2007. május 23., 00:002007. május 23., 00:00
Így a könyvstandtól a fűnyíró gépekig széles árukínálat várta az érdeklődőket. Molnos Zoltán, a vásár főszervezője elmondta, a kiállítás presztízsét növelte, hogy olyan nagy kaliberű cégek is jelen voltak, mint a Mercedes, a Chrysler, a Dodge és olyan udvarhelyi cégek is standot állítottak fel, amelyek kizárólag exportra termelnek. A háromnapos rendezvény második napján a városháza dísztermében gazdasági konferenciát tartottak a cégek képviselőinek azzal a céllal, hogy a kiállítás résztvevői és a helyi vállalkozók között üzleti kapcsolatot teremtsenek. A konferencián négy előadást hallgattak végig a jelenlevők. Szász Jenő polgármester Székelyudvarhely üzleti lehetőségeiről és hiányosságairól tartott előadást. Az elöljáró az építőipar fejlődésére számít, ugyanakkor arra panaszkodott, nincs elég jó szakember, mivel a felsőfokú oktatás minősége nem megfelelő. Szász vázolta az udvarhelyszéki gazdaság jelenlegi szerkezetét, amely könnyűiparból, élelmiszer- és faiparból áll, így elsősorban a fémfeldolgozó és a faiparban, valamint a gépgyártásban látna szívesen újabb befektetőket. Modok Eszter, az Udvarhelyszéki Kis- és Középvállalkozások Szövetségének (UKKSZ) elnöke az UKKSZ tevékenységét ismertette, Csáka József, a Kis- és Középvállalkozások Országos Ügynökségének (ANIMMC) elnöke pedig az EU-pályázati lehetőségről beszélt. Az ANIMMC elnöke felhívta a figyelmet arra a veszélyre, hogy a hazai kis- és középvállalkozások nem lesznek képesek lehívni az Unió strukturális alapjából pályázható összegeket. Végül Tüske Péter, a Magyar Vámügyi Szövetség elnöke a közösségi vám- és adószabályokról tartott előadást, valamint ismertette az EU lisszaboni stratégiáját.
Kiss Előd Gergely
Az elmúlt évek súlyos aszályai és szélsőséges időjárása jelentősen visszavetette a romániai bortermelést, amely 2024-ben 20 százalékkal esett vissza. A tendencia globális: a szőlőültetvények rendkívül érzékenyek az éghajlatváltozásra.
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) újabb felhívást tett közzé a magyarországi állattartó gazdák felé a ragadós száj- és körömfájás terjedésének megakadályozására.
Idén januárban és februárban 1,26 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1,9 százalékkal (23 800 toe) kevesebbet, mint 2024 első két hónapjában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A kedvezőtlen klímaviszonyok, a jégeső és az aszály miatt 2023-hoz képest mintegy 19,8 százalékkal 3,7 millió hektoliterre csökkent tavaly Románia bortermelése; ez volt az egyik legjelentősebb visszaesés európai uniós viszonylatban.
Megvásárolná a román kormány a Moldovai Köztársaság egyetlen dunai kikötőjét – írta az economedia.ro. Az olajterminállal is rendelkező giurgiulești-i kikötő tengeri hajók fogadására is alkalmas.
Románia nincs olyan helyzetben, hogy a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) kelljen fordulnia segítségért, és kormányválságra utaló jelek sincsenek – közölte szerdán az elnöki hivatal.
Amerikai vállalatok új romániai beruházásainak lehetőségéről is tárgyalt Marcel Ciolacu miniszterelnök az Egyesült Államok kongresszusi delegációjának tagjaival kedden a Victoria-palotában. Erről a szerdai kormányülés elején beszélt.
Az Európai Unió éves inflációs rátája márciusban tovább csökkent, 2,5 százalékra a februári 2,7 százalékról, Románia viszont ismét a legmagasabb inflációval rendelkező ország lett, 5,1 százalékos éves áremelkedéssel – közölte az Eurostat.
Bár a román hatóságok váltig állítják, nem áll fenn a teljes áramszünet veszélye húsvétkor, a példátlan óvintézkedések hallatán sejteni lehet, hogy ilyen közel ritkán kerül az ország a rettegett „blackouthoz”.
Nyolc hónapos késéssel, de az illetékesek szerint most már tényleg a végéhez közeledik a nyugdíjak újraszámítása.