üzemben