Képünk illusztráció
Fotó: Erdély Bálint Előd
Nagyszabású fejlesztésekbe kezdett a szatmárnémeti Apaserv vízszolgáltató. A nagyberuházás révén modernizálják a megye víz- és csatornahálózatát, a megyeszékhely szennyvíztisztítóját és a kakszentmártoni vízüzem áramellátó rendszerét.
2021. február 24., 15:442021. február 24., 15:44
Jelentős beruházásokat eszközöl a szatmárnémeti Apaserv vízszolgáltató a megye ivóvíz- és csatornahálózatán, illetve áramellátást is fejlesztenek a nagy infrastrukturális beruházások programja (POIM) keretében megkapott támogatásból. Leitner János, az Apaserv igazgatója a Krónikának elmondta, hogy
A szennyvíztisztító telepnél zajló beruházás révén egy korszerű technológiával megszárítják a szennyvízből visszamaradó iszapot, aminek következtében 10 százalékra lehet csökkenteni víztartalmát, ezzel pedig lényegesen csökken a térfogata, könnyebben szállítható lesz és iparilag is fel lehet használni, áramfejlesztésre is. A kakszentmártoni vízüzem áramellátását célzó beruházás révén többek között automatizálják a kutak működését.
A projekt része a megye víz- és csatornahálózatának bővítése is. „Szatmár megye különböző településein körülbelül 450 kilométer csatorna- és csaknem 300 km vízhálózatról beszélhetünk. A projektet a 2023-as év végéig be kell fejeznünk, ami viszonylag rövid idő ahhoz képest, hogy milyen nagy munka vár ránk. A szennyvíztisztítónál zajló munka befejezését jövő végére vagy 2023 elejére saccoljuk” – fogalmazott Leitner János.
„Országos viszonylatban Szatmár megye jól áll, ha az ivóvíz- és szennyvízhálózat állapotát vesszük figyelembe, mivel itt az átlagnál többen vannak rákötve a víz- és csatornarendszerre. A beruházás után valószínűnek tartom, hogy sokkal többen fognak csatlakozni a rendszerhez, és akkor természetesen sokkal jobb lesz az érintetteknek is” – jegyezte meg az igazgató. Jelenleg még akadnak olyan területek, ahol nincs ivóvíz vagy csatornázás, viszont az új projekt által többek között Gencsen, Szántón, Érszentkirályon és Érkisfalun keresztül is elvezetik a vizet.
A megismételt romániai elnökválasztás első fordulójának eredménye sokkolta a pénzpiacot, az egyre fokozódó aggodalmak erős érzelmi reakciókat váltottak ki a befektetők és a megtakarításokkal rendelkező lakosság körében is.
Úgy tűnik, péntekre valamelyest mérséklődött az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye, majd az abból eredő kormányválság által okozott sokkhatás.
Az energiaügyi minisztérium ragaszkodik az országos helyreállítási terv újratárgyalásához és a széntüzelésű hőerőművek bezárásának elhalasztásához, mert a létesítmények leállása még nagyobb nyomást gyakorolna az energiaárakra – írta Sebastian Burduja.
Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.
Az Európai Parlament csütörtökön elfogadta az új autók és kishaszongépjárművek szén-dioxid-kibocsátási teljesítményszabványaira vonatkozó célzott módosítást.
Marcel Boloș európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter úgy véli, szóba se jöhet egy hitelmegállapodás a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), ami szerinte az országos helyreállítási tervben foglaltaknál „fájdalmasabb” reformokat vonna maga után.
Az év első három hónapjában 2,496 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), alig 1 százalékkal többet a 2024 januárja és márciusa között jegyzettnél.
Csütörtökön is folytatta lejtmenetét a román fizetőeszköz: a Román Nemzeti Bank (BNR) által 13 órakor kiközölt referencia-árfolyam 5,12 lej/euró volt a szerdai 5,0991 után, ami 0,0231 százalékos növekedést jelent.
Nincs pozitív szcenárió, gazdasági szempontból az idei egy sötét év lesz – vetítette elő derűlátásra nem túl sok okot adóan a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Magyarországon és Horvátországban terjeszkedik a román fogászati vállalat, a Dental Holding – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
szóljon hozzá!