Fotó: mti
Románia minden eddiginél jobban áll az energiabiztonság szempontjából az idei tél előtt – jelentette ki Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
2023. november 29., 15:202023. november 29., 15:20
2023. november 29., 15:212023. november 29., 15:21
A tárcavezető az RFI rádiónak nyilatkozva kifejtette: ha a tél „normális” lesz, akkor átvészelhető lesz kizárólag romániai gázzal, ha pedig a szokásosnál hidegebb lesz, akkor több lehetőség is van, az első az azerbajdzsáni gáz. Arra a kérdésre, hogy Románia energetikai szempontból mennyire van felkészülve az idei télre, Burduja kijelentette:
A tárcavezető közölte, a gázellátás biztosított, a tározók feltöltöttségi foka még mindig majdnem 100 százalékos. Eddig a hidegebb időszakban a többletet használta az ország, a tározók ugyanis 103 százalékig teltek meg, és most a kapacitás 99,5 százaléka körüli a telítettség. „Ezzel a mennyiséggel biztosan át tudjuk vészelni ezt a telet, ha normális tél lesz, csak román gázzal, abból, ami a tározóinkban van, valamint a saját termelésünkből. A meteorológusok szerint a normális tél olyan telet jelent, amelyen havonta legfeljebb két fagyos, hóviharos epizód fordul elő, egy ilyen epizód három-négy, akár hét napig is eltarthat” – mutatott rá a miniszter.
Egyúttal leszögezte:
Az energiaügyi miniszter szerint igaz, hogy ez a rendszer még mindig megterhelést jelent az állami költségvetés számára, de sokkal kisebbet, mint egy évvel ezelőtt, és jövőre még kisebb lesz. A tárcavezető kifejtette, a hatóságok ezt az erőfeszítést „a románok védelme érdekében kívánják megtenni, egy dinamikus, változó, kiszámíthatatlan piacon, az ukrajnai és közel-keleti konfliktusok közepette”.
Sebastian Burduja arra is kitért ugyanakkor, hogy milyen megoldások vannak arra az esetre, ha a tél nem lesz normális.
Romániának aktív opciója van arra, hogy akár egymilliárd köbméternyi gázmennyiséget vásároljon Azerbajdzsántól, ez az opció tavaly télen is aktív volt, nem volt rá szükség, de ezen a télen is, 2024 tavaszáig, és utána is lehetőségünk van arra, hogy ezt az opciót meghosszabbítsuk. Ezen kívül lehetőségünk van cseppfolyósított földgáz importjára is, igaz, a jelenlegi piaci viszonyok között ez sokkal drágább, mint a vezetékes gáz, és csak abban az esetben lesz életképes opció, ha feltétlenül szükségünk lesz rá” – mondta az energiaügyi miniszter.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A villanyáram hatósági árszabályozásának július elsejei kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak – derül ki egy sürgősségirendelet-tervezetből.
A 2025-ös turisztikai év eddig rosszul alakult a vendéglátósok számára, az ágazatot az életszínvonal csökkenése és az áfa 19 százalékra emelése egyaránt fenyegeti – jelentette ki a Turisztikai Ügynökségek Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke.
Dragoș Pâslaru miniszter szerint 7,8 milliárd euróra rúg azon projektek összege, amelyek az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként kaptak uniós finanszírozást, ám jelenleg erősen kérdéses, hogy határidőre meg lehet-e őket valósítani.
Megkezdődött az aratás Arad megyében, de a szárazság miatt nem jók a kilátások. Nagy Zsolt falugazdász szerint örvendhetnek, ha nullszaldósok lesznek a gazdák a kevés gabonatermés, és az alacsony, tíz évvel ezelőtti szintű felvásárlási ár miatt.
Megadóztathatják a betegszabadságokat az új kormány tervei szerint. Az egészségügyi miniszter szerint sok ilyen kérés fiktív, hamis okokon alapul, a tervezett intézkedésnek pedig kettős haszna lenne.
Az európai autópiac az áprilisi zsugorodás után májusban visszatért a növekedés útjára, de a kontinensen Romániában esett vissza a legnagyobb mértékben a gépkocsi-beíratások száma az előző évhez képest.
szóljon hozzá!