2007. május 11., 00:002007. május 11., 00:00
A szemináriumon elhangzott, hogy a biztosítások piaca az első negyedévben mintegy 37 százalékkal növekedett a tavalyi hasonló időszakhoz képest. Továbbra is a gépjármű-biztosítások teszik ki a piac jelentős részét. Az utóbbi időben a piac legdinamikusabban fejlődő szegmense az életbiztosítás volt: ezen a területen több mint 60 százalékos növekedést regisztráltak a tavalyi évhez képest. Szakértők szerint a következő időszakban a lakásbiztosítások számának növekedése várható. Ez egyrészt a kötelező lakásbiztosítás bevezetésével, másrészt pedig a jelzálogkölcsönök számának növekedésével magyarázható. A lakásbiztosítások piacának bővülése amiatt is előre látható, hogy jelenleg Romániában a lakásoknak csak mintegy 10 százaléka biztosított.
A szemináriumon különben ismertettek egy Insomar-felmérést is, amelyből kiderül: az északnyugati fejlesztési régió lakosainak közel kétharmada (61,8 százalék) jó alternatívának tartja a magánbiztosítási rendszert az állami társadalombiztosítási rendszerre. A kötelező lakásbiztosítás bevezetését a megkérdezettek mintegy 62,5 százaléka tartja jó ötletnek.
Az idei első negyedévben a munkaképes korú – 15 és 64 év közötti – lakosság foglalkoztatási rátája 62,7 százalékos volt, 0,3 százalékponttal alacsonyabb, mint az előző év azonos időszakában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A magánszemélyek június 19-étől igényelhetnek állami támogatást a Környezetvédelmi Alap (AFM) honlapján új gépkocsi vásárlására a 2025-ös roncsautóprogram keretében. Az AFM közzétett egy magyarázó videót az eljárásról.
Az idei első negyedévben a múlt év azonoson időszakához képest 20,6 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában, miközben a nyugdíjasok átlagos száma 4,9 millióra csökkent – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Áprilisban márciushoz képest 44 lejjel, azaz 0,8 százalékkal 5647 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Igen nehéz helyzetbe kerülhet a romániai juhágazat, ha az Európai Bizottság módosítja az élőállat-exportra vonatkozó szabályokat, amellyel gyakorlatilag lehetetlenné tennék a juhoknak a muszlim államokba történő tengeri szállítását.
A romániai bankrendszer hat legnagyobb bankja – kivéve a CEC Bankot, amely csak éves és féléves alapon számol be pénzügyi eredményeiről – 2025 első negyedévében 3,1 milliárd lejes nettó nyereséget ért el.
A 15 és 29 év közötti romániai fiatalok 14,7 százaléka súlyos anyagi és szociális nélkülözésben élt 2024-ben; az európai uniós átlag 5,8 százalék volt – derül ki az Eurostat csütörtökön közzétett adataiból.
Májusban az áprilisi 4,9 százalékról 5,45 százalékra nőtt az éves infláció Romániában, a legjelentősebb mértékű, 7,09 százalékos árnövekedést a szolgáltatási szektorban regisztrálták – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A Cotroceni-palota előtt tüntetnek csütörtökön az Alfa Kartell szakszervezeti szövetség tagjai, „méltányos adóreformot” követelve, amelyben „a terhek igazságosan oszlanak meg a tőke és a munka között”.
Az eheti harmadik egyeztetés is kudarcba fulladt a Nicușor Dan államfő által kormányzásra felkért pártok között a költségvetési hiány lefaragását célzó intézkedésekről, sőt egyre jobban elfajulóban a vita.