Fotó: Rostás Szabolcs
Csörte alakult ki az elmúlt napokban a szolidaritási adó miatt az OMV Petrom és az Országos Adóhatóság (ANAF) között, miután az olajipari vállalat határozottan leszögezte, nem fog szolidaritási adót fizetni a román államkasszába, mivel a kitermelésből és finomításból származó bevételei nem haladják meg az üzleti forgalom 75 százalékát, márpedig mind az európai jogszabályok, mind pedig a vonatkozó romániai kormányrendelet így írja elő.
2023. január 16., 14:232023. január 16., 14:23
Az OMV csoport a múlt héten jelentette be, hogy Ausztriában fogja befizetni az Európai Unió által előírt szolidaritási adót, Románia esetében viszont úgy számolnak, hogy rájuk nem vonatkozik a törvény.
Azt azonban, hogy valóban így van-e, vagy mégis adózniuk kell, egyelőre senki nem tudta a bukaresti hatóságok részéről megmondani.
Lucian Heiuş, az adóhatóság vezetője hétfőn úgy nyilatkozott,
és amikor lezárul ez a folyamat, akkor tudják majd megmondani, kinek kell adóznia és kinek nem. Szerinte legtöbb két héten belül fény derül erre.
Az ANAF elnöke ugyanakkor hangsúlyozta, a szolidaritási adónak nincs köze az OMV Ausztria által kifejtett tevékenységhez.
„Az OMV Petrom egy román vállalkozás, romániai székhellyel, amely Romániában fizet minden adót és illetéket. Az OMV Ausztria csak részesedést kap a részvények általa birtokolt 51,5 százalékának megfelelően. (…) Az egyetlen kérdés, hogy eléri-e az OMV Petrom azt a 75 százalékos küszöböt. Nem az OMV csoportról beszélünk.
– fogalmazott Lucian Heiuş, aki
Megszólalt a témában Adrian Câciu pénzügyminiszter is, aki szerint a bejelentés „tőzsdemarketing”, mindössze vélemény, nem pedig hivatalos pénzügyi álláspont.
Szolidaritási adót tervez kivetni a román kormány az energiaipari társaságokra, amelyek a nyereségük után fogják befizetni az állami költségvetésbe az új illetéket.
A Zöld ház program közel 130 ezer kedvezményezettjének energiatároló rendszerekre van szüksége, mert nem tudják az általuk napelemmel megtermelt energiát az országos hálózatba juttatni, azaz akadályozva van prosumer státusuk.
Románia három városában drágább az élelmiszer, mint Bukarestben – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) adataiból, amelyeket a Hotnews.ro vett górcső alá.
Az év első tíz hónapjában 162 502 személy jutott álláshoz az Országos Munkaerő-elhelyezési Ügynökség (ANOFM) közvetítésével, és közülük több mint 82 ezren 45 évnél idősebbek – tájékoztatott pénteken az intézmény.
A Román Nemzeti Bank (BNR) árfolyama szerint egy gramm arany pénteken 415,3204 lejt ért, 9,4105 lejjel (2,32 százalékkal) többet, mint csütörtökön. Ezzel a nemesfém ára újabb rekordot döntött.
A csütörtökön jegyzett évi 5,59 százalékról 5,75 százalékra nőtt pénteken a lej alapú hitelek törlesztőrészletét befolyásoló három hónapos bankközi kamatláb (ROBOR) – közölte a Román Nemzeti Bank (BNR).
Óvás óvást követ az észak-erdélyi autópálya legnehezebb és legdrágább, Szilágy megyei szakaszának megépítésére kiírt közbeszerzési eljárás eredményhirdetése után: az olasz WeBulid után újabb cég támadta meg az eredményt.
A menetrendnek megfelelően péntek reggel 5 óra 40 perckor elindult a bukaresti Északi pályaudvarról Brassó felé a Coradia Stream vonat – közölte a Vasúti Reform Hatóság (ARF).
Csütörtöki ülésén a kormány december 19-ig meghosszabbította azt az időszakot, ameddig az adófizetők a részleges adóamnesztia kedvezményeivel élve törleszthetik az adóhátralékaikat.
Soha nem látott magasságokba röpítette Donald Trump győzelme a bitcoint és más kriptovaluták árfolyamát. Szakértővel jártuk körbe az árrobbanás körülményeit, a várható trendeket.
Sürgősségi rendeletet fogadott el csütörtökön a kormány az akkumulátoros energiatárolás és a szivattyús-tározós erőművek támogatásáról – számolt be Sebastian Burduja.
szóljon hozzá!