Gyorsan fogy. A hideg időjárás miatt Romániában a korábbi évekhez képest fokozottabb ütemben ürülnek ki a gáztározók, csökkentek a gázkészletek
Fotó: Facebook/Romgaz
Egyre csökkennek a romániai gáztárolókban levő készletek a hideg időjárás miatt, ezt pedig a zsebünkön is meg fogjuk érezni.
2025. február 07., 17:002025. február 07., 17:00
2025. február 07., 17:092025. február 07., 17:09
Mint kiderült, Románia a hideg évszak csúcspontján gázimportra kényszerül, mivel a tárolt gázkészletek sokkal kisebbek, mint más években az év hasonló időszakában. Bár még közel két hónap van hátra a hideg évszakból, Románia máris több gázt használt el a tározókból, mint az elmúlt fűtési idényben összesen.
Ilyen körülmények között a román árutőzsde (BRM) spot piacán is emelkedtek az árak, és jóval magasabbak, mint az európai referenciapiacokon.
Három hónap alatt a romániai gáztározókban tárolt mennyiség több mint felét elhasználták
– derül ki a Gas Infrastructure Europe adataiból. A töltöttségi szint jelenleg 42 százalék, míg november közepén még 100 százalék volt. Tavaly március végén, azaz a hideg évszak lezárultával a gáztározók még 50 százalékban tele voltak,
Ráadásul az emelkedő árak miatt a készletfeltöltés drágább lehet, mint tavaly. Az európai piacokon a gázárak 2023 ősze óta a legmagasabb szinten vannak, de Romániában jóval az európai átlag feletti árakat látunk, miközben két héttel ezelőtt még az európai átlag alatt voltak.
Romániában a Román Árutőzsde adatai szerint 62 euró/MWh-os áron kereskednek a gázzal. Két héttel ezelőtt az ár 42-45 euró/MWh volt, ami az európai referenciaérték alatt van. Az emelkedés tehát csaknem 50 százalékos. Románia kénytelen volt gázt importálni, hogy kielégítse a hazai keresletet. A Transgaz adatai szerint február 7-én, pénteken
Ugyanakkor 5,9 millió köbmétert exportált Moldovába az Ungheni vezetéken keresztül, és 1,6 millió köbmétert az ukrajnai Isaccea 1-en keresztül.
A Magyarországgal közös kapcsolódási ponton nincs áramlás, sem import, sem export irányban. Érdemes megjegyezni, hogy Magyarország sokkal nagyobb mennyiségű gázt tárol, mint Románia. A HotNews hírportál emlékeztet: Magyarország több mint kétszer akkora tárolókapacitással rendelkezik, mint Románia, és a tározók töltöttségi szintje jelenleg 54 százalékos. Konkrétan 36 TWh gáz van a tározóiban, szemben a romániai 14 TWh-val.
Európa egésze ugyanebben a helyzetben van. A Gas Infrastructure Europe adatai szerint
Európa – Romániához hasonlóan – három hónap alatt többet fogyasztott, mint tavaly az egész hideg évszak alatt. A tavalyi hideg évszak végén, március 31-én az EU gáztározói 58 százalékban voltak tele. Még ha nem is áll fenn a közvetlen hiány veszélye, a tározók gyors kiürülése megnehezítheti a következő szezonban a feltöltést, és rövid távon hatással lehet az árakra.
Európa jobban ki van téve a piaci ingadozásoknak, mivel a cseppfolyósított földgázra támaszkodik, hogy kitöltse az ukrajnai vezetékeken keresztül történő orosz gáztranzit megszűnése miatt keletkezett űrt. Az EU legnagyobb LNG-szállítója az Egyesült Államok, de Donald Trump elnök arra szólította fel az EU-t, hogy még több amerikai kőolajat és földgázt vásároljon.
Ráadásul Európa a cseppfolyósított gáz importja terén nagyobb ázsiai konkurenciával szembesült, amelyet az elmúlt éveknél alacsonyabb árak generáltak. Ez az import lassulásához és a tárolt tartalékok nagyobb mértékű igénybevételéhez vezetett.
Hatvan százalék alá csökkent a hideg időjárás miatt a romániai gáztározók feltöltöttsége, ezért Sebastian Burduja energiaügyi miniszter válságstábot hívott össze a minisztériumba kedd délutánra.
Idén januárban és februárban 1,26 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1,9 százalékkal (23 800 toe) kevesebbet, mint 2024 első két hónapjában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A kedvezőtlen klímaviszonyok, a jégeső és az aszály miatt 2023-hoz képest mintegy 19,8 százalékkal 3,7 millió hektoliterre csökkent tavaly Románia bortermelése; ez volt az egyik legjelentősebb visszaesés európai uniós viszonylatban.
Megvásárolná a román kormány a Moldovai Köztársaság egyetlen dunai kikötőjét – írta az economedia.ro. Az olajterminállal is rendelkező giurgiulești-i kikötő tengeri hajók fogadására is alkalmas.
Románia nincs olyan helyzetben, hogy a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) kelljen fordulnia segítségért, és kormányválságra utaló jelek sincsenek – közölte szerdán az elnöki hivatal.
Amerikai vállalatok új romániai beruházásainak lehetőségéről is tárgyalt Marcel Ciolacu miniszterelnök az Egyesült Államok kongresszusi delegációjának tagjaival kedden a Victoria-palotában. Erről a szerdai kormányülés elején beszélt.
Az Európai Unió éves inflációs rátája márciusban tovább csökkent, 2,5 százalékra a februári 2,7 százalékról, Románia viszont ismét a legmagasabb inflációval rendelkező ország lett, 5,1 százalékos éves áremelkedéssel – közölte az Eurostat.
Bár a román hatóságok váltig állítják, nem áll fenn a teljes áramszünet veszélye húsvétkor, a példátlan óvintézkedések hallatán sejteni lehet, hogy ilyen közel ritkán kerül az ország a rettegett „blackouthoz”.
Nyolc hónapos késéssel, de az illetékesek szerint most már tényleg a végéhez közeledik a nyugdíjak újraszámítása.
A megfontoltság a jelszó a legtöbb romániai háztartásban húsvét közeledtével is.
Elfogadja a kormány szerdai ülésén az üdülési csekkek odaítélésének szabályait rögzítő határozattervezetet – jelentette be az ülés elején Marcel Ciolacu miniszterelnök.
szóljon hozzá!