Fotó: Pixabay.com
Tízezerrel megemelte a bukaresti kormány az Európai Unión kívülről ebben az évben alkalmazható vendégmunkások létszámát. A romániai munkáltatók folyamatosan panaszkodnak, hogy a hazai munkaerő masszív elvándorlása miatt külföldi dolgozók behozatalára kényszerülnek.
2019. augusztus 31., 10:532019. augusztus 31., 10:53
2019. augusztus 31., 11:092019. augusztus 31., 11:09
A tavalyinál kétszer több, 30 ezer külföldi vendégmunkás hozható be idén Romániába, miután a Viorica Dăncilă vezette szociáldemokrata kabinet e heti ülésén tízezerrel növelte az Európai Unión kívülről alkalmazható munkaerő létszámát. A kormány rendszerint minden év végén határozza meg, hogy a következő esztendőben hány nem EU-s állampolgár kaphat munkavállalási engedélyt,
A vállalkozók ugyanis kevesellték az idei évre korábban meghatározott húszezres keretet, a turizmusban érdekelt munkáltatók például állítják: ötvenezer alkalmazott hiányzik az ágazatban.
A kormányhatározat szerint az év első nyolc hónapjában 165 százalékkal több munkavállalási engedélyt bocsátottak ki a hatóságok a tavalyi év első feléhez képest: az idén regisztrált 19 173 kérvény közül 16 540-et jóváhagytak, több mint nyolcszázat elutasítottak, míg 1884 igénylés elbírálása folyamatban van. A legtöbb munkavállalási engedélyt állandó, kihelyezett, valamint magasan képzett vendégmunkások számára állították ki a román hatóságok.
– közölte Marius Budăi munkaügyi miniszter. Az általa vezetett tárca javaslatára a kormány az idei évre eredetileg 20 ezer, unión kívülről érkező munkavállaló alkalmazását tette lehetővé, 5000-rel többet, mint 2018-ban. Az utóbbi években egyébként folyamatosan emelkedett a vendégmunkások kormány által meghatározott létszáma: 2016-ban 5500-an kaptak engedélyt, 2017-ben háromezerrel emelték az unión kívülről alkalmazható személyek számát, tavaly ez a szám tizenötezerre nőtt.
A 2017-ben az Európai Unión kívülről Romániába érkezett külföldi munkaerő életkora 18 és 34 év között változott, a többségük pedig Kínából, Törökországból, a Fülöp-szigetekről és Vietnamból érkezett. Amúgy a kormány azzal számol, hogy több mint egymillió eurós bevételt generálna az államkasszának a létszámemelés, mivel a munkáltatók vendégmunkásonként 100 eurót fizetnek minden egyes engedélyért.
A Hotnews hírportál tudósítása szerint előbbiek azzal érvelve támogatták a vendégmunkások létszámának megemelését (a kormány által jóváhagyott tízezernél sokkal többel), hogy a munkaképes romániai lakosság masszív elvándorlása miatt nem találnak munkaerőt. A helyzet elsősorban vidéken vált tarthatatlanná, ahol képtelenség munkaerőt találni, sokan pedig az állam által nyújtott segélyek miatt nem hajlandók munkát vállalni.
Ezzel szemben a szakszervezetek azt állítják, hogy
ugyanakkor felrótták az üzleti szféra képviselőinek, hogy „rabszolgaként foglalkoztatott” ázsiai vendégmunkásokkal akarják működtetni cégüket. Különben a hazai munkaerőhiány egyik fő oka, hogy több mint 4 millió román állampolgár dolgozik külföldön, ám legtöbben úgy gondolják, a jelenlegi romániai fizetésekért nem térnének haza.
A romániai polgárok közel háromnegyede szerint az ország gazdasági helyzete rosszabb, mint egy éve – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Az Európai Bizottság az üvegházhatást okozó gázok nettó kibocsátásának 90 százalékos csökkentését javasolja 2040-ig – jelentette be a versenypolitikáért felelős biztos.
A romániaiak tavaly mintegy 40 milliárd eurót költöttek el a nagy kiskereskedelmi üzletláncokban, 7,1 százalékkal többet, mint 2023-ban – derül ki a Cushman & Wakefield Echinox szerdán közzétett tanulmányából.
A pénzügyminisztérium és az adóhatóság (ANAF) több mint 9 ezer alkalmazottja tiltakozik szerdán spontán munkabeszüntetéssel az ártalmas munkakörülményekért járó bérpótlék csökkentése ellen – közölte Vasile Marica, a Sed Lex elnöke.
A szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatok szerint 2025 májusában 5,8 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint áprilisban – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Tönkretenné a közép-európai gazdákat az Ukrajnával megkötött brüsszeli alku, amely tovább könnyítené az ukrán mezőgazdasági termékek behozatalát – közölte Nagy István agrárminiszter. A tárcavezető szerint a magyar kormány ezt nem fogadja el.
A kormánykoalíció várhatóan szerdán véglegesíti a deficitcsökkentő intézkedéscsomagot, amelyet július 7-ig kell „törvénybe önteni” – jelentette be Dragoș Anastasiu reformokért felelős miniszterelnök-helyettes kedd este.
Szó sincs a nyugdíjak és a bérek kifizetésének elhalasztásáról vagy blokkolásáról, ahogyan az a nyilvánosságban felmerült – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
Jelenleg 900 ezer romániai munkavállaló él a nyugdíjrendszer harmadik pillére, a fakultatív magánnyugdíjalap adta megtakarítási lehetőséggel, míg további mintegy 96 ezren már megkapták az itt felgyűlt pénzüket az első 18 év után.
Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.
szóljon hozzá!