Értesítés. Az ígéretek szerint a hét végéig mindenki megtudja, hogyan alakul szeptembertől a nyugdíja
Fotó: Facebook/Compania Naţională Poşta Română
Marcel Ciolacu kormányfő, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke felkérte Marcel Boloș pénzügyminisztert, készítsen egy szimulációt, hogy pontosan lássák, hányan lesznek kénytelenek adót fizetni a nyugdíjak újraszámítás után amiatt, hogy havi juttatásuk meghaladja a 2000 lejt. A cél – mint hétfőn hangsúlyozta –, hogy az emberek ne veszítsenek pénzt.
2024. augusztus 26., 14:272024. augusztus 26., 14:27
A miniszterelnököt hétfőn újságírók arról kérdezték, hogy a PSD ülésén szóba került-e az is, hogy mi történik a nyugdíjakkal.
Nézzük meg, hogy pontosan hol vannak a törvény hiányosságai. (…) Addig is minden egyes társadalmi-szakmai kategória kap egy levelet a munkaügyi minisztériumtól, ezen fogunk dolgozni, és akkor meglátjuk, hogy mit kell változtatni. De véleményem szerint nyugodt zónában vagyunk, mert senki sem veszített” – húzta alá Ciolacu.
„Ezt meg fogjuk vitatni. Megkértem a pénzügyminisztert, végezzen egy szimulációt, hogy pontosan lássuk, hányan esnek ebbe a zónába, nehogy az emberek nyerés helyett veszítsenek. (...) A pénzügyminiszter elő fog rukkolni az elemzéssel annak érdekében, hogy senki ne veszítsen pénzt, sem az adó miatt, sem amiatt, hogy nem fog szociális utalványt kapni” – szögezte le Marcel Ciolacu.
Radu Miruţă, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) képviselője pénteken felkérte a Nép Ügyvédjét, hogy támadja meg az alkotmánybíróságon az új nyugdíjtörvényt, amelyik szerinte sérti a hozzájárulás és a stabilitás elvét.
Mint ismeretes, a hivatalos bejelentés szerint a nyugdíjak 82,56 százaléka, azaz
Simona Bucura-Oprescu munkaügyi miniszter közlése szerint szeptemberben a nyugdíjasok már az emelt összegű juttatást kapják. Az összesen 4 609 830 nyugdíjból 3 806 270-nek (82,56 százalék) emelkedett az összege az újraszámolás nyomán. Míg júniusban az átlagnyugdíj 2250 lej volt, szeptemberben ez 2761 lejre nő.
A tárcavezető beszámolt arról is, hogy 1 960 012 nyugdíj 1 lej és 500 lej közötti összeggel, 1 033 580 nyugdíj 501 és 1000 lej közötti, 721 360 nyugdíj 1001 és 2000 lej közötti, 83 637 nyugdíj 2001 és 3000 lej közötti, 7681 nyugdíj pedig 3000 lejen felüli összeggel nő. Az újraszámolás nyomán egyetlen juttatás összege sem csökken – hangsúlyozta ő is számtalanszor.
„Egyetlen nyugdíj sem csökken. Hadd legyek nagyon világos. Egyetlen nyugdíjas sem fog szeptemberben alacsonyabb nyugdíjat kapni, mint augusztusban” – jelentette ki immár sokadjára Simona Bucura-Oprescu munkaügyi miniszter csütörtöki sajtótájékoztatóján.
A romániai polgárok közel háromnegyede szerint az ország gazdasági helyzete rosszabb, mint egy éve – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Az Európai Bizottság az üvegházhatást okozó gázok nettó kibocsátásának 90 százalékos csökkentését javasolja 2040-ig – jelentette be a versenypolitikáért felelős biztos.
A romániaiak tavaly mintegy 40 milliárd eurót költöttek el a nagy kiskereskedelmi üzletláncokban, 7,1 százalékkal többet, mint 2023-ban – derül ki a Cushman & Wakefield Echinox szerdán közzétett tanulmányából.
A pénzügyminisztérium és az adóhatóság (ANAF) több mint 9 ezer alkalmazottja tiltakozik szerdán spontán munkabeszüntetéssel az ártalmas munkakörülményekért járó bérpótlék csökkentése ellen – közölte Vasile Marica, a Sed Lex elnöke.
A szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatok szerint 2025 májusában 5,8 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint áprilisban – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Tönkretenné a közép-európai gazdákat az Ukrajnával megkötött brüsszeli alku, amely tovább könnyítené az ukrán mezőgazdasági termékek behozatalát – közölte Nagy István agrárminiszter. A tárcavezető szerint a magyar kormány ezt nem fogadja el.
A kormánykoalíció várhatóan szerdán véglegesíti a deficitcsökkentő intézkedéscsomagot, amelyet július 7-ig kell „törvénybe önteni” – jelentette be Dragoș Anastasiu reformokért felelős miniszterelnök-helyettes kedd este.
Szó sincs a nyugdíjak és a bérek kifizetésének elhalasztásáról vagy blokkolásáról, ahogyan az a nyilvánosságban felmerült – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
Jelenleg 900 ezer romániai munkavállaló él a nyugdíjrendszer harmadik pillére, a fakultatív magánnyugdíjalap adta megtakarítási lehetőséggel, míg további mintegy 96 ezren már megkapták az itt felgyűlt pénzüket az első 18 év után.
Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.
szóljon hozzá!