Falugazdász a Krónikának: jó, ha nullszaldósok lesznek a termelők az alacsony gabonahozam miatt

gabona

Megkezdték az aratást Arad megyében, a vártnál kevesebb a gabonatermés. Képünk archív felvétel

Fotó: Pataky Lehel Zsolt

Megkezdődött az aratás Arad megyében, de a száraz tél és a mostani nagy meleg miatt nem jók a kilátások a gabonatermésben. Nagy Zsolt falugazdász szerint örvendhetnek, ha nullszaldósok lesznek a gazdák a kevés gabona és az alacsony, tíz évvel ezelőtti szintű felvásárlási ár miatt. A kapásnövények esetében még rosszabb lehet a helyzet – ha két héten belül nem jön egy kiadós csapadék, előfordulhat, hogy a kukorica- és a napraforgótermés is odavész.

Pataky Lehel Zsolt

2025. június 26., 08:002025. június 26., 08:00

A népi megfigyelés szerint Péter-Pál napján kell kezdeni a búza aratását, de a mostani meleg, száraz időjárás előre hozta a betakarítás kezdetét, és a kombájnok már az elmúlt napokban megkezdték a gabonatáblák vágását. A kalászosok közül az árpa érik be a legkorábban, így azt már javában aratják, és általános vélemény a termelők körében, hogy a vártnál kevesebb a termés – osztotta meg a hallottakat Nagy Zsolt falugazdász, az Arad Megyei Magyar Gazdák Egyesületének alelnöke.

Idézet
A megyében, ahogy elmondták, hektáronként 5–7 tonna árpát arattak. Tegnap már hallottam, hogy a repcét és a búzát is elkezdték aratni, és sajnos ott is kisebb a termés. A búza esetében 3–6 tonna közt van az átlag, és a repce is elmaradt a tavaly évhez képest: 2-3 tonnát aratnak a gazdák” – nyilatkozta szerdán a Krónikának.

Áprilisban az Európai Bizottság előrejelzése a tavalyinál is kisebb hektáronkénti búzatermést jósolt Romániában, de másfél hónappal később megjelent egy Bloomberg-cikk, amely az Argus Media tanácsadó cég elemzőire hivatkozva jóval derűlátóbb prognózist állított fel: „évtizedek óta nem látott bő termést”, összesen 12,2 millió tonna kenyérgabonát jósolt, átlagon felüli hektáronkénti hozammal. Nos, az Arad megyei falugazdász elmondása szerint előbbi forgatókönyv látszik megvalósulni.

korábban írtuk

Évtizedek óta nem volt olyan a búzatermés, mint amilyennek az idei ígérkezik
Évtizedek óta nem volt olyan a búzatermés, mint amilyennek az idei ígérkezik

Romániában idén az elmúlt 28 év legnagyobb búzatermése várható, ami azt jelenti, hogy a következő évben az ország Európa egyik vezető búzaexportőre lesz – írja az Argus Media tanácsadó cég elemzőire hivatkozva a Bloomberg.

Nem ért aranyat a májusi eső

Májusban nagyon sok volt az égi áldás, ezért a kívülálló azt gondolná, hogy jót tett a termésnek. A szintén gazdálkodó Nagy Zsolt szerint jól is jött a májusi eső, csakhogy előtte nem volt elegendő csapadék. „Az egész telünk száraz volt, nem is láttunk idén havat Arad megyében. Emiatt a kultúrák nem fejlődtek rendesen, ráadásul több kártevő is megjelent, például a búzában a fehérítő bogár és a bolha, ami ellen újból kellett permetezni, tehát többlet kiadásuk adódott a gazdáknak” – magyarázta a fiatal falugazdász.

Mindemellett szokatlanul hűvös tavasz köszöntött ránk, április, sőt még május elején is fagypontig süllyedt a hőmérő, ami miatt a már kikelt kukoricának a levelei megfagytak. Azt kiheverte, de a búzában nyoma maradt a hidegnek, például a kalászok teteje nincs meg.

Idézet
A növény bokrosodása nem úgy ment végbe, ahogy elvártuk. Egy négyzetméteren a megszokott 800-900 kalászhoz képest most csak 400-500 kalász van, és azok is sokkal kisebbek, mint a tavaly” – állította fel a „diagnózist” az agrármérnök végzettségű Nagy Zsolt.

Az alacsony tavaszi hőmérséklet tehát a kukoricát és a napraforgót is megviselte, előbbi nem nőtt meg két-három méteresre, amilyennek lennie kéne mostanra, ráadásul a június csapadékmentes eddig. „A szárazság jelei már mutatkoznak, az alsó levelek összesodródtak, s ha két héten belül nem kapunk csapadékot, akkor szinte semmi nem fog teremni. Általában a június a legcsapadékosabb hónap, de idén már 40 napja nem volt eső” – magyarázta a falugazdász.

