Alternatíva. Az atomreaktorok mellett a hagyományosabb földgázalapú áramtermelésbe is beszállna a Nuclearelectrica
Fotó: Nuclearelectrica/Facebook
Gázerőművel növelné a Romániában megtermelt elektromos áram mennyiségét a cernavodai atomerőművet üzemeltető állami cég, a Nuclearelectrica.
2024. július 30., 12:292024. július 30., 12:29
A vállalat egy legalább 100 MW teljesítményű egység megépítését szeretné – derül ki a Profit.ro gazdasági portál által ismertetett tervekből.
Mindezt úgy, hogy közben az atomerőmű fejlesztésére is ambiciózus tervek vannak napirenden: az erőmű 1-es reaktorának korszerűsítése, a 3-as és 4-es reaktorok, valamint a Doicești-re tervezett 462 MW-os kisméretű reaktorok megépítése.
A Nuclearelectrica
„A hazai villamosenergia-termelés és a hazai – lakossági és ipari – fogyasztás szintje közötti különbség lehetőséget nyújt arra, hogy az importigény csökkentése érdekében a lehető leggyorsabban új termelési kapacitások üzembe helyezésébe fektessünk be″ – indokolja a beruházást a cég, amely szerint célja, hogy „a széntüzelésű erőművek bezárása miatt csökkenő villamosenergia-termelő kapacitást gyorsított üzembe helyezésű és alacsony CO2-kibocsátású energiaprojektek révén, Románia energiastratégiájával összhangban″ fenntartsa.
amelyek közül néhány már a kitermelési és szállítási létesítmények építésének szakaszában van.
„Az említett mezők – a tervek szerint a következő a Romgaz és az OMV Petrom által kivitelezett Neptun Deep-projekt – kitermelésének megkezdése megszünteti az import jelentette hátrányt, és biztosítja az új energetikai beruházásokhoz szükséges gázt″ – olvasható a hivatalos dokumentumban.
A Nuclearelectrica tehát
A beruházást olyan helyszínen szeretnék megvalósítani, ahol már rendelkezésre áll a szükséges minimális infrasttruktúra – például a lehetőség a Transgaz földgázszállító cég vezetékeire való mihamarabbi rácsatlakozásra.
A romániai polgárok közel háromnegyede szerint az ország gazdasági helyzete rosszabb, mint egy éve – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Az Európai Bizottság az üvegházhatást okozó gázok nettó kibocsátásának 90 százalékos csökkentését javasolja 2040-ig – jelentette be a versenypolitikáért felelős biztos.
A romániaiak tavaly mintegy 40 milliárd eurót költöttek el a nagy kiskereskedelmi üzletláncokban, 7,1 százalékkal többet, mint 2023-ban – derül ki a Cushman & Wakefield Echinox szerdán közzétett tanulmányából.
A pénzügyminisztérium és az adóhatóság (ANAF) több mint 9 ezer alkalmazottja tiltakozik szerdán spontán munkabeszüntetéssel az ártalmas munkakörülményekért járó bérpótlék csökkentése ellen – közölte Vasile Marica, a Sed Lex elnöke.
A szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatok szerint 2025 májusában 5,8 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint áprilisban – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Tönkretenné a közép-európai gazdákat az Ukrajnával megkötött brüsszeli alku, amely tovább könnyítené az ukrán mezőgazdasági termékek behozatalát – közölte Nagy István agrárminiszter. A tárcavezető szerint a magyar kormány ezt nem fogadja el.
A kormánykoalíció várhatóan szerdán véglegesíti a deficitcsökkentő intézkedéscsomagot, amelyet július 7-ig kell „törvénybe önteni” – jelentette be Dragoș Anastasiu reformokért felelős miniszterelnök-helyettes kedd este.
Szó sincs a nyugdíjak és a bérek kifizetésének elhalasztásáról vagy blokkolásáról, ahogyan az a nyilvánosságban felmerült – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
Jelenleg 900 ezer romániai munkavállaló él a nyugdíjrendszer harmadik pillére, a fakultatív magánnyugdíjalap adta megtakarítási lehetőséggel, míg további mintegy 96 ezren már megkapták az itt felgyűlt pénzüket az első 18 év után.
Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.
szóljon hozzá!