Papíron halad az „északi autópálya”, messze a kivitelezés
Fotó: Haáz Vince
Újra kiírta a versenytárgyalást az északi autópályaként emlegetett, Nagybánya és Suceava közötti gyorsforgalmi út Nagybánya és Beszterce közötti szakasza megvalósíthatósági tanulmányának elkészítésére az országos közútkezelő társaság (CNAIR).
2021. szeptember 14., 07:252021. szeptember 14., 07:25
2021. szeptember 14., 07:312021. szeptember 14., 07:31
A licit értéke 21,57 millió lej, amely két szakaszból áll, a Nagybánya és Dés közötti aszfaltcsík megvalósíthatósági tanulmányára 133,17 millió lejt, a Dés és Beszterce közöttire pedig 8,4 millió lejt szánnak. Az érdeklődők október 25-éig jelentkezhetnek, a győztes kihirdetését követően pedig a szerződés időtartama 18 hónap lesz, amiből 14 hónap a megvalósíthatósági tanulmány elkészítése.
Mint ismeretes, a Nagybánya és Beszterce közötti, 335 kilométeresre tervezett gyorsforgalmi út megvalósíthatósági tanulmányának az elkészítésére 2019-ben is kiírtak versenytárgyalást, akkor a Beszterce–Dornavátra-, illetve a Dornavátra–Suceava-szakaszokkal együtt hirdették meg, s miközben az utóbbi két szakaszra találtak is jelentkezőt, és márciusban megkötötték a szerződéseket; előbbi esetében érvénytelenítették a licitet, mivel a szakemberek szerint nem érkezett megfelelő pályázat.
Az összeget vissza nem térítendő európai uniós forrásokból fedezik.
Beszterce körgyűrűje amúgy a várost Dornavátrával összekötő szakasz része, így ennek a megvalósíthatósági és geotechnikai tanulmányára is megkötötték március 10-én a szerződést, később pedig a besztercei önkormányzat együttműködési megállapodást kötött közútkezelő társasággal a beruházás megvalósítása érdekében.
A romániai cégvezetők egyelőre megkísérlik felmérni, milyen hatással lesznek majd az ország gazdaságára az amerikai elnök által szerdán bejelentett új vámok.
A kormány elfogadta a különleges ipari létesítményekre kivetett úgynevezett oszlopadó szabályozását módosító sürgősségi rendeletet – jelentette be a Ciolacu-kabinet csütörtöki ülése után a pénzügyminiszter.
Románia schengeni övezeti csatlakozásával 2025-ben 25 százalékkal bővül a nemzetközi szállítási volumen, amit a romániai fogyasztók növekvő külföldi vásárlási kedve és az eladók külföldi piacokon való terjeszkedése táplál – vetíti előre egy elemzés.
Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
2 hozzászólás