Fotó: Haáz Vince
A Román Nemzeti Bank (BNR) 500 ezer lejes pénzbírságot szabott ki az OTP Bank Romániára, mert a bukaresti jegybank szerint a magyar tulajdonban lévő pénzintézet vétett a pénzmosásellenes szabályozások ellen. A pénzintézet a Krónikával közölte, továbbra is válaszolnak a felügyeleti hatóságtól érkező minden igénylésre, eleget tesznek a BNR részéről jövő összes javaslatnak, és a jogszabályi előírásoknak megfelelően járnak el.
2023. február 03., 14:202023. február 03., 14:20
2023. február 03., 14:512023. február 03., 14:51
A hírek szerint a bírságot javarészt egy gyanús ügylet azonosítása és jelentésének elmulasztása miatt szabták ki. A bukaresti sajtó úgy tudja, arról a tavalyi ügyről lehet szó, amelyben a szervezettbűnözés- és terrorizmusellenes ügyosztály (DIICOT) bűnvádi eljárást indított egy offshore cég OTP-s számlájának kiürítése miatt.
A Profit.ro portál beszámolójából kiderül, a BNR tavaly több figyelmeztetést kiadott, illetve pénzbüntetést is kirótt romániai pénzintézetekre a 2019/129-es számú, a pénzmosás megelőzése és leküzdése, a terrorizmus finanszírozásának megakadályozása érdekében hozott törvény előírásai szerint.
A román jegybank szerint hiányosságokat tapasztaltak az OTP belső szabályozási és ellenőrzési mechanizmusaiban, nem jelentettek gyanús ügyleteket megtörténésük előtt, sőt egy esetben azt követően sem, pedig utóbbi esetben megfelelő magyarázatot is kell adni. A banknak egy esetben problémája adódott a valós számlatulajdonos kilétének meghatározásában is, illetve nem hozott megfelelő óvintézkedéseket a jogilag magas kockázatú területekkel összeköthető tranzakciók esetében – olvasható a Profit.ro cikkében.
Az OTP Bank Románia rövid reakciót küldött pénteken a Krónika megkeresésére. ebben a magyar tőkéjű pénzintézet megállapítja, hogy a Román Nemzeti Bank a bankrendszer felügyeleti hatósága, így rendszeresen, legalább évente felügyeli Románia valamennyi hitelintézetét, így az OTP Bank Románia tevékenységét is.
válaszolta lapunknak Moldovai Rita Emőke, az OTP Bank Románia marketing és kommunikációs főosztályának menedzsere.
A bukaresti sajtó egybehangzóan azt állítja, hogy a „leggyanúsabb tranzakció” egy tavalyi, nagy port kavart DIICOT-ügyhöz köthető. Ennek egyik fő gyanúsítottja a fővárosi média szerint Raisa Laidin, illetve fia, Laurențiu, aki a Las Fierbinți című népszerű román vígjátéksorozatban is szereplő Ecaterina Laidin férje.
A szervezettbűnözés-ellenes ügyosztály tavaly májusban 28 házkutatást tartott egy időben Bukarestben és több megyében, tizenegy érintettet hallgattak ki. A bűnvádi eljárás során ügyvédeket, illetve két OTP-alkalmazottat is meggyanúsítottak. Az ügyészek szerint Raisa Laidin korábban valóban az említett offshore cég felhatalmazottja volt, ám ez a titulusa időközben megszűnt, így jogtalanul, bűnszövetkezetet létrehozva fért hozzá a pénzhez. Az offshore cég egyébként régóta az igazságszolgáltatás célkeresztjében van, a hírek szerint romániai videóchatekből befolyó összegeket folyósítottak rajta keresztül.
Az OTP még májusban közölte: ők is bűnvádi feljelentést tettek az ügyben. Nem véletlen, hiszen a bukaresti média információi szerint maga a pénzintézet is részben károsultnak tekinthető, akárcsak a banki visszaélési kockázatokat biztosító társaság.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a Profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. Ez ellen gyűjtenek aláírásokat a romániai gazdaszervezetek is.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A májusi 5,45 százalékról júniusban 5,7 százalékra nőtt az éves infláció Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
Anyagilag egyre megerőltetőbb lesz gépkocsit fenntartani, vezetni, hiszen akár havi több száz lejes pluszköltséget generálhatnak az autótulajdonosoknak a kormány megszorító intézkedései, melyek egyéb drágulásokkal karöltve érkeznek.
Ilie Bolojan miniszterelnök takarékossági okokból arra utasította a minisztériumokat és a közintézményeket, hogy ritkítsák az alkalmazottak külföldi útjait.
szóljon hozzá!