Tervekből nincs hiány. A Zöld Ház program még „lóg a levegőben”, de már új pályázatokat írtak ki
Fotó: Pixabay.com
Az energiahatékonyságot növelő újabb programokkal kecsegtet a környezetvédelmi miniszter, miközben a több mint másfél éve elindított Zöld Ház programra még egyetlen szerződést sem kötöttek.
2020. február 12., 18:432020. február 12., 18:43
Costel Alexe keddi sajtótájékoztatóján arról beszélt, hogy a Környezetvédelmi Alap ebben az évben két, teljesen új, energiahatékonyságot növelő programot fog lebonyolítani. Az Energiahatékony ház elnevezésű programra 429 millió lejt különítettek el, és becslések szerint hat- és tízezer között lehet a kedvezményezettek száma.
A miniszter azt fejtegette, fűtésberendezésekre, energiatakarékos világításra, szigetelő rendszerekre is adnak pénzt. „Ez azt jelenti, hogy pellettüzelésű kazánokat, nyílászárókat, napelemrendszereket lehet vásárolni. Hogy az otthonukat energiatakarékossá tegyék, az emberek megvásárolhatnak egy rendszert, de akár többet is” – közölte Costel Alexe.
A másik, szintén teljesen új programot a közigazgatási egységek számára írják ki a közvilágítás korszerűsítésére. A hagyományos égőket Led-izzókra cserélnék, ezzel a szaktárca reményei szerint nő az energiahatékonyság és csökken a villanyszámla értéke. A miniszter szerint erre a célra is elkülönítettek már a költségvetésben 384 millió lejt.
Ezzel egy időben azonban a sokak által nagyon várt Zöld Ház program keretében még egyetlen szerződést sem kötöttek, holott országszerte több mint 25 ezer magánszemély kérvényezte a pályázatonként legtöbb 20 ezer lejig terjedő támogatást, amiből 10 százalékos önrész mellett legalább 3 kWp teljesítményű napelem-rendszert lehet vásárolni és felszerelni.
A programot először 2018 nyarán hirdették meg, és azóta egyetlen fotovoltaikus rendszert sem szereltek fel állami támogatással. Amint arról beszámoltunk, legutóbb a Greenpeace Románia hívta fel a figyelmet, hogy a Környezetvédelmi Alap 13 millió eurót költött el a program lebonyolítására, járulékos költségekre.
Ilie Bolojan miniszterelnök takarékossági okokból arra utasította a minisztériumokat és a közintézményeket, hogy ritkítsák az alkalmazottak külföldi útjait.
A második deficitcsökkentő csomag a Környezetvédelmi Alap (AFM) programjairól is rendelkezni fog, beleértve a roncsautóprogramot is – nyilatkozta szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter.
Románia nagyon jó jelzést kapott az Európai Bizottságtól, miután a kormány felelősséget vállalt az első deficitcsökkentő intézkedéscsomagért, és ezzel mérséklődött az ország leminősítésének kockázata – véli Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
Újabb, menetrendszerű tiltakozó akciókat hirdetett kedden az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) a kormány deficitcsökkentő intézkedései ellen.
Ilie Bolojan miniszterelnök kedd este azt nyilatkozta, ügyvivő államfőként meglepetéssel értesült arról, hogy a bírák és ügyészek átlagosan 48 éves korban vonulnak nyugdíjba és az átlagnyugdíjuk 5000 euró.
A költségvetési hiány korrekciója prioritás Románia számára – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter kedden, az uniós pénzügyminiszterek tanácsának (Ecofin) ülésén.
Az első deficitcsökkentő csomagról szóló törvénytervezet idén a GDP 0,6 százalékának, jövőre pedig a GDP 3,35 százalékának megfelelő összeggel javít a költségvetési egyenlegen – állapította meg a Költségvetési Tanács.
A benzin és a gázolaj jelentősen drágul augusztus 1-jétől, amikor mind az üzemanyagok jövedéki adója, mind az általános forgalmi adó (áfa/TVA) értéke emelkedik a Bolojan-kormány deficitcsökkentő intézkedéscsomagjának hatályba lépése nyomán.
A nyugdíjpénztárak alkalmazottai ezen a héten minden reggel kétórás munkabeszüntetéssel tiltakoznak a megszorító intézkedések ellen – közölte kedden a Társadalmi Szolidaritás Országos Szakszervezeti Szövetség elnöke.
Ilie Bolojan miniszterelnök szerint fennáll az a veszély, hogy Románia a jövő év közepéig nem tudja lehívni a rendelkezésére álló uniós helyreállítási forrásokat, ezért a kormánynak a megvalósítható beruházásokra kell összpontosítania.
szóljon hozzá!