Továbbra is Kolozsvár a legdrágább. A kincses városban januárban átlagosan 2165 eurót kértek négyzetméterenként, ami 4,58 százalékos visszaesést jelent az előző hónaphoz képest
Fotó: Jakab Mónika
Erőteljesen visszaestek az év elején a lakásértékesítések Romániában, aminek nyomán enyhe, szinte alig érzékelhető csökkenésnek indultak az ingatlanárak – derül ki a Blitz Imobiliare ingatlanközvetítő elemzéséből, amely a nagyobb erdélyi városok lakáspiacán észlelhető érdekes jelenségre is rávilágít. Mivel nehezebben találnak vevőt, a lakásukat eladásra kínálók is csökkentették valamelyest az árakat, ám számottevő csökkenést nem tapasztalni a nagyobb romániai városokban, az árak pedig továbbra is magasnak mondhatók.
2023. február 22., 18:462023. február 22., 18:46
2023. február 23., 10:242023. február 23., 10:24
Az országos földhivatal (ANCPI) adatsorait szemlézve az elemzés rámutat: 2023 januárjában 33 274 ingatlan-adásvételi szerződést kötöttek meg Románia-szerte, ami 44,41 százalékos visszaesést jelent az előző év azonos időszakában regisztrált 59 864 szerződéshez képest.
Nem ijedtek meg nagyon az eladók
A Blitz Imobiliare elemzése szerint valamennyi nagyobb romániai városban visszaestek az értékesítések. Marosvásárhelyen 75,51 százalékkal, Aradon 65,46, Temesváron 58,13, Kolozsváron 57,76, Brassóban 48,56, Nagyváradon 47,98, Bukarestben 47,6, Konstancán 43,93, Nagyszebenben 40,45, Jászvásáron 23,88, Craiován pedig 7,86 százalékkal cserélt kevesebb ingatlan gazdát, mint egy évvel korábban.
ám számottevő csökkenést nem láthattunk a nagyobb romániai városokban, az árak pedig továbbra is magasnak mondhatók. Az elemzésben szereplő erdélyi városokban is az árak enyhe csökkenése figyelhető meg, az egyetlen kivételnek – ahogy országos viszonylatban is – Beszterce számít, ahol az év első hónapjában 9,41 százalékkal, 1012 euróra nőtt a négyzetméterenkénti ár.
a kincses városban januárban átlagosan 2165 eurót kértek az ingatlanok négyzetméteréért, ami 4,58 százalékos visszaesést jelent az előző hónaphoz képest. A második ezúttal is Bukarest 1676 eurós négyzetméterenkénti árral (–1,06%), a bronzérmes pedig Brassó 1535 euróval (megegyezik a decemberi szinttel).
Erdélyi rangsor meglepetésekkel
Az elemzés rámutat, bár Kolozsváron enyhén csökkentek a lakásárak, továbbra is igen magas szinten állnak, de a Blitz szakértői úgy számolnak, hogy tavaszig még mindenképpen az árak visszaesése várható. Ami az albérleteket illeti, a kincses városban hajszálnyival, 2,49 százalékkal drágultak a bérlemények, egy kétszobás lakásért átlagosan 493 eurót kérnek el a tulajdonosok.
Az erdélyi összevetésben második helyezett Brassóban ugyan a lakásárak a tavalyi év végi szinten maradtak, az albérletek viszont látványosan – 15,2 százalékkal – visszaestek decemberhez mérten, és még így is 530 euró az átlagár a Blitz szerint.
ahol az 1,53 százalékos árcsökkenés után is 1419 eurót kértek el négyzetméterenként a lakásukat eladásra kínálók. Az albérletek is olcsóbbak lettek 4,74 százalékkal, ami azt jelenti, hogy az átlagár januárban 342 euró volt. Nagyszebenben 6,18 százalékos zsugorodás után 1382 euró/négyzetméter volt az átlagár, a bérleti díj pedig a decemberi 345 euróról 393 euróra nőtt. Temesváron 2,77 százalékkal lettek olcsóbbak a lakások, a négyzetméterenkénti átlagár így januárban 1370 euró volt. Az albérletek esetében látványosabb, 13,33 százalékos az áresés, az év eleji átlag 320 euró volt.
Nagyváradon a forgalom közel 50 százalékos zsugorodása az eladók által elkért árak mindössze 3,03 százalékos visszaesését eredményezte, az albérletek átlagára pedig 331 euróról 333 euróra emelkedett. Aradon nem ijesztette meg a piac megzuhanása az értékesítőket, tartották a decemberi 984 euró/négyzetméteres árat. Az albérletek ellenben 17,37 százalékkal 276 euróra csökkentek.
A romániai cégvezetők egyelőre megkísérlik felmérni, milyen hatással lesznek majd az ország gazdaságára az amerikai elnök által szerdán bejelentett új vámok.
A kormány elfogadta a különleges ipari létesítményekre kivetett úgynevezett oszlopadó szabályozását módosító sürgősségi rendeletet – jelentette be a Ciolacu-kabinet csütörtöki ülése után a pénzügyminiszter.
Románia schengeni övezeti csatlakozásával 2025-ben 25 százalékkal bővül a nemzetközi szállítási volumen, amit a romániai fogyasztók növekvő külföldi vásárlási kedve és az eladók külföldi piacokon való terjeszkedése táplál – vetíti előre egy elemzés.
Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
1 hozzászólás