Továbbra is Kolozsvár a legdrágább. A kincses városban januárban átlagosan 2165 eurót kértek négyzetméterenként, ami 4,58 százalékos visszaesést jelent az előző hónaphoz képest
Fotó: Jakab Mónika
Erőteljesen visszaestek az év elején a lakásértékesítések Romániában, aminek nyomán enyhe, szinte alig érzékelhető csökkenésnek indultak az ingatlanárak – derül ki a Blitz Imobiliare ingatlanközvetítő elemzéséből, amely a nagyobb erdélyi városok lakáspiacán észlelhető érdekes jelenségre is rávilágít. Mivel nehezebben találnak vevőt, a lakásukat eladásra kínálók is csökkentették valamelyest az árakat, ám számottevő csökkenést nem tapasztalni a nagyobb romániai városokban, az árak pedig továbbra is magasnak mondhatók.
2023. február 22., 18:462023. február 22., 18:46
2023. február 23., 10:242023. február 23., 10:24
Az országos földhivatal (ANCPI) adatsorait szemlézve az elemzés rámutat: 2023 januárjában 33 274 ingatlan-adásvételi szerződést kötöttek meg Románia-szerte, ami 44,41 százalékos visszaesést jelent az előző év azonos időszakában regisztrált 59 864 szerződéshez képest.
Nem ijedtek meg nagyon az eladók
A Blitz Imobiliare elemzése szerint valamennyi nagyobb romániai városban visszaestek az értékesítések. Marosvásárhelyen 75,51 százalékkal, Aradon 65,46, Temesváron 58,13, Kolozsváron 57,76, Brassóban 48,56, Nagyváradon 47,98, Bukarestben 47,6, Konstancán 43,93, Nagyszebenben 40,45, Jászvásáron 23,88, Craiován pedig 7,86 százalékkal cserélt kevesebb ingatlan gazdát, mint egy évvel korábban.
ám számottevő csökkenést nem láthattunk a nagyobb romániai városokban, az árak pedig továbbra is magasnak mondhatók. Az elemzésben szereplő erdélyi városokban is az árak enyhe csökkenése figyelhető meg, az egyetlen kivételnek – ahogy országos viszonylatban is – Beszterce számít, ahol az év első hónapjában 9,41 százalékkal, 1012 euróra nőtt a négyzetméterenkénti ár.
a kincses városban januárban átlagosan 2165 eurót kértek az ingatlanok négyzetméteréért, ami 4,58 százalékos visszaesést jelent az előző hónaphoz képest. A második ezúttal is Bukarest 1676 eurós négyzetméterenkénti árral (–1,06%), a bronzérmes pedig Brassó 1535 euróval (megegyezik a decemberi szinttel).
Erdélyi rangsor meglepetésekkel
Az elemzés rámutat, bár Kolozsváron enyhén csökkentek a lakásárak, továbbra is igen magas szinten állnak, de a Blitz szakértői úgy számolnak, hogy tavaszig még mindenképpen az árak visszaesése várható. Ami az albérleteket illeti, a kincses városban hajszálnyival, 2,49 százalékkal drágultak a bérlemények, egy kétszobás lakásért átlagosan 493 eurót kérnek el a tulajdonosok.
Az erdélyi összevetésben második helyezett Brassóban ugyan a lakásárak a tavalyi év végi szinten maradtak, az albérletek viszont látványosan – 15,2 százalékkal – visszaestek decemberhez mérten, és még így is 530 euró az átlagár a Blitz szerint.
ahol az 1,53 százalékos árcsökkenés után is 1419 eurót kértek el négyzetméterenként a lakásukat eladásra kínálók. Az albérletek is olcsóbbak lettek 4,74 százalékkal, ami azt jelenti, hogy az átlagár januárban 342 euró volt. Nagyszebenben 6,18 százalékos zsugorodás után 1382 euró/négyzetméter volt az átlagár, a bérleti díj pedig a decemberi 345 euróról 393 euróra nőtt. Temesváron 2,77 százalékkal lettek olcsóbbak a lakások, a négyzetméterenkénti átlagár így januárban 1370 euró volt. Az albérletek esetében látványosabb, 13,33 százalékos az áresés, az év eleji átlag 320 euró volt.
Nagyváradon a forgalom közel 50 százalékos zsugorodása az eladók által elkért árak mindössze 3,03 százalékos visszaesését eredményezte, az albérletek átlagára pedig 331 euróról 333 euróra emelkedett. Aradon nem ijesztette meg a piac megzuhanása az értékesítőket, tartották a decemberi 984 euró/négyzetméteres árat. Az albérletek ellenben 17,37 százalékkal 276 euróra csökkentek.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a Profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. Ez ellen gyűjtenek aláírásokat a romániai gazdaszervezetek is.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A májusi 5,45 százalékról júniusban 5,7 százalékra nőtt az éves infláció Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
Anyagilag egyre megerőltetőbb lesz gépkocsit fenntartani, vezetni, hiszen akár havi több száz lejes pluszköltséget generálhatnak az autótulajdonosoknak a kormány megszorító intézkedései, melyek egyéb drágulásokkal karöltve érkeznek.
1 hozzászólás