Fotó: mti
Románia minden eddiginél jobban áll az energiabiztonság szempontjából az idei tél előtt – jelentette ki Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
2023. november 29., 15:202023. november 29., 15:20
2023. november 29., 15:212023. november 29., 15:21
A tárcavezető az RFI rádiónak nyilatkozva kifejtette: ha a tél „normális” lesz, akkor átvészelhető lesz kizárólag romániai gázzal, ha pedig a szokásosnál hidegebb lesz, akkor több lehetőség is van, az első az azerbajdzsáni gáz. Arra a kérdésre, hogy Románia energetikai szempontból mennyire van felkészülve az idei télre, Burduja kijelentette:
A tárcavezető közölte, a gázellátás biztosított, a tározók feltöltöttségi foka még mindig majdnem 100 százalékos. Eddig a hidegebb időszakban a többletet használta az ország, a tározók ugyanis 103 százalékig teltek meg, és most a kapacitás 99,5 százaléka körüli a telítettség. „Ezzel a mennyiséggel biztosan át tudjuk vészelni ezt a telet, ha normális tél lesz, csak román gázzal, abból, ami a tározóinkban van, valamint a saját termelésünkből. A meteorológusok szerint a normális tél olyan telet jelent, amelyen havonta legfeljebb két fagyos, hóviharos epizód fordul elő, egy ilyen epizód három-négy, akár hét napig is eltarthat” – mutatott rá a miniszter.
Egyúttal leszögezte:
Az energiaügyi miniszter szerint igaz, hogy ez a rendszer még mindig megterhelést jelent az állami költségvetés számára, de sokkal kisebbet, mint egy évvel ezelőtt, és jövőre még kisebb lesz. A tárcavezető kifejtette, a hatóságok ezt az erőfeszítést „a románok védelme érdekében kívánják megtenni, egy dinamikus, változó, kiszámíthatatlan piacon, az ukrajnai és közel-keleti konfliktusok közepette”.
Sebastian Burduja arra is kitért ugyanakkor, hogy milyen megoldások vannak arra az esetre, ha a tél nem lesz normális.
Romániának aktív opciója van arra, hogy akár egymilliárd köbméternyi gázmennyiséget vásároljon Azerbajdzsántól, ez az opció tavaly télen is aktív volt, nem volt rá szükség, de ezen a télen is, 2024 tavaszáig, és utána is lehetőségünk van arra, hogy ezt az opciót meghosszabbítsuk. Ezen kívül lehetőségünk van cseppfolyósított földgáz importjára is, igaz, a jelenlegi piaci viszonyok között ez sokkal drágább, mint a vezetékes gáz, és csak abban az esetben lesz életképes opció, ha feltétlenül szükségünk lesz rá” – mondta az energiaügyi miniszter.
Jövő héten újabb egyeztetésekre kerül sor a Romániában feldolgozott hazai élelmiszertermékek árrésének korlátozásáról – jelentette be csütörtökön a mezőgazdasági miniszter.
A Kolozs megyeiek veszik fel a legnagyobb törlesztőrészletű és a legmagasabb összegű jelzáloghiteleket, de ők is fizetnek a legtöbbet az országban az ingatlanokért, míg a Konstanca megyeiek igénylik a legkisebb összegű jelzáloghiteleket.
Az Európai Bizottság csütörtökön kétmilliárd lej (400 millió euró) értékű román állami támogatási programot hagyott jóvá a 2023 szeptembere és 2024 augusztusa közötti súlyos aszály által érintett romániai gazdák kártalanítására.
A Romániából induló járatokra a legolcsóbban vasárnap, ezt követően pedig szombaton lehet repülőjegyet foglalni, a legolcsóbb lehetőségek pedig 30, sőt 45 nappal az indulás előtt elérhetőek – erre a következtetésre jutottak a Vola.ro szakemberei.
A kormány jóváhagyja a sör jövedéki adójának fokozatos emelésére vonatkozó ütemtervet – közölte szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Egy két felnőttből és két gyermekből álló család tisztességes megélhetéséhez szükséges minimális fogyasztói kosár havi értéke a 2023. szeptemberi 9978 lejről 4,7 százalékkal 10 450 lejre nőtt idén szeptemberre.
A kormány 2026. január elsejéig elhalasztja az ingatlanadók piackutatásokon alapuló kiszámítási módjának alkalmazását – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) az áprilisi 2,8 százalékról 1,9 százalékra módosította a román gazdaság idei növekedésére vonatkozó előrejelzését a kedden közzétett, Világgazdasági kilátások (World Economic Outlook) elnevezésű jelentésében.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazodó új mechanizmusáról fogadott el kedden törvénytervezetet a képviselőház. A jogszabályjavaslat a megfelelő európai uniós minimálbérekről szóló 2022/2041-es irányelvet ülteti át a román jogrendbe.
Az Eurostat kedden közzétett adatai szerint az EU tagállamainak átlagos GDP-arányos költségvetési hiánya a 2022-es 3,2 százalékról 3,5 százalékra nőtt 2023-ban.
szóljon hozzá!