Fotó: Haáz Vince
Közel tízezren jogosultak Romániában különleges nyugdíjra a decemberi adatok szerint.
2023. január 03., 08:032023. január 03., 08:03
Miközben a kormány által elfogadott rendelet értelmében várhatóan a jövőben a különleges nyugdíjak egy részét átszámítják Romániában, továbbra is óriási a szakadék a különleges nyugdíjat élvezők és az „egyszerű” nyugdíjasok juttatásai között.
Az Országos Nyugdíjbiztosítási Pénztár (CNPP) adatai szerint a legnagyobb összegű különnyugdíjakat élvező csoport,
Decemberben összesen 4862 olyan volt bírót és ügyészt tartottak nyilván, aki különleges nyugdíjra volt jogosult.
Mint ismert, a különleges nyugdíjakat nem a befizetett járulékok alapján fizetik ki, az összeg nagy részét az államkasszából egészítik ki.
Így a bírák és ügyészek 21 333 lejes átlagnyugdíjából átlagosan 19 997 lejt kellett az államnak kifizetnie.
Egyébként összesen 9950 olyan személyt tartottak nyilván, aki különleges nyugdíjra jogosult, többségük volt bíró és ügyész, akik átlagosan ötször nagyobb összegű nyugdíjat kapnak, mint ami az általuk befizetett járulékok nyomán járna.
A harmadik helyen a korábbi számvevőszéki alkalmazottak állnak, ők 560-an voltak, és átlagosan 8481 lejes nyugdíjat utaltak a számlájukra havonta, amiből 3412 lejt fizetett az állam.
A másik véglet meglehetősen elkeserítő: 1,31 olyan nyugdíjas van, akinek a havi nyugdíja kevesebb mint 1000 lej, közülük 335 823-an kevesebb mint 500 lejt kaptak.
Amúgy összesen 4 787 920 nyugdíjast tartottak számon az országban az elmúlt év utolsó hónapjában.
Az ország újraiparosítása, valamint a kis- és középvállalkozások támogatása a két fő pillére a román gazdaság egészséges fejlődésének – jelentette ki Marcel Ciolacu miniszterelnök szombaton Aradon, miután helyi üzletemberekkel találkozott.
Az európai gazdasági válság Romániában is érezteti a hatását, de nem fog recesszióba lépni az ország – jelentette ki szombaton Marcel Ciolacu miniszterelnök. Elemzők nemrég arra figyelmeztettek, hogy jövőre nem zárható ki a recesszió.
Magasabb fizetéseket ígért a négy évvel ezelőtti választási kampányban a két leghosszabb ideig kormányzó politikai alakulat, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Szociáldemokrata Párt (PSD) is. Vajon a politikusok betartották a szavukat?
Az idei év első kilenc hónapjában 5119 cég és egyéni vállalkozó (PFA) jelentett fizetésképtelenséget, 11,82 százalékkal több, mint 2023 azonos időszakában, amikor 4578 esetet regisztráltak.
Kolozs megyében 40–45 százalékkal magasabbak a fizetések az északnyugati régió többi megyéjéhez képest – derül ki a Beszterce-Naszód megyei regionális statisztikai igazgatóság pénteken közzétett elemzéséből.
Hosszas huzavonát követően végre épülhet Románia eddigi legdrágább autópálya-szakasza. Két török cégnek ítélték oda az észak-erdélyi autópálya utolsó két szakaszának megépítését.
Szubjektív alapon történt a nyári aszály okozta károk felmérése, így egyes gazdák joggal érezhetik úgy, hogy nem egyformán részesülnek a kártérítésből – jelentette ki Nagy Zsolt falugazdász, az Arad Megyei Magyar Gazdák Egyesületének alelnöke.
Az Európai Unióban (EU) az adó- és járulékbevételek átlagban a bruttó hazai termék (GDP) 40 százalékát tették ki tavaly, míg egy évvel korábban a GDP 40,7 százalékára rúgtak.
A szezonálisan kiigazított adatok szerint 2024 szeptemberében az augusztusi szinten, 5,5 százalékon maradt a munkanélküliségi ráta Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A mezőgazdasági minisztérium úgy döntött, hogy elhalasztja azt a vitatott rendelettervezetet, amely több tízezer Romániában feldolgozott élelmiszertermék esetében legfeljebb 20 százalékban korlátozta volna a kereskedelmi haszonkulcsot.
1 hozzászólás