Alternatíva. Az atomreaktorok mellett a hagyományosabb földgázalapú áramtermelésbe is beszállna a Nuclearelectrica
Fotó: Nuclearelectrica/Facebook
Gázerőművel növelné a Romániában megtermelt elektromos áram mennyiségét a cernavodai atomerőművet üzemeltető állami cég, a Nuclearelectrica.
2024. július 30., 12:292024. július 30., 12:29
A vállalat egy legalább 100 MW teljesítményű egység megépítését szeretné – derül ki a Profit.ro gazdasági portál által ismertetett tervekből.
Mindezt úgy, hogy közben az atomerőmű fejlesztésére is ambiciózus tervek vannak napirenden: az erőmű 1-es reaktorának korszerűsítése, a 3-as és 4-es reaktorok, valamint a Doicești-re tervezett 462 MW-os kisméretű reaktorok megépítése.
A Nuclearelectrica
„A hazai villamosenergia-termelés és a hazai – lakossági és ipari – fogyasztás szintje közötti különbség lehetőséget nyújt arra, hogy az importigény csökkentése érdekében a lehető leggyorsabban új termelési kapacitások üzembe helyezésébe fektessünk be″ – indokolja a beruházást a cég, amely szerint célja, hogy „a széntüzelésű erőművek bezárása miatt csökkenő villamosenergia-termelő kapacitást gyorsított üzembe helyezésű és alacsony CO2-kibocsátású energiaprojektek révén, Románia energiastratégiájával összhangban″ fenntartsa.
amelyek közül néhány már a kitermelési és szállítási létesítmények építésének szakaszában van.
„Az említett mezők – a tervek szerint a következő a Romgaz és az OMV Petrom által kivitelezett Neptun Deep-projekt – kitermelésének megkezdése megszünteti az import jelentette hátrányt, és biztosítja az új energetikai beruházásokhoz szükséges gázt″ – olvasható a hivatalos dokumentumban.
A Nuclearelectrica tehát
A beruházást olyan helyszínen szeretnék megvalósítani, ahol már rendelkezésre áll a szükséges minimális infrasttruktúra – például a lehetőség a Transgaz földgázszállító cég vezetékeire való mihamarabbi rácsatlakozásra.
Idén márciusban 4 664 642 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, számuk megegyezett az egy hónappal korábbival; az átlagnyugdíj 2758 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) pénteken közzétett adataiból.
A romániai cégvezetők egyelőre megkísérlik felmérni, milyen hatással lesznek majd az ország gazdaságára az amerikai elnök által szerdán bejelentett új vámok.
A kormány elfogadta a különleges ipari létesítményekre kivetett úgynevezett oszlopadó szabályozását módosító sürgősségi rendeletet – jelentette be a Ciolacu-kabinet csütörtöki ülése után a pénzügyminiszter.
Románia schengeni övezeti csatlakozásával 2025-ben 25 százalékkal bővül a nemzetközi szállítási volumen, amit a romániai fogyasztók növekvő külföldi vásárlási kedve és az eladók külföldi piacokon való terjeszkedése táplál – vetíti előre egy elemzés.
Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
szóljon hozzá!