Fotó: Facebook/Adrian Câciu
Csökkenteni kényszerül a kormány a kiadásait, ezért többek között korlátozzák az új munkaerő felvételét az állami intézményekhez. Az ok: az idei első negyedévben a vártnál alacsonyabbak voltak a költségvetési bevételek.
2023. április 05., 11:412023. április 05., 11:41
A pénzügyminisztérium emiatt
Adrian Câciu pénzügyminiszter a Profit.ro-nak elmondta, hogy a beruházási kiadásokat és a szociális és gazdasági csomagot nem fogják csökkenteni.
„Megvizsgáltuk az első negyedévet, és az a döntés született, hogy számos kiigazításra van szükség, többek között a költségvetési kiadások, különösen a nem alapvető kiadások tekintetében. Felkértük a pénzügyminisztériumban dolgozó kollégáinkat, hogy álljanak elő egy tervvel a javasolt intézkedésekről, amelyekkel mintegy 20 milliárd lejjel csökkentenénk a kiadásokat. Ezek nem a beruházásokat, illetve a szociális és gazdasági csomagot fogják érinteni” – nyilatkozta a pénzügyminiszter a Profit.ro-nak.
A terveket ismerő források a Profit.ro-nak elmondták, hogy
A kormánykoalíció kedden a Victoria-palotában tartott ülésén úgy döntött, hogy az állami költségvetés alacsony bevételei miatt 20 milliárd lejjel csökkenti a költségvetési kiadásokat, de a beruházások csökkentése nélkül. Így a megvitatott intézkedések között szerepel az állami tulajdonú vállalatok igazgatótanácsi tagjai számának és az ülésezési juttatások értékének csökkentése, hogy a kormány a költségvetési hiányon belül maradhasson.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a Profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. Ez ellen gyűjtenek aláírásokat a romániai gazdaszervezetek is.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A májusi 5,45 százalékról júniusban 5,7 százalékra nőtt az éves infláció Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
Anyagilag egyre megerőltetőbb lesz gépkocsit fenntartani, vezetni, hiszen akár havi több száz lejes pluszköltséget generálhatnak az autótulajdonosoknak a kormány megszorító intézkedései, melyek egyéb drágulásokkal karöltve érkeznek.
szóljon hozzá!