Fotó: Haáz Vince
Romániában és Bulgáriában voltak legalacsonyabbak a fogyasztói árak és a szolgáltatások tavaly – derült ki az Európai Unió többi országaival való összevetésből.
2024. június 28., 12:292024. június 28., 12:29
Romániában és Bulgáriában tavaly az uniós átlagnál 40%-kal alacsonyabbak voltak az árak, a két ország után e tekintetben Lengyelország következik, ahol 34%-kal az uniós átlag alatt mozogtak az árak – idézte az Országos Statisztikai Intézet (INS) közleményét az economica.net gazdasági portál.
A számításokat a fogyasztási kiadások árszínvonala alapján végzik: azt nézik, hogy a különböző országokban az egyes áru- és szolgáltatáscsoportok esetében hány egységnyi azonos értékű valuta szükséges az azonos mennyiségű áru és szolgáltatás megvásárlásához.
Az uniós tagállamok közül 2023-ban a háztartások fogyasztásának legmagasabb árszintjét Dániában (43%-kal az uniós átlag felett), Írországban (42%-kal az uniós átlag felett), Luxemburgban (35%-kal az uniós átlag felett) és Finnországban (25%-kal az uniós átlag felett) mérték.
Az Eurostat adatai szerint a főbb áru- és szolgáltatáscsoportok árszínvonal-indexeit tekintve
Bulgária továbbra is a legolcsóbb tagállam a közlekedés, a szálláshely és éttermi szolgáltatások tekintetében, míg Romániában a legalacsonyabb a szabadidő és kultúra kategória árszintje. Dánia a legdrágább az EU-ban a lakberendezés, háztartási felszerelés és a háztartások szokásos karbantartása, valamint a közlekedés, szálláshely és éttermi szolgáltatások tekintetében is. Az egy főre jutó bruttó hazai termék legalacsonyabb értékét 2023-ban Bulgária érte el, 36%-kal az uniós átlag alatt. Az egy főre jutó GDP legmagasabb értékét az Európai Unióban Luxemburgban regisztrálták, amely 139%-kal haladta meg az uniós átlagot. Ez részben azzal magyarázható, hogy az ország teljes munkaerő-állományának nagy részét a külföldi állampolgárok teszik ki, akik hozzájárulnak a GDP-hez, de nem részei a rezidens lakosságnak.
Az INS rámutatott, hogy ezeket az adatokat az Eurostat 2024 júniusában számította ki.
Májusban már a harmadik egymást követő hónapban nőttek a globális élelmiszerárak havi összevetésben, mivel a gabona és a tejtermékek árindex-emelkedését nem ellensúlyozta teljes mértékben a cukor árának csökkenése.
Az Európai Számvevőszék új jelentése szerint az Unió (saját hatáskörén belül) nem támogatta eredményesen az állami nyugdíjakat kiegészítő és az uniós polgárok megfelelő nyugdíjjövedelméhez hozzájáruló kiegészítő nyugdíjak kifejlesztését.
Románia nem küldte meg az Európai Bizottságnak (EB) a költségvetési hiány csökkentéséről szóló éves előrehaladási jelentést, amelyet április 30-ig kellett volna megküldenie a hétéves költségvetési terv végrehajtásának részeként.
Donald Trump amerikai elnök pénteken közölte, hogy javasolni fogja kabinetjének: június 1-jétől 50 százalékos vámot vezessenek be az Európai Unióból származó árukra, mert az uniós blokk „nehézkes” volt a kereskedelmi tárgyalások során.
A Környezetvédelmi Alap (AFM) a nap folyamán több száz pályázatot hagyta jóvá a villanypásztorprogramban, amelyet még 2023-ban hirdettek meg Tánczos Barna akkori környezetvédelmi miniszter kezdeményezésére – tájékoztatott csütörtökön az RMDSZ.
Szóba sem jöhet a kedvezményes áfakulcsok kivezetése a következő időszakban – jelentette ki pénteken Nicușor Dan megválasztott államfő.
Megvalósíthatónak tartja az európai beruházások és projektek minisztere Nicușor Dan megválasztott elnöknek azt a javaslatát, hogy az állami kiadásokat az áfa (TVA) emelése nélkül csökkentse a kormány.
Mintegy 463 000 nyugdíjas már hónapok óta várja nyugdíjának újraszámítását, amely a bónuszok és a nem állandó jövedelmek figyelembevételével magasabb jövedelmet hozna számukra.
Kedvezményes gazdahitelt hirdet meg a bukaresti mezőgazdasági minisztérium, egy agrárvállalkozás legfeljebb 50 000 eurónak megfelelő lej kölcsönt igényelhet. Az állam a 3 hónapos ROBOR-ral egyenértékű kamatrészt vállalja át a gazdahitelből.
Bár tavaly nagy garral jelentették be, hogy a helyi Sinteza gyár az amerikai Lockheed Martinnal közösen egy fenntartható és stabil energia előállítását támogató, szén-dioxid-kibocsátásmentes akkumulátorgyárat épít Nagyváradon, a terv végül meghiúsult.
Négy repülőtér – köztük három erdélyi – felújítási munkálatára biztosítanak a tartalékalapból 484 millió lejt – döntött csütörtökön a kormány.
szóljon hozzá!