2011. október 06., 06:372011. október 06., 06:37
Romániában az általános fogyasztási javakat forgalmazó országos áruházláncok fokozatos térnyerésük ellenére még mindig csak a kiskereskedelmi forgalom kevesebb mint 40 százalékát adják, míg egyes EU-tagállamokban piaci részesedésük 90 százalék körül van. Annak ellenére, hogy az elmúlt két évben a forgalma mintegy 500 millió euróval csökkent, a legnagyobb hazai áruházlánc továbbra is a Metro Cash & Carry, melynek piaci részesedése 7 százalék körül van. A második helyen a francia tulajdonban levő Carrefour hipermarketáruházlánc áll, a harmadik pedig a dinamikusan terjeszkedő német Kaufland. A negyedik a Metro-csoporthoz tartozó Real, melyet a cash & carry kategóriában működő Selgros követ a sorban. A legnagyobb országos hálózattal, nem kevesebb mint 117 diszkontáruházzal rendelkező Penny Market a hatodik helyen áll.
A 15 legfontosabb hazai áruházlánc között egyetlenegy román tőkével működő van, a Dinu Patriciu tulajdonában levő Minimax–Macro diszkonthálózat. A húsz legnagyobb kiskereskedelmet folytató cég között két erdélyi van, a kolozsvári Oncos és a nagyváradi székhelyű Trei G. Az ágazatban a német tőke viszi a prímet, hiszen a német tulajdonban levő Metro-csoport, Lidl & Schwartz-csoport és Rewe-csoport nem kevesebb mint 7 áruházlánccal vannak jelen az első tízben: Metro, Real, Selgros, Billa, Penny Market, Kaufland és Lidl.
A válság hatására tavaly az általános fogyasztási javak kiskereskedelmi forgalma hozzávetőleg 5 százalékkal csökkent, s a tendencia folytatódott idén is. 2008 óta az eladások értéke országos szinten 5 milliárd euróval esett vissza. A cégek terjeszkedéssel, az áruházak számának növelésével próbálták meg ellensúlyozni a válság hatását.
Jelenleg 900 ezer romániai munkavállaló él a nyugdíjrendszer harmadik pillére, a fakultatív magánnyugdíjalap adta megtakarítási lehetőséggel, míg további mintegy 96 ezren már megkapták az itt felgyűlt pénzüket az első 18 év után.
Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.
Bár az alapélelmiszerek ára egyelőre nem nő – legalábbis nem az árrés megemelése miatt –, számos területen hozott drágulásokat az év második fele. A legnagyobb áremelkedés a villamosenergia esetében lesz.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium ma közvitára bocsátott egy jogszabálytervezetet, amely szerint szigorú, teljesítményalapú feltételekhez kötik az európai uniós forrásokból finanszírozott beruházásokon dolgozó közalkalmazottak bérpótlékát.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).