Lépéskényszer. Még mindig megoldásra vár a különnyugdíjak szabályozása
Fotó: Beliczay László
Versengenek a pártok, hogy kinek a törvénytervezete törli el vagy adóztatja meg drasztikus mértékben a különleges nyugdíjakat. Miután máris számos hasonló jogszabályjavaslat van a döntéshozók előtt, most a kormányzó nemzeti liberálisok (PNL) is beszálltak a „megmérettetésbe”.
2020. május 26., 13:312020. május 26., 13:31
2020. május 26., 13:412020. május 26., 13:41
Florin Roman, a PNL alsóházi frakcióvezetője hétfőn jelentette be, hogy alakulata törvénytervezetet nyújtott be a parlamentbe a képviselők és szenátorok különnyugdíjának eltörléséről.
– nyomatékosította.
Mint ismeretes, május elején a taláros testület alkotmánysértőnek minősítette, így nem léphet hatályba a különleges nyugdíjak eltörléséről rendelkező törvény, amelyet januárban ellenszavazat nélkül fogadott el a képviselőház. Így
Florin Roman most azt reméli, hogy a parlament gyorsított eljárásban fogadja majd el a tervezetet, mivel valamennyi „nagy párt” a képviselők és szenátorok különleges nyugdíjának eltörlése mellett foglalt állást.
Dan Barna, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke viszont azonnal támadásba lendült, és „haszontalan kezdeményezésnek” minősítette a liberálisok törvénytervezetét, olyan körülmények között, hogy az USR már benyújtott egy hasonló jogszabályjavaslatot. Az USR vezetője szerint ebből az következik, hogy a PNL halasztásra játszik, hisz az ő tervezetüknek is be kellene járnia jogalkotási folyamat azon szakaszait, amelyen az USR projektje már rég átment.
– írta hétfői Facebook-bejegyzésében az USR elnöke.
Dan Barna emlékeztetett: az USR még 2017 szeptemberében benyújtott egy módosító javaslatot, amely eltörölné a képviselők és szenátorok statútumából azt a két cikkelyt, amely különnyugdíjat állapít meg a törvényhozóknak.
Érdekes módon azonban az USR-nek sem ez az egyetlen kezdeményezése a témában. Mint a Hotnews.ro hírportál is emlékeztetett keddi összeállításában,
A liberálisok ugyanazon a napon, néhány órával később jelentették be, hogy egy, a parlament előtt levő gazdasági-pénzügyi kormányrendelethez nyújtottak be módosító indítványt, ami 10 és 95 százalékos közötti mértékben adóztatná meg a különleges nyugdíjakat.
De a szociáldemokratáknak (PSD) is vannak hasonló témájú kezdeményezéseik még tavalyról, egy progresszív adót előíró javaslatot Eugen Teodorovici ex pénzügyminiszter terjesztett a döntéshozók elé, egy másikat Liviu Pop volt oktatási miniszter írt alá. A PSD-sek ugyanakkor nemrég jelezték, hogy egy harmadik jogszabályjavaslatot készülnek benyújtani, ami adót róna ki az összes különleges nyugdíjra, beleértve a rendőröket és katonákat is.
A Pro Románia eközben azt akarja, hogy minden 5000 lejt meghaladó nyugdíjra – tehát a hozzájárulások alapján fizetett juttatásokra is – 25 százalékos adót vessenek ki, a 10 000 lej felettieket 35 százalékkal, a 15 000 lejnél nagyobbakat pedig 45 százalékkal adóztatnák meg.
A legfrissebb adatok szerint jelen pillanatban Romániában 704 lej a minimálnyugdíj, a legnagyobb különleges nyugdíj összege pedig meghaladja a 70 000 lejt, ami több mint százszoros különbséget jelent. Hatalmas a különbség az állami nyugdíjrendszer 1247 lejes átlagnyugdíja és a különleges nyugdíjrendszerek 4000 és 19 000 lej között átlagnyugdíjai között is.
Élesen bírálta a megmérettetésen első helyen végzett Călin Georgescu a bukaresti alkotmánybíróság döntését, amellyel érvénytelenítette az elnökválasztás november 24-én lebonyolított első fordulójának eredményét.
Az alkotmány értelmében addig maradok a tisztségemben, amíg Románia újonnan megválasztott elnöke leteszi hivatali esküjét – jelentette be Klaus Iohannis államfő azok után, hogy az alkotmánybíróság érvénytelenítette az államelnök-választás első fordulóját.
A parlamenti választások érvénytelenítését kérte pénteken a bukaresti legfelsőbb bíróságtól az Igazságot és Tiszteletet Mindenkinek Európában (DREPT) elnevezésű párt elnöke. Hasonló ötlettel rukkolt elő a Megújítjuk Románia Európai Projektjét (REPER) is.
Büntetőeljárást indított pénteken a szervezett bűnözés és terrorizmus elleni ügyészség (DIICOT) Călin Georgescu elnökválasztási kampányával kapcsolatban.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök szerint mielőbb meg kell alakulnia az új parlamentnek és kormánynak, mert ezen intézmények nélkül „pillanatok alatt a teljes káoszba fordul az ország”.
A romániai elnökválasztás első fordulójának érvénytelenítéséről számos külföldi sajtóorgánum – köztük a The Guardian, az AP, az AFP, a Reuters és az Euronews – is Breaking News-ként számolt be.
Különbözőképpen reagáltak a román parlamenti pártok vezetői a bukaresti alkotmánybíróság (CCR) pénteki határozatára, amelyben érvénytelenítette az államelnök-választás november 24-én lebonyolított első fordulójának eredményét.
Több civil szervezet Toni Greblának, az Állandó Választási Hatóság (AEP) elnökének lemondását követelte pénteken a pártatlanságát és integritását megkérdőjelező oknyomozó sajtóanyagok közzétételét követően.
Az alkotmánybíróság pénteken érvénytelenítette az elnökválasztás első fordulóját, és úgy döntött: elölről kell kezdeni a teljes választási folyamatot.
Az Országos Börtönigazgatóság (ANP) pénteki közleménye szerint mintegy 20 600 fogvatartott jelezte szándékát, hogy szavazni kíván vasárnap az elnökválasztás második fordulójában.
szóljon hozzá!