Székelyföldről is érkeztek szakszervezeti tagok a bukaresti tüntetésre
Fotó: Facebook/Fsli Romania
A kormány székhelye előtt tüntetnek szerdán a tanügyi szakszervezek.
2023. február 01., 14:072023. február 01., 14:07
A Tanügyi Szabad Szakszervezetek Szövetsége (FSLI), a Spiru Haret Tanügyi Szakszervezeti Szövetség és az Alma Mater Országos Szakszervezeti Szövetség a tiltakozó megmozdulással azokra a problémákra akarja ráirányítani a figyelmet, amelyek a nem motiváló fizetésekből fakadnak. Ez elsősorban a tanügyi kisegítő személyzetet érinti, de a pedagógusok is hasonló problémákkal küzdenek.
Az Agerpres által idézett közleményükben a szakszervezetek rámutatnak arra is, hogy jelenleg a tanügyi kisegítő személyzet az egyetlen közalkalmazotti kategória, amely 2023-ban sem érte el a 2017/153-as kerettörvényben 2022-re megszabott alapfizetésszintet.
az infláció – amely 2022 decemberében 16,4 százalékos volt –, az alapélelmiszerek és a közművek drágulása pedig elmélyítette körükben az elszegényedést.
Tiszteletet, több pénzt követelnek
Fotó: Facebook/Fsli Romania
Felhívják a figyelmet, hogy az alacsony fizetések miatt a tanügyben nagy hiány van szakképzett pedagógusokból, mivel a fiatalok közül nagyon kevesek választják ezt a pályát, az idősebb generációk pedig igyekeznek minél előbb nyugdíjba vonulni.
Azt is felróják, hogy a tanügyi személyzet – sem a kisegítő, sem a didaktikai – nem részesül a munkakörülmények miatt járó bérpótlékokban; a túlórákat pedig, amiket a személyzethiány miatt kénytelenek végezni, nem fizetik ki nekik.
A tanügyi szakszervezetek felszólítják a kormányt, hogy minél előbb emelje a kisegítő személyzet alapbérét 2017/153-as kerettörvényben 2022-re előírt szintre, illetve biztosítsa a teljes tanügyi személyzet számára a munkakörülmények által indokolt bérpótlékokat. Véleményük szerint ugyanakkor törvénymódosításra van szükség, hogy a pedagógusok elfoglalják a méltó helyüket a közalkalmazottak bérezési hierarchiájában.
Romániában 250 ezer üresen álló lakást tartanak nyilván a statisztikák. A lakástulajdonosok vagy nem tartózkodnak az országban, vagy hétvégi házakról, nyaralókról van szó, amelyek az év legnagyobb részében lakatlanok.
Új gyárat nyit Romániában egy német vállalat – jelentette be Marcel Ciolacu a kabinet szerdai ülésének elején. A kormányfő szerint az üzemben utasszállító repülőgépekhez fognak alkatrészeket gyártani.
A bukaresti kormány által az idei év első három hónapjában felvett hitelek összege 94 milliárd lej volt, ami 16,2 milliárd lejjel haladja meg a 2024 első három hónapjában regisztrált szintet – számolta ki a Profit.ro gazdasági szakportál.
A tavalyi negyedik negyedévben 2023 utolsó három hónapjához mérten a lakásárak 4,9 százalékkal, a bérleti díjak 3,2 százalékkal emelkedtek az Európai Unióban – derül ki az Eurostat szerdán közzétett adataiból.
Az oktatási minisztérium szerdán bejelentette, hogy idén is folytatódik az Euro200 elnevezésű számítógép-vásárlási program.
A politikusoknak a romániai fejlődésüknek kedvező feltételeket kell teremteniük külföldi befektetők számára – jelentette ki szerdán Ilie Bolojan ügyvivő államfő.
Az idei év első két hónapjában 5,62 milliárd euró volt a külkereskedelmi mérleg hiánya, 35,1 százalékkal nagyobb, mint 2024 azonos időszakában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) szerdán közzétett adataiból.
Terv szerint halad Románia OECD-csatlakozásának folyamata, mivel a 25-ből már 13 bizottságban lezárta a tárgyalásokat, legutóbb a vállalatirányítási bizottságban – számolt be szerdán a Facebook-oldalán Marcel Ciolacu kormányfő.
Az Egyesült Államok országra szabott megállapodásokra törekszik az új amerikai vámok bejelentését követően számos állammal meginduló kétoldalú kereskedelmi tárgyalásokon – közölte a Fehér Ház szóvivője kedden.
Bár kedden valamelyest magához tért, az elmúlt időszak történései – főként a Donald Trump amerikai elnök által kivetett importvámok – megtépázták a Bukaresti Értéktőzsdét (BVB) is, amely negatív tartományba került.
szóljon hozzá!