Összesen 50 000 négyzetméteren, 5000 csobbanni vágyó befogadására alkalmas élményfürdőt terveznek Félixfürdőn
Fotó: Forrás: Facebook/Cristian Laza
Fokozatosan épül meg Nagyvárad környékének legnagyobb élményfürdője Félixfürdő határában. A községközpont, Váradszentmárton önkormányzatának egyelőre 10 millió eurós uniós finanszírozást sikerült megszereznie, holott tavaly még 40 millió euróra becsülték a turistamágnesnek szánt élményfürdő kialakításának költségeit.
2025. február 04., 13:062025. február 04., 13:06
2025. február 04., 14:162025. február 04., 14:16
Cristian Laza, Váradszentmárton polgármestere hétfőn Facebook-oldalán jelentette be, hogy aláírták a szerződést az észak-nyugati fejlesztési régió képviselőivel a Félixfürdőn tervezett élményfürdő finanszírozási szerződéséről.
A munkálatok jövő év első felében kezdődnek el” – újságolta a Nagyváraddal majdnem összenőtt település – amelyhez amúgy Félixfürdő mellett Püspökfürdő (Május 1.) is tartozik – elöljárója.
Az elkövetkező időszak fő feladata a tervező, illetve a kivitelező megtalálása.
„A finanszírozási szerződés aláírása után kiírjuk a licitet a beruházás műszaki tervének megvalósítására. Reméljük, hogy április–májusban lesz egy tervezőnk, az év vége felé pedig egy kivitelezőnk, hogy 2026 első felében elkezdődhessenek a tényleges munkálatok” – nyilatkozta Cristian Laza az Ebihoreanul.ro portálnak a finanszírozási szerződést aláírását követően.
Lezárul az elmúlt fél évszázad legnagyobb közberuházása Félixfürdőn: a 7 millió eurós üdülőfelújításnak köszönhetően az ország egyik legkedveltebb célpontjára rá sem ismernének azok, akiknek még a lepukkant fürdőhely korábbi képe él az emlékezetükben.
„Az első szakaszban megépítjük az épületeket és a medencéket, amelyekhez már biztosított a finanszírozás. A munkálatok során, ha nem találunk új, vissza nem térítendő finanszírozási forrásokat, hitelt veszünk fel a teljes beruházás finanszírozására, hogy a munkálatok ne álljanak le” – magyarázta az elöljáró. Az Ebihoreanul cikke most 35 millió euró körülire becsüli a beruházás várható költségeit, de – mint írják – a tulajdonképpeni összeg igazából csak a tervezési folyamat után válik ismertté.
Amint arról korábban írtunk, Cristian Laza polgármester tavaly nyári bejelentése szerint országos szinten egyedi élményfürdőt építenének Félixen, mintegy 40 millió euró ráfordításával, nagyrészt EU-s támogatásból. „A legnagyobb projektünk, melynek finanszírozási pályázatát hamarosan benyújtjuk, egy akvapark építése, amilyen még nincs Romániában, mintegy 40 millió euró értékben, Félixfürdő bejáratának jobb oldalán, a President komplexummal átellenben” – nyilatkozta a polgármester.
Akkor egy mozgóképes látványtervet is közzétett a helyi önkormányzat.
A francia Mercure szállodalánc tagjává válik Félixfürdő egyik legnagyobb hotele, az Internaţional – jelentette be a Turism Felix Rt. kedden.
Az új adótörvénykönyv a magánnyugdíjakra is kiveti az egészségügyi szolgáltatási járulék kifizetésének kötelezettségét, ami a haszonélvezők adóterhének megduplázódásához vezethet.
Az Alfa Kartell Szakszervezeti Szövetség hétfőn felkérte a többi szakszervezetet, hogy csatlakozzanak a parlamentnél délutánra meghirdetett felvonulásukhoz.
Az előrejelzések szerint Románia államadóssága az idei év végére eléri a GDP 60 százalékát – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter, hozzátéve, hogy az adósság elmúlt öt évben 20 százalékkal, 570 milliárdról több mint 1,1 milliárd lejre nőtt.
A nyaralások a hackerek kedvenc célpontjává váltak: rengeteg online csalás tapasztalható a foglalások terén.
Jelentős, akár 20–30 százalékos visszaesés lehet idén a romániai idegenforgalomban a közalkalmazottaknak nyújtott üdülési csekkek körüli módosulások, illetve az áfa megemelése miatt – kongatták meg a vészharangot a turizmusban érdekelt vállalkozók.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a Profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. Ez ellen gyűjtenek aláírásokat a romániai gazdaszervezetek is.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
szóljon hozzá!