Több mint félmilliárd eurós nyereséget könyveltek el a romániai pénzintézetek az év első felében – derült ki a Raiffeisen Banknak a Román Nemzeti Bank (BNR) jelentései alapján összeállított statisztikából.
2016. augusztus 23., 12:522016. augusztus 23., 12:52
2016. augusztus 23., 16:052016. augusztus 23., 16:05
A Profit.ro hírportál által közölt adatok szerint a második negyedévben, április–júniusban a pénzintézetek nyeresége elérte a 269 millió eurót – 1,2 milliárd lej –, a Raiffeisen tájékoztatása szerint pedig ez a vártnál gyengébb eredmény, mivel az úgynevezett hitelcserés törvény miatt visszaesett a bankok bevétele.
A jelentés ugyanakkor rámutat: az év közepén a Romániában tevékenykedő bankok aktívái elérték a 84,1 milliárd eurót, ez 2,7 százalékkal haladja meg a márciusi adatokat, illetve 4,6 százalékkal a 2015. júniusi értékeket. Kedvezően alakult a rosszul teljesítő hitelek aránya is: a tavaly júniusi 16,2 százalékhoz, illetve az idén márciusi 13,52 százalékhoz képest június végén 11,3 százalék volt azon kölcsönök aránya, amelyek törlesztésével elmaradtak az ügyfelek.
A rosszul teljesítő hitelek aránya egyébként évek óta nem volt ilyen alacsony szinten, ennek örülhetnek a pénzintézetek, amelyek állítása szerint ez jelenti számukra a legnagyobb terhet a gazdasági válság kitörése óta. A statisztikából az is kiderült, hogy a kliensek – jogi és magánszemélyek – által bankbetétként befektetett minden 100 lej után a pénzintézetek 83,66 lejt adtak hitelbe. Az idei év első felében országos szinten 36 bank működött, ezek közül hét valamely külföldi pénzintézet romániai leányvállalata.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!