Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
Több mint 20 ezren nem jelentették be az Országos Adóhatóságnak az online eladásokat, amelyek értéke eléri a 2 milliárd lejt – jelentette be Lucian Heiuș, az ANAF elnöke. Futárcégek buktatták le őket, amelyeknek minden utánvétes rendelést jelenteniük kell.
2023. április 14., 13:202023. április 14., 13:20
„A tavaly bevezetett, a futárcégek által benyújtott, 395-ös űrlap benyújtásának első határidején sajnos találtunk néhány olyan dolgot, amit előrejeleztünk. Nagyon-nagyon sok adás-vételt bonyolítanak ebben az online rendszerben, ezeken a platformokon keresztül, amelyek estében a termékeket futárszolgálatok szállítják ki utánvétes fizetéssel, és semmilyen formában sincsenek bejelentve” – idézte az adóhatóság vezetőjét a Wall-street.ro gazdasági portál.
A legnagyobb összeg elmondása szerint 44 millió lej volt egyetlen személytől, aki kozmetikumokat adott el utánvétellel.
Az ANAF csalás elleni osztálya ezekben az esetekben intézkedéseket foganatosít.
Amint arról korábban beszámoltunk, a futárcégeknek jelenleg a 395-ös űrlapon kell adatokat szolgáltatniuk az ANAF-nak az utánvétes megrendelésekről. Ennek eredményeképpen azokat, akik be nem jelentett online értékesítést végeznek abban a reményben, hogy megússzák büntetlenül, gyakorlatilag lebuktatja a futárszolgálat.
A futárcégeknek jelenteniük kell az Országos Adóhatóságnak (ANAF) azon személyek adatait, akik utánvétellel fizettek az interneten rendelt termékekért – erről döntött szerdai ülésén a kormány.
„A romániai online kereskedelem sajátossága, hogy az online vásárlást végző polgárok többsége még mindig a készpénzt részesíti előnyben fizetési eszközként. Ráadásul az online kereskedők, különösen a szürke zónában tevékenykedők, inkább készpénzben veszik át a termékek ellenértékét a futárszolgálatoktól is. Mivel a futárszolgálatok közvetítő szerepet töltenek be a végső vásárló és az online áruház üzemeltetője között, ők gyűjtik be, és adhatják meg az ANAF számára az online tranzakciókból származó bevételek valódi kedvezményezettjeinek azonosításához szükséges információkat” – érvelt az adóhatóság a 395-ös űrlapról szóló határozat indoklásában.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
A romániai sörértékesítés kilencven százaléka a hipermarketekben, szupermarketekben és kisboltokban zajlik, míg a vendéglátóhelyek – éttermek, bárok és kávézók – csupán tíz százalékos részesedéssel bírnak.
Az Egyesült Államok a jelenleg tervezettnél „jóval nagyobb” mértékű vámokat vethet ki az Európai Unióra és Kanadára, ha közösen próbálnak fellépni az amerikai vámok ellen – közölte Donald Trump amerikai elnök a saját közösségi oldalán csütörtökön.
Beruházási és Fejlesztési Bank (Banca de Investiții si Dezvoltare – BID) néven megkezdte működését az új román állami bank.
szóljon hozzá!