Új projekt. Gyulakután korábban működött egy hőerőmű, most nagy teljesjtményű akkumulátornak adhat otthont
Fotó: Makkay József
Jelentős beruházásra készül az Electrica áramszolgáltató Erdélyben: 22 millió euró értékben épít villamosenergia-tároló akkumulátort a Maros megyei Gyulakután.
2024. szeptember 18., 19:512024. szeptember 18., 19:51
2024. szeptember 18., 19:562024. szeptember 18., 19:56
Az összegből 3,4 millió euró – vagyis az összeg mintegy 20 százaléka – az országos helyreállítási program (PNRR) részeként megszerzett vissza nem térítendő támogatás.
„Örülünk, hogy azok közé tartozunk, akik hozzáférhetnek a helyreállítási forrásokhoz, amelyek a felgyorsult energiaátalakítással összefüggésben nagyon szükséges ösztönzőket jelentenek. Ez az eredmény egy újabb lépés afelé a stratégiai célunk felé, hogy minél több vissza nem térítendő beruházási forráshoz jussunk hozzá. Az akkumulátoros energiatárolási technológia számos előnnyel jár, amelyek közül a legfontosabb a megújuló energiaforrások integrálásához szükséges hálózati rugalmasság és stabilitás. Emellett hozzájárulhat a költségek csökkentéséhez és a kritikus infrastruktúrák védelméhez” – mondta Alexandru Chiriță, az Electrica Rt. vezérigazgatója.
A közelben található egy korábbi 250 MW-os földgáztüzelésű erőmű, amelyet 1954-ben és 1966-ban szakaszosan helyeztek üzembe, majd 1997-ben végleg leállítottak, és amelynek újjáélesztésére már voltak elképzelések.
Az erőmű lítium-ion akkumulátorokat fog használni, és közel 70 MWh kapacitással rendelkezik majd, 35,2 MW beépített kapacitással és legalább 90,5 százalékos töltési-kisütési ciklusonkénti hatékonysággal. A létesítményben 185 akkumulátor és 16 kétirányú inverter lesz.
„A villamos energia szállítása a piaci kereslettől függő terhelési időszakokban történik majd, hogy a terhelési görbe összességében ellaposodjon, és hogy a megújuló energiaforrások részaránya növekedjen a teljes energiamixben, mivel a hagyományos energiaforrásokat nem kell a csúcsterhelés fedezésére használni a 09:00-11:00 és/vagy 18:00-21:00 közötti időszakban” – áll a projektdokumentációban. A megvalósítási időszak 2 év lenne attól a pillanattól számítva, hogy minden szükséges engedélyt megszereztek.
Az Electrica Rt. a Bukaresti Értéktőzsdén jegyzett cég, amelynek legnagyobb részvényese 49,8 százalékos tulajdonrésszel a román állam az energiaügyi minisztériumon keresztül.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
A romániai sörértékesítés kilencven százaléka a hipermarketekben, szupermarketekben és kisboltokban zajlik, míg a vendéglátóhelyek – éttermek, bárok és kávézók – csupán tíz százalékos részesedéssel bírnak.
Az Egyesült Államok a jelenleg tervezettnél „jóval nagyobb” mértékű vámokat vethet ki az Európai Unióra és Kanadára, ha közösen próbálnak fellépni az amerikai vámok ellen – közölte Donald Trump amerikai elnök a saját közösségi oldalán csütörtökön.
Beruházási és Fejlesztési Bank (Banca de Investiții si Dezvoltare – BID) néven megkezdte működését az új román állami bank.
szóljon hozzá!