Alternatíva. Az atomreaktorok mellett a hagyományosabb földgázalapú áramtermelésbe is beszállna a Nuclearelectrica
Fotó: Nuclearelectrica/Facebook
Gázerőművel növelné a Romániában megtermelt elektromos áram mennyiségét a cernavodai atomerőművet üzemeltető állami cég, a Nuclearelectrica.
2024. július 30., 12:292024. július 30., 12:29
A vállalat egy legalább 100 MW teljesítményű egység megépítését szeretné – derül ki a Profit.ro gazdasági portál által ismertetett tervekből.
Mindezt úgy, hogy közben az atomerőmű fejlesztésére is ambiciózus tervek vannak napirenden: az erőmű 1-es reaktorának korszerűsítése, a 3-as és 4-es reaktorok, valamint a Doicești-re tervezett 462 MW-os kisméretű reaktorok megépítése.
A Nuclearelectrica
„A hazai villamosenergia-termelés és a hazai – lakossági és ipari – fogyasztás szintje közötti különbség lehetőséget nyújt arra, hogy az importigény csökkentése érdekében a lehető leggyorsabban új termelési kapacitások üzembe helyezésébe fektessünk be″ – indokolja a beruházást a cég, amely szerint célja, hogy „a széntüzelésű erőművek bezárása miatt csökkenő villamosenergia-termelő kapacitást gyorsított üzembe helyezésű és alacsony CO2-kibocsátású energiaprojektek révén, Románia energiastratégiájával összhangban″ fenntartsa.
amelyek közül néhány már a kitermelési és szállítási létesítmények építésének szakaszában van.
„Az említett mezők – a tervek szerint a következő a Romgaz és az OMV Petrom által kivitelezett Neptun Deep-projekt – kitermelésének megkezdése megszünteti az import jelentette hátrányt, és biztosítja az új energetikai beruházásokhoz szükséges gázt″ – olvasható a hivatalos dokumentumban.
A Nuclearelectrica tehát
A beruházást olyan helyszínen szeretnék megvalósítani, ahol már rendelkezésre áll a szükséges minimális infrasttruktúra – például a lehetőség a Transgaz földgázszállító cég vezetékeire való mihamarabbi rácsatlakozásra.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!