Tervekből nincs hiány. A Zöld Ház program még „lóg a levegőben”, de már új pályázatokat írtak ki
Fotó: Pixabay.com
Az energiahatékonyságot növelő újabb programokkal kecsegtet a környezetvédelmi miniszter, miközben a több mint másfél éve elindított Zöld Ház programra még egyetlen szerződést sem kötöttek.
2020. február 12., 18:432020. február 12., 18:43
Costel Alexe keddi sajtótájékoztatóján arról beszélt, hogy a Környezetvédelmi Alap ebben az évben két, teljesen új, energiahatékonyságot növelő programot fog lebonyolítani. Az Energiahatékony ház elnevezésű programra 429 millió lejt különítettek el, és becslések szerint hat- és tízezer között lehet a kedvezményezettek száma.
A miniszter azt fejtegette, fűtésberendezésekre, energiatakarékos világításra, szigetelő rendszerekre is adnak pénzt. „Ez azt jelenti, hogy pellettüzelésű kazánokat, nyílászárókat, napelemrendszereket lehet vásárolni. Hogy az otthonukat energiatakarékossá tegyék, az emberek megvásárolhatnak egy rendszert, de akár többet is” – közölte Costel Alexe.
A másik, szintén teljesen új programot a közigazgatási egységek számára írják ki a közvilágítás korszerűsítésére. A hagyományos égőket Led-izzókra cserélnék, ezzel a szaktárca reményei szerint nő az energiahatékonyság és csökken a villanyszámla értéke. A miniszter szerint erre a célra is elkülönítettek már a költségvetésben 384 millió lejt.
Ezzel egy időben azonban a sokak által nagyon várt Zöld Ház program keretében még egyetlen szerződést sem kötöttek, holott országszerte több mint 25 ezer magánszemély kérvényezte a pályázatonként legtöbb 20 ezer lejig terjedő támogatást, amiből 10 százalékos önrész mellett legalább 3 kWp teljesítményű napelem-rendszert lehet vásárolni és felszerelni.
A programot először 2018 nyarán hirdették meg, és azóta egyetlen fotovoltaikus rendszert sem szereltek fel állami támogatással. Amint arról beszámoltunk, legutóbb a Greenpeace Románia hívta fel a figyelmet, hogy a Környezetvédelmi Alap 13 millió eurót költött el a program lebonyolítására, járulékos költségekre.
A postai szolgáltatások, a légi szállítás és a burgonya drágult meg a legnagyobb mértékben 2024 augusztusában 2023 augusztusához képest – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) szerdán közzétett adataiból.
Üres az államkassza: az RMDSZ szerint legalábbis ez derül ki abból a péntek délután közzétett kormányrendeletből, amely kimondja, hogy számos beruházási program finanszírozását felfüggesztik. Cseke Attila szenátor szerint cégek egész sora juthat csődbe.
Újfajta húskészítményekből álló e-mentes termékcsaláddal növelné forgalmát a magyarországi piacon a sepsiszentgyörgyi Bertis csoport.
Mintegy 55 milliárd lejjel, azaz 11 milliárd euróval gazdagodott a 16 erdélyi megye az Európai Unió 2014-2020 közötti támogatási ciklusában, a 2023 végéig kifutott pályázatoknak köszönhetően.
Az euróövezet és az Európai Unió gazdasága a második negyedévben enyhén növekedett az előző negyedévhez képest, míg Románia gazdasági teljesítményének növekedése a legszerényebb volt az Unióban.
Az Európai Bizottság a közeljövőben gyökeresen átalakítaná az uniós agrártámogatási rendszert, elsősorban a területalapú támogatások összege és kedvezményezettjei változnának meg.
Magyarország jól kiépített autópálya-hálózattal rendelkezik, azonban mindezek bővítése már régóta tervben van. Összeállításunkban számba vesszük a magyar sztrádahálózat fejlesztési terveit.
Hamarosan munkára készen áll a harmadik és negyedik alagútfúró óriásgép is, amelyeket a Brassó és Segesvár között épülő új vasútvonalon vetnek be.
Még tanévkezdés előtt folyósítják a gyermekeknek járó különböző támogatásokat – közölte csütörtökön az Országos Szociális Felügyeleti és Kifizetési Ügynökség (ANPIS) a Facebook-oldalán.
Kilencmilliárd lejes többletbevételt remél a megugró költségvetési hiánnyal küzdő román kormány a szerdán elfogadott, adóamnesztiát és a költségvetési kiadások lefaragását tartalmazó rendelete gyakorlatba ültetésétől.
szóljon hozzá!