Nem mindenki rendelkezik tárolási lehetőséggel •  Fotó: Pataky Lehel Zsolt Galéria

Nem mindenki rendelkezik tárolási lehetőséggel

Fotó: Pataky Lehel Zsolt

Tíz évvel ezelőtti gabonaár

Nem elég, hogy kevés a termés, a gabona felvásárlási ára is alacsony. „Az árpa kilónkénti ára 68-70 bani, de tíz évvel ezelőtt is ennyi volt, míg az inputanyagok ára akár duplájára is nőtt, és a munkabér, a gépalkatrészek és az üzemanyag ára is emelkedett. A takarmánybúza kilójáért 75, a malomipari búzáért 80 banit ajánlanak. Mivel nagyon nagy volt a befektetés, a termés meg kicsi, a négy tonnás átlaghozam szinte csak a költségeket fedezi” – panaszolta Nagy Zsolt.

Mint magyarázta: a termelők négy tonna felett számítanak profitot, de abban még nincs benne például a gépamortizáció, vagy a saját jövedelme.

Akinek van lehetősége és kapacitása, tárolja a gabonát, mert jellemző, hogy a következő év tavaszán valamivel magasabb áron tudja értékesíteni, de a többség rákényszerül, hogy „lábon eladja” a búzát, azaz aratás után rögtön a felvásárló kamionjába csépelje a kombájn a szemeket, de ebben az esetben a termelő ki van szolgáltatva a viszonteladóknak.

Sokan kénytelenek nyomban aratás után eladni a felvásárlóknak a búzát •  Fotó: Pataky Lehel Zsolt Galéria

Sokan kénytelenek nyomban aratás után eladni a felvásárlóknak a búzát

Fotó: Pataky Lehel Zsolt

A felvásárlók környékbeli cégek Nagy Zsolt szerint, olyan vállalkozások, amelyek a konstancai kikötőben értékesítik a tovább a búzát, vagy vagonokkal exportálják Ausztriába, Németországba.

Az öntözés drága – lenne, ha lehetséges volna

Az öntözőrendszerek elavultsága miatt a 350 ezer hektárnyi Arad megyei szántóföldből mindössze 8000 hektáron locsolhatnak rendszeresen az agrárvállalkozók. Évek óta felvetődik, hogy az állam rendbe rakatja az öntözőhálózatot, de előrelépés alig történt.

Irigykedve nézhetik az Arad megyei gazdák a szomszédos Mezőhegyesi Ménesbirtok öntözőberendezéseit •  Fotó: Pataky Lehel Zsolt Galéria

Irigykedve nézhetik az Arad megyei gazdák a szomszédos Mezőhegyesi Ménesbirtok öntözőberendezéseit

Fotó: Pataky Lehel Zsolt

„A régi csatornarendszerek el vannak hanyagolva, benőtték a fák, nincsenek kitakarítva, így fel se tudják tölteni vízzel. Az érem másik oldala, hogy a gazda nem biztos, hogy meg tudja vásárolni önerőből azokat a berendezéseket, ami szükséges az öntözéshez. Ezek a locsolórendszerek egyszerre nagyobb területet le tudnak fedni, de nagyon költséges a működtetésük, akár gázolajjal, akár árammal történik, és nem biztos, hogy az összes öntözés meg fog térülni. Olyan növényt öntöznek általában, ami nagyobb profitot hoz, például a vetőmag-kukorica, a borsó vagy a csemegekukorica” – mondta.

Kis- és nagygazdáknak egyaránt segít a szakmai szervezet

Az Arad Megyei Magyar Gazdák Egyesületének 400-500 tagja van. Gazdának számít már az az őstermelő is, akinek a szakmai szervezet kiállítja a tanúsítványt, és aki otthon kertészkedik, a helyi piacokon értékesítve a zöldségféléket, így egészítve ki a keresetét. A legtöbben azonban nagykultúrával foglalkoznak.

Nagy Zsolt sajnálattal jegyezte meg, hogy az 5-20 hektáros gazdaságok „szinte napról napra tűnnek el”.

Annak éri meg, aki több száz hektáron gazdálkodik, az tudja tartani a lépést, fejlődik, több földet és nagyobb kapacitású gépeket vesz: mivel a profit csökkent a hektáronkénti kis termés miatt, kénytelenek minél több földet megmunkálni. Vannak pozitív példák is a kisgazdaságok esetében, két, három vagy több gazda szövetkezetet alapít, és közösen vásárolnak gépet, közösen próbálják értékesíteni a termést, és az inputanyagok beszerzésekor is kedvezőbb árat tudnak kialkudni, miként eladáskor másként egyezkednek a felvásárlóval.

gabona Galéria

Nagy Zsolt a tavalyi Kárpát-medencei búzaösszeöntésen képviselte az Arad megyei magyar gazdákat

