2011. október 06., 06:372011. október 06., 06:37
Romániában az általános fogyasztási javakat forgalmazó országos áruházláncok fokozatos térnyerésük ellenére még mindig csak a kiskereskedelmi forgalom kevesebb mint 40 százalékát adják, míg egyes EU-tagállamokban piaci részesedésük 90 százalék körül van. Annak ellenére, hogy az elmúlt két évben a forgalma mintegy 500 millió euróval csökkent, a legnagyobb hazai áruházlánc továbbra is a Metro Cash & Carry, melynek piaci részesedése 7 százalék körül van. A második helyen a francia tulajdonban levő Carrefour hipermarketáruházlánc áll, a harmadik pedig a dinamikusan terjeszkedő német Kaufland. A negyedik a Metro-csoporthoz tartozó Real, melyet a cash & carry kategóriában működő Selgros követ a sorban. A legnagyobb országos hálózattal, nem kevesebb mint 117 diszkontáruházzal rendelkező Penny Market a hatodik helyen áll.
A 15 legfontosabb hazai áruházlánc között egyetlenegy román tőkével működő van, a Dinu Patriciu tulajdonában levő Minimax–Macro diszkonthálózat. A húsz legnagyobb kiskereskedelmet folytató cég között két erdélyi van, a kolozsvári Oncos és a nagyváradi székhelyű Trei G. Az ágazatban a német tőke viszi a prímet, hiszen a német tulajdonban levő Metro-csoport, Lidl & Schwartz-csoport és Rewe-csoport nem kevesebb mint 7 áruházlánccal vannak jelen az első tízben: Metro, Real, Selgros, Billa, Penny Market, Kaufland és Lidl.
A válság hatására tavaly az általános fogyasztási javak kiskereskedelmi forgalma hozzávetőleg 5 százalékkal csökkent, s a tendencia folytatódott idén is. 2008 óta az eladások értéke országos szinten 5 milliárd euróval esett vissza. A cégek terjeszkedéssel, az áruházak számának növelésével próbálták meg ellensúlyozni a válság hatását.
Az ország újraiparosítása, valamint a kis- és középvállalkozások támogatása a két fő pillére a román gazdaság egészséges fejlődésének – jelentette ki Marcel Ciolacu miniszterelnök szombaton Aradon, miután helyi üzletemberekkel találkozott.
Az európai gazdasági válság Romániában is érezteti a hatását, de nem fog recesszióba lépni az ország – jelentette ki szombaton Marcel Ciolacu miniszterelnök. Elemzők nemrég arra figyelmeztettek, hogy jövőre nem zárható ki a recesszió.
Magasabb fizetéseket ígért a négy évvel ezelőtti választási kampányban a két leghosszabb ideig kormányzó politikai alakulat, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Szociáldemokrata Párt (PSD) is. Vajon a politikusok betartották a szavukat?
Az idei év első kilenc hónapjában 5119 cég és egyéni vállalkozó (PFA) jelentett fizetésképtelenséget, 11,82 százalékkal több, mint 2023 azonos időszakában, amikor 4578 esetet regisztráltak.
Kolozs megyében 40–45 százalékkal magasabbak a fizetések az északnyugati régió többi megyéjéhez képest – derül ki a Beszterce-Naszód megyei regionális statisztikai igazgatóság pénteken közzétett elemzéséből.
Hosszas huzavonát követően végre épülhet Románia eddigi legdrágább autópálya-szakasza. Két török cégnek ítélték oda az észak-erdélyi autópálya utolsó két szakaszának megépítését.
Szubjektív alapon történt a nyári aszály okozta károk felmérése, így egyes gazdák joggal érezhetik úgy, hogy nem egyformán részesülnek a kártérítésből – jelentette ki Nagy Zsolt falugazdász, az Arad Megyei Magyar Gazdák Egyesületének alelnöke.
Az Európai Unióban (EU) az adó- és járulékbevételek átlagban a bruttó hazai termék (GDP) 40 százalékát tették ki tavaly, míg egy évvel korábban a GDP 40,7 százalékára rúgtak.
A szezonálisan kiigazított adatok szerint 2024 szeptemberében az augusztusi szinten, 5,5 százalékon maradt a munkanélküliségi ráta Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A mezőgazdasági minisztérium úgy döntött, hogy elhalasztja azt a vitatott rendelettervezetet, amely több tízezer Romániában feldolgozott élelmiszertermék esetében legfeljebb 20 százalékban korlátozta volna a kereskedelmi haszonkulcsot.