Tervekből nincs hiány. A Zöld Ház program még „lóg a levegőben”, de már új pályázatokat írtak ki
Fotó: Pixabay.com
Az energiahatékonyságot növelő újabb programokkal kecsegtet a környezetvédelmi miniszter, miközben a több mint másfél éve elindított Zöld Ház programra még egyetlen szerződést sem kötöttek.
2020. február 12., 18:432020. február 12., 18:43
Costel Alexe keddi sajtótájékoztatóján arról beszélt, hogy a Környezetvédelmi Alap ebben az évben két, teljesen új, energiahatékonyságot növelő programot fog lebonyolítani. Az Energiahatékony ház elnevezésű programra 429 millió lejt különítettek el, és becslések szerint hat- és tízezer között lehet a kedvezményezettek száma.
A miniszter azt fejtegette, fűtésberendezésekre, energiatakarékos világításra, szigetelő rendszerekre is adnak pénzt. „Ez azt jelenti, hogy pellettüzelésű kazánokat, nyílászárókat, napelemrendszereket lehet vásárolni. Hogy az otthonukat energiatakarékossá tegyék, az emberek megvásárolhatnak egy rendszert, de akár többet is” – közölte Costel Alexe.
A másik, szintén teljesen új programot a közigazgatási egységek számára írják ki a közvilágítás korszerűsítésére. A hagyományos égőket Led-izzókra cserélnék, ezzel a szaktárca reményei szerint nő az energiahatékonyság és csökken a villanyszámla értéke. A miniszter szerint erre a célra is elkülönítettek már a költségvetésben 384 millió lejt.
Ezzel egy időben azonban a sokak által nagyon várt Zöld Ház program keretében még egyetlen szerződést sem kötöttek, holott országszerte több mint 25 ezer magánszemély kérvényezte a pályázatonként legtöbb 20 ezer lejig terjedő támogatást, amiből 10 százalékos önrész mellett legalább 3 kWp teljesítményű napelem-rendszert lehet vásárolni és felszerelni.
A programot először 2018 nyarán hirdették meg, és azóta egyetlen fotovoltaikus rendszert sem szereltek fel állami támogatással. Amint arról beszámoltunk, legutóbb a Greenpeace Románia hívta fel a figyelmet, hogy a Környezetvédelmi Alap 13 millió eurót költött el a program lebonyolítására, járulékos költségekre.
Úgy tűnik, péntekre valamelyest mérséklődött az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye, majd az abból eredő kormányválság által okozott sokkhatás.
Az energiaügyi minisztérium ragaszkodik az országos helyreállítási terv újratárgyalásához és a széntüzelésű hőerőművek bezárásának elhalasztásához, mert a létesítmények leállása még nagyobb nyomást gyakorolna az energiaárakra – írta Sebastian Burduja.
Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.
Az Európai Parlament csütörtökön elfogadta az új autók és kishaszongépjárművek szén-dioxid-kibocsátási teljesítményszabványaira vonatkozó célzott módosítást.
Marcel Boloș európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter úgy véli, szóba se jöhet egy hitelmegállapodás a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), ami szerinte az országos helyreállítási tervben foglaltaknál „fájdalmasabb” reformokat vonna maga után.
Az év első három hónapjában 2,496 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), alig 1 százalékkal többet a 2024 januárja és márciusa között jegyzettnél.
Csütörtökön is folytatta lejtmenetét a román fizetőeszköz: a Román Nemzeti Bank (BNR) által 13 órakor kiközölt referencia-árfolyam 5,12 lej/euró volt a szerdai 5,0991 után, ami 0,0231 százalékos növekedést jelent.
Nincs pozitív szcenárió, gazdasági szempontból az idei egy sötét év lesz – vetítette elő derűlátásra nem túl sok okot adóan a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Magyarországon és Horvátországban terjeszkedik a román fogászati vállalat, a Dental Holding – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Indoklással ellátott véleményt küldött az Európai Bizottság (EB) Romániának, amiért korlátozza a gáztermelők szabadságát a földgáz nagykereskedelmi árának megállapításában.
szóljon hozzá!