Alternatíva. Az atomreaktorok mellett a hagyományosabb földgázalapú áramtermelésbe is beszállna a Nuclearelectrica
Fotó: Nuclearelectrica/Facebook
Gázerőművel növelné a Romániában megtermelt elektromos áram mennyiségét a cernavodai atomerőművet üzemeltető állami cég, a Nuclearelectrica.
2024. július 30., 12:292024. július 30., 12:29
A vállalat egy legalább 100 MW teljesítményű egység megépítését szeretné – derül ki a Profit.ro gazdasági portál által ismertetett tervekből.
Mindezt úgy, hogy közben az atomerőmű fejlesztésére is ambiciózus tervek vannak napirenden: az erőmű 1-es reaktorának korszerűsítése, a 3-as és 4-es reaktorok, valamint a Doicești-re tervezett 462 MW-os kisméretű reaktorok megépítése.
A Nuclearelectrica
„A hazai villamosenergia-termelés és a hazai – lakossági és ipari – fogyasztás szintje közötti különbség lehetőséget nyújt arra, hogy az importigény csökkentése érdekében a lehető leggyorsabban új termelési kapacitások üzembe helyezésébe fektessünk be″ – indokolja a beruházást a cég, amely szerint célja, hogy „a széntüzelésű erőművek bezárása miatt csökkenő villamosenergia-termelő kapacitást gyorsított üzembe helyezésű és alacsony CO2-kibocsátású energiaprojektek révén, Románia energiastratégiájával összhangban″ fenntartsa.
amelyek közül néhány már a kitermelési és szállítási létesítmények építésének szakaszában van.
„Az említett mezők – a tervek szerint a következő a Romgaz és az OMV Petrom által kivitelezett Neptun Deep-projekt – kitermelésének megkezdése megszünteti az import jelentette hátrányt, és biztosítja az új energetikai beruházásokhoz szükséges gázt″ – olvasható a hivatalos dokumentumban.
A Nuclearelectrica tehát
A beruházást olyan helyszínen szeretnék megvalósítani, ahol már rendelkezésre áll a szükséges minimális infrasttruktúra – például a lehetőség a Transgaz földgázszállító cég vezetékeire való mihamarabbi rácsatlakozásra.
Csak az ország északi felében az év első hat hónapjában 8,5 millió lej értékben loptak áramot és gázt – közölte a Delgaz Grid szolgáltató.
Románia nem tud befejezni a megszabott határidőig a helyreállítási tervbe (PNRR) foglalt mintegy 6,3 milliárd euró értékű projekteket – jelentette ki kedden Dragoș Pîslaru európai projektekért és beruházásokért felelős miniszter.
A fejlesztési minisztérium alárendeltségébe tartozó minden intézmény esetében felülvizsgálták a vezetők fizetését és az igazgatótanácsok tagjainak tiszteletdíját – és ahol szükséges volt, módosították azokat – tájékoztatott kedden az RMDSZ sajtóirodája.
Előbb-utóbb bevezetik a progresszív adót Romániában – vélekedik Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
Az új adótörvénykönyv a magánnyugdíjakra is kiveti az egészségügyi szolgáltatási járulék kifizetésének kötelezettségét, ami a haszonélvezők adóterhének megduplázódásához vezethet.
Az Alfa Kartell Szakszervezeti Szövetség hétfőn felkérte a többi szakszervezetet, hogy csatlakozzanak a parlamentnél délutánra meghirdetett felvonulásukhoz.
Az előrejelzések szerint Románia államadóssága az idei év végére eléri a GDP 60 százalékát – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter, hozzátéve, hogy az adósság elmúlt öt évben 20 százalékkal, 570 milliárdról több mint 1,1 milliárd lejre nőtt.
A nyaralások a hackerek kedvenc célpontjává váltak: rengeteg online csalás tapasztalható a foglalások terén.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
szóljon hozzá!