Fotó: Pixabay
Anyagi támogatást biztosíthat a román állam a külföldi egyetemeken tanuló romániai diákoknak, ha pedig hazatérnek, nem kell visszafizetniük a pénzt egy készülő törvénytervezet szerint.
2021. április 01., 08:362021. április 01., 08:36
A hírt Mara Mareş, a miniszterelnöki hivatal államtanácsosa jelentette be, jelezve, ő dolgozik a vonatkozó jogszabályjavaslaton. Mint részletezte, az a terv, hogy
Ha viszont hazatérnek, akkor nem kell visszafizetniük a diákhitelt.
„Gyakran láttam azoknál, akik külföldön végezték tanulmányaikat, hogy valamit vissza akarnak adni Romániának. Ebből kiindulva, azokat a fiatalokat, akik hazatérnek, azzal jutalmazzuk, hogy mentesülnek a hitel visszafizetése alól” – érvelt elképzelése mellett közleményében Mara Mareş.
„És azt akarom, hogy tudják, hogy a hazatérés Romániába a nyertes döntés. Szükségünk van ezeknek az egyetemet végzetteknek a mentalitására, tehetségére és tapasztalatára” – mutatott rá az államtanácsos.
Közölte, jelenleg keresik a legjobb megoldásokat a pénzügyi mechanizmus működtetésére. A terv szerint a diákhitellel finanszírozhatóak lennének a külföldi tanulmányokkal járó kiadások, a haszonélvezőnek pedig a lediplomázás után egy–két évük lenne arra, hogy eldöntsék, hol kívánják kamatoztatni a tudásukat. Arra az esetre, amennyiben nem térnek haza, ki kell még dolgozniuk egy törlesztési menetrendet, amelynek az államtanácsos szerint méltányosnak kell lennie. Más technikai és jogi kérdések is tisztázásra szorulnak még a közlemény szerint.
„Két verzió van: vagy egy globális egyetemi toplistából indulunk ki, vagy kiválasztjuk a célországokat, és azon belül a legjobb 3–5 egyetemet” – ecsetelte a kormányzati illetékes.
A közlemény szerint amúgy jelen pillanatban nincs hivatalos nyilvántartás arról, hogy hány romániai diák tanul vagy végez külföldi egyetemeket, de a becslések szerint számuk meghaladja az 50 ezret.
Az ország újraiparosítása, valamint a kis- és középvállalkozások támogatása a két fő pillére a román gazdaság egészséges fejlődésének – jelentette ki Marcel Ciolacu miniszterelnök szombaton Aradon, miután helyi üzletemberekkel találkozott.
Az európai gazdasági válság Romániában is érezteti a hatását, de nem fog recesszióba lépni az ország – jelentette ki szombaton Marcel Ciolacu miniszterelnök. Elemzők nemrég arra figyelmeztettek, hogy jövőre nem zárható ki a recesszió.
Magasabb fizetéseket ígért a négy évvel ezelőtti választási kampányban a két leghosszabb ideig kormányzó politikai alakulat, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Szociáldemokrata Párt (PSD) is. Vajon a politikusok betartották a szavukat?
Az idei év első kilenc hónapjában 5119 cég és egyéni vállalkozó (PFA) jelentett fizetésképtelenséget, 11,82 százalékkal több, mint 2023 azonos időszakában, amikor 4578 esetet regisztráltak.
Kolozs megyében 40–45 százalékkal magasabbak a fizetések az északnyugati régió többi megyéjéhez képest – derül ki a Beszterce-Naszód megyei regionális statisztikai igazgatóság pénteken közzétett elemzéséből.
Hosszas huzavonát követően végre épülhet Románia eddigi legdrágább autópálya-szakasza. Két török cégnek ítélték oda az észak-erdélyi autópálya utolsó két szakaszának megépítését.
Szubjektív alapon történt a nyári aszály okozta károk felmérése, így egyes gazdák joggal érezhetik úgy, hogy nem egyformán részesülnek a kártérítésből – jelentette ki Nagy Zsolt falugazdász, az Arad Megyei Magyar Gazdák Egyesületének alelnöke.
Az Európai Unióban (EU) az adó- és járulékbevételek átlagban a bruttó hazai termék (GDP) 40 százalékát tették ki tavaly, míg egy évvel korábban a GDP 40,7 százalékára rúgtak.
A szezonálisan kiigazított adatok szerint 2024 szeptemberében az augusztusi szinten, 5,5 százalékon maradt a munkanélküliségi ráta Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A mezőgazdasági minisztérium úgy döntött, hogy elhalasztja azt a vitatott rendelettervezetet, amely több tízezer Romániában feldolgozott élelmiszertermék esetében legfeljebb 20 százalékban korlátozta volna a kereskedelmi haszonkulcsot.
szóljon hozzá!