2011. október 06., 06:372011. október 06., 06:37
Romániában az általános fogyasztási javakat forgalmazó országos áruházláncok fokozatos térnyerésük ellenére még mindig csak a kiskereskedelmi forgalom kevesebb mint 40 százalékát adják, míg egyes EU-tagállamokban piaci részesedésük 90 százalék körül van. Annak ellenére, hogy az elmúlt két évben a forgalma mintegy 500 millió euróval csökkent, a legnagyobb hazai áruházlánc továbbra is a Metro Cash & Carry, melynek piaci részesedése 7 százalék körül van. A második helyen a francia tulajdonban levő Carrefour hipermarketáruházlánc áll, a harmadik pedig a dinamikusan terjeszkedő német Kaufland. A negyedik a Metro-csoporthoz tartozó Real, melyet a cash & carry kategóriában működő Selgros követ a sorban. A legnagyobb országos hálózattal, nem kevesebb mint 117 diszkontáruházzal rendelkező Penny Market a hatodik helyen áll.
A 15 legfontosabb hazai áruházlánc között egyetlenegy román tőkével működő van, a Dinu Patriciu tulajdonában levő Minimax–Macro diszkonthálózat. A húsz legnagyobb kiskereskedelmet folytató cég között két erdélyi van, a kolozsvári Oncos és a nagyváradi székhelyű Trei G. Az ágazatban a német tőke viszi a prímet, hiszen a német tulajdonban levő Metro-csoport, Lidl & Schwartz-csoport és Rewe-csoport nem kevesebb mint 7 áruházlánccal vannak jelen az első tízben: Metro, Real, Selgros, Billa, Penny Market, Kaufland és Lidl.
A válság hatására tavaly az általános fogyasztási javak kiskereskedelmi forgalma hozzávetőleg 5 százalékkal csökkent, s a tendencia folytatódott idén is. 2008 óta az eladások értéke országos szinten 5 milliárd euróval esett vissza. A cégek terjeszkedéssel, az áruházak számának növelésével próbálták meg ellensúlyozni a válság hatását.
Saját maguk tiszteletére emelhetik poharukat a csíkszeredai sörgyárban, mely immár 50 éve működik a székelyföldi városban. A kezdetekhez képest óriásit fejlődött a bő két évtizede egy multinacionális vállalat tulajdonában lévő sörgyár.
Az elkövetkező időszakban hat új mozdonyt szállít le romániai és magyarországi vasúttársaságoknak – jelentette be a Softronic Craiova gördülőállomány-gyártó a világ legnagyobb vasúti vásárán, az immár 14. alkalommal megszervezett Innotranson.
Aláírták pénteken a Prut folyó romániai és moldovai köztársaságbeli partját összekötő híd építésére vonatkozó szerződést – közölte a Facebookon Cristian Pistol, a közúti infrastruktúrát kezelő országos társaság (CNAIR) vezérigazgatója.
Elindították pénteken 10 órakor a Zöldház program 2024-es kiírását; az északnyugati régió számára elkülönített, összesen 274,29 millió lejes támogatási keret alig két perc alatt kimerült – tájékoztatott a környezetvédelmi minisztérium.
Jelentősen rontott a román gazdaság 2024-es növekedésére vonatkozó előrejelzésein az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) csütörtökön közzétett jelentésében.
Az informatika az a terület, ahol az elmúlt évben a legnagyobb mértékben, átlagosan havi 10 ezer lejre emelkedtek a munkavállalók bérezési elvárásai – derül ki egy online munkaközvetítő platform csütörtökön közzétett elemzéséből.
Románia előrelépést tett a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezethez (OECD) való csatlakozás folyamatában, és a jelenlegi ütemet tartani fogja – jelentette ki szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
A nemrég szinte bezárt marosludasi cukorgyár a tulajdonosváltást követően immár napi 24 órában üzemel, hogy feldolgozza a félezer erdélyi gazdától érkező nyersanyagot. A cukorgyár 8800 hektár cukorrépaföldre kötött szerződést.
A Németország által ideiglenesen bevezetett közúti határellenőrzés veszteségeket okoz a fuvarozóknak, az így keletkezett megnövekedett költségeket pedig a végső fogasztó, a vásárló fizeti majd meg.
A román GDP éves növekedése 2024-ben 1,8 százalékra mérséklődik, ami az első félévben tapasztalt pozitív tendenciák ellenére jóval elmarad a korábban becsült 3 százaléktól – állapították meg friss elemzésükben a kolozsvári BBTE munkatársai.