Fotó: Pixabay.com
Tízezerrel megemelte a bukaresti kormány az Európai Unión kívülről ebben az évben alkalmazható vendégmunkások létszámát. A romániai munkáltatók folyamatosan panaszkodnak, hogy a hazai munkaerő masszív elvándorlása miatt külföldi dolgozók behozatalára kényszerülnek.
2019. augusztus 31., 10:532019. augusztus 31., 10:53
2019. augusztus 31., 11:092019. augusztus 31., 11:09
A tavalyinál kétszer több, 30 ezer külföldi vendégmunkás hozható be idén Romániába, miután a Viorica Dăncilă vezette szociáldemokrata kabinet e heti ülésén tízezerrel növelte az Európai Unión kívülről alkalmazható munkaerő létszámát. A kormány rendszerint minden év végén határozza meg, hogy a következő esztendőben hány nem EU-s állampolgár kaphat munkavállalási engedélyt,
A vállalkozók ugyanis kevesellték az idei évre korábban meghatározott húszezres keretet, a turizmusban érdekelt munkáltatók például állítják: ötvenezer alkalmazott hiányzik az ágazatban.
A kormányhatározat szerint az év első nyolc hónapjában 165 százalékkal több munkavállalási engedélyt bocsátottak ki a hatóságok a tavalyi év első feléhez képest: az idén regisztrált 19 173 kérvény közül 16 540-et jóváhagytak, több mint nyolcszázat elutasítottak, míg 1884 igénylés elbírálása folyamatban van. A legtöbb munkavállalási engedélyt állandó, kihelyezett, valamint magasan képzett vendégmunkások számára állították ki a román hatóságok.
– közölte Marius Budăi munkaügyi miniszter. Az általa vezetett tárca javaslatára a kormány az idei évre eredetileg 20 ezer, unión kívülről érkező munkavállaló alkalmazását tette lehetővé, 5000-rel többet, mint 2018-ban. Az utóbbi években egyébként folyamatosan emelkedett a vendégmunkások kormány által meghatározott létszáma: 2016-ban 5500-an kaptak engedélyt, 2017-ben háromezerrel emelték az unión kívülről alkalmazható személyek számát, tavaly ez a szám tizenötezerre nőtt.
A 2017-ben az Európai Unión kívülről Romániába érkezett külföldi munkaerő életkora 18 és 34 év között változott, a többségük pedig Kínából, Törökországból, a Fülöp-szigetekről és Vietnamból érkezett. Amúgy a kormány azzal számol, hogy több mint egymillió eurós bevételt generálna az államkasszának a létszámemelés, mivel a munkáltatók vendégmunkásonként 100 eurót fizetnek minden egyes engedélyért.
A Hotnews hírportál tudósítása szerint előbbiek azzal érvelve támogatták a vendégmunkások létszámának megemelését (a kormány által jóváhagyott tízezernél sokkal többel), hogy a munkaképes romániai lakosság masszív elvándorlása miatt nem találnak munkaerőt. A helyzet elsősorban vidéken vált tarthatatlanná, ahol képtelenség munkaerőt találni, sokan pedig az állam által nyújtott segélyek miatt nem hajlandók munkát vállalni.
Ezzel szemben a szakszervezetek azt állítják, hogy
ugyanakkor felrótták az üzleti szféra képviselőinek, hogy „rabszolgaként foglalkoztatott” ázsiai vendégmunkásokkal akarják működtetni cégüket. Különben a hazai munkaerőhiány egyik fő oka, hogy több mint 4 millió román állampolgár dolgozik külföldön, ám legtöbben úgy gondolják, a jelenlegi romániai fizetésekért nem térnének haza.
Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.
Bár az alapélelmiszerek ára egyelőre nem nő – legalábbis nem az árrés megemelése miatt –, számos területen hozott drágulásokat az év második fele. A legnagyobb áremelkedés a villamosenergia esetében lesz.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium ma közvitára bocsátott egy jogszabálytervezetet, amely szerint szigorú, teljesítményalapú feltételekhez kötik az európai uniós forrásokból finanszírozott beruházásokon dolgozó közalkalmazottak bérpótlékát.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A villanyáram hatósági árszabályozásának július elsejei kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak – derül ki egy sürgősségirendelet-tervezetből.
szóljon hozzá!