Fotó: Magyarokkenyere.hu

A gazdaegylet egyébként napi kapcsolatban áll a tagsággal. „Mindenkinek megpróbáljuk az igényeit kielégíteni: a kiskerti gazdáktól, akik nem tudják, hogy milyen rovarölőt használjanak, milyen honnan szerezzék be a vegyszereket, vetőmagokat a nagygazdákig, nekik is próbálunk hasznos tanácsokat adni, hol, milyen felvásárlási árak vannak, milyen pályázati lehetőségek állnak rendelkezésükre. Vannak, akik rendszeresen felhívnak, megkérdezik, mi a helyzet a megyében, mik az aktuális felvásárlási árak, úgyhogy megtaláljuk a közös hangot a gazdákkal” – mondta Nagy Zsolt.

korábban írtuk

A téli hidegek miatt a tavalyinál is kevesebb búzatermésre számíthat Románia
A téli hidegek miatt a tavalyinál is kevesebb búzatermésre számíthat Románia

A romániai gazdák idén a tavalyinál is kevesebb hektáronkénti búzatermésre számíthatnak.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 07., hétfő

Állami roncshoz irányítanák a lakosságnak szánt milliárdokat?

A Romániai Prosumerek és Energiaközösségek Szövetsége (APCE) azzal vádolta meg Diana Buzoianu új környezetvédelmi minisztert, hogy a roncsprogramok és a Zöld ház program 2025-ös programjainak teljes leállítását tűzte ki célul.

Állami roncshoz irányítanák a lakosságnak szánt milliárdokat?
2025. július 07., hétfő

Máris visszafogta a költekezést a lakosság, elemzők szerint a recesszió sem zárható ki

Bár a Bolojan-kormány által az óriásira dagadt költségvetési hiány visszaszorítására kidolgozott megszorítások még csak ezután jönnek, a lakosság máris visszafogta a kiadásait.

Máris visszafogta a költekezést a lakosság, elemzők szerint a recesszió sem zárható ki
2025. július 07., hétfő

A nyugdíjakat is érintő módosító javaslatokat nyújtott be a PSD a deficitcsökkentő intézkedéscsomaghoz

Több módosító javaslatot nyújtott be a Szociáldemokrata Párt (PSD) a deficitcsökkentő intézkedésekről szóló törvénytervezethez, amelyért hétfőn készül felelősséget vállalni a kormány a parlamentben.

A nyugdíjakat is érintő módosító javaslatokat nyújtott be a PSD a deficitcsökkentő intézkedéscsomaghoz
2025. július 07., hétfő

Újra utcára vonultak a megszorításokat ellenző a közalkalmazottak

A kormány deficitcsökkentő csomagjába foglalt intézkedések ellen tiltakoznak hétfőn a nyugdíjpénztárak, a román vízügyi igazgatóság (ANAR) és a mezőgazdasági minisztérium alkalmazottai.

Újra utcára vonultak a megszorításokat ellenző a közalkalmazottak
2025. július 07., hétfő

Gazdasági miniszter: Románia olyan, mint egy intenzív osztályon fekvő beteg

Félrekezelt súlyos beteghez hasonlította Romániát Radu Miruță gazdasági miniszter .

Gazdasági miniszter: Románia olyan, mint egy intenzív osztályon fekvő beteg
2025. július 07., hétfő

Drágultak az élelmiszerek, történelmi csúcson a hús ára

Kissé nőtt az élelmiszertermékek világpiaci árának referenciaértéke júniusban az előző hónaphoz képest a hús-, a tej- és a növényi olajárak emelkedésének hatására az Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) honlapján közzétett adatok szerint.

Drágultak az élelmiszerek, történelmi csúcson a hús ára
2025. július 07., hétfő

Deficitcsökkentés felelősségvállalással: hétfőn délután ül össze a parlament

Felelősséget vállal az Ilie Bolojan vezette kormány a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetért a képviselőház és a szenátus hétfő délutáni együttes ülésén.

Deficitcsökkentés felelősségvállalással: hétfőn délután ül össze a parlament
2025. július 04., péntek

Tovább nőttek a lakásárak Romániában

Az idei első negyedévben 2024 hasonló időszakához képest az Európai Unióban 5,7 százalékkal, az euróövezetben 5,4 százalékkal emelkedtek a lakásárak, miután tavaly 4,9, illetve 4,1 százalékos növekedést regisztráltak.

Tovább nőttek a lakásárak Romániában
Tovább nőttek a lakásárak Romániában
2025. július 04., péntek

Tovább nőttek a lakásárak Romániában

2025. július 04., péntek

Újabb jelentős finn cég épít gyárat a Partiumban

Nagyváradon nyit termelési központot a közel 17 000 alkalmazottat foglalkoztató és évente mintegy 5 milliárd eurós forgalmat bonyolító finn ipari gépgyártó, a Metso – közölte a Profit.ro gazdasági portál.

Újabb jelentős finn cég épít gyárat a Partiumban
2025. július 04., péntek

Enyhén nőtt a külföldi turisták száma

Májusban 7 százalékkal nőtt a külföldi turisták száma Romániában éves összevetésben – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).

Enyhén nőtt a külföldi turisták száma
Enyhén nőtt a külföldi turisták száma
2025. július 04., péntek

Enyhén nőtt a külföldi turisták száma