2011. október 06., 06:372011. október 06., 06:37
Romániában az általános fogyasztási javakat forgalmazó országos áruházláncok fokozatos térnyerésük ellenére még mindig csak a kiskereskedelmi forgalom kevesebb mint 40 százalékát adják, míg egyes EU-tagállamokban piaci részesedésük 90 százalék körül van. Annak ellenére, hogy az elmúlt két évben a forgalma mintegy 500 millió euróval csökkent, a legnagyobb hazai áruházlánc továbbra is a Metro Cash & Carry, melynek piaci részesedése 7 százalék körül van. A második helyen a francia tulajdonban levő Carrefour hipermarketáruházlánc áll, a harmadik pedig a dinamikusan terjeszkedő német Kaufland. A negyedik a Metro-csoporthoz tartozó Real, melyet a cash & carry kategóriában működő Selgros követ a sorban. A legnagyobb országos hálózattal, nem kevesebb mint 117 diszkontáruházzal rendelkező Penny Market a hatodik helyen áll.
A 15 legfontosabb hazai áruházlánc között egyetlenegy román tőkével működő van, a Dinu Patriciu tulajdonában levő Minimax–Macro diszkonthálózat. A húsz legnagyobb kiskereskedelmet folytató cég között két erdélyi van, a kolozsvári Oncos és a nagyváradi székhelyű Trei G. Az ágazatban a német tőke viszi a prímet, hiszen a német tulajdonban levő Metro-csoport, Lidl & Schwartz-csoport és Rewe-csoport nem kevesebb mint 7 áruházlánccal vannak jelen az első tízben: Metro, Real, Selgros, Billa, Penny Market, Kaufland és Lidl.
A válság hatására tavaly az általános fogyasztási javak kiskereskedelmi forgalma hozzávetőleg 5 százalékkal csökkent, s a tendencia folytatódott idén is. 2008 óta az eladások értéke országos szinten 5 milliárd euróval esett vissza. A cégek terjeszkedéssel, az áruházak számának növelésével próbálták meg ellensúlyozni a válság hatását.
A világ eddig kitermelt aranykészlete több ezer tonna, de elosztva csupán néhány gramm fejenként.
Jelentős összegű támogatást hirdetett meg a kormány erdőtelepítésre. Egy hektár tölgyfaerdő telepítése esetén az elérhető teljes támogatás közel húszezer euró, a programban résztvevők húsz éven át évi 640 euró támogatásban részesülnek.
A megismételt romániai elnökválasztás első fordulójának eredménye sokkolta a pénzpiacot, az egyre fokozódó aggodalmak erős érzelmi reakciókat váltottak ki a befektetők és a megtakarításokkal rendelkező lakosság körében is.
Úgy tűnik, péntekre valamelyest mérséklődött az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye, majd az abból eredő kormányválság által okozott sokkhatás.
Az energiaügyi minisztérium ragaszkodik az országos helyreállítási terv újratárgyalásához és a széntüzelésű hőerőművek bezárásának elhalasztásához, mert a létesítmények leállása még nagyobb nyomást gyakorolna az energiaárakra – írta Sebastian Burduja.
Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.
Az Európai Parlament csütörtökön elfogadta az új autók és kishaszongépjárművek szén-dioxid-kibocsátási teljesítményszabványaira vonatkozó célzott módosítást.
Marcel Boloș európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter úgy véli, szóba se jöhet egy hitelmegállapodás a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), ami szerinte az országos helyreállítási tervben foglaltaknál „fájdalmasabb” reformokat vonna maga után.
Az év első három hónapjában 2,496 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), alig 1 százalékkal többet a 2024 januárja és márciusa között jegyzettnél.
Csütörtökön is folytatta lejtmenetét a román fizetőeszköz: a Román Nemzeti Bank (BNR) által 13 órakor kiközölt referencia-árfolyam 5,12 lej/euró volt a szerdai 5,0991 után, ami 0,0231 százalékos növekedést jelent.