A Petrolsub problémái 1997-ben kezdődtek, amikor az akkor 25 százalékban részvényes Euro House 2000 Kft.-vel kötött szerződés értelmében a kft. vásárolta meg a kész terméket, és vállalta, hogy harminc napon belül kifizeti azt. Az Euro House azonban 2000 októberétől nem fizetett, ám a szerződést nem bontották föl. Ennek nyomán a Petrolsub sem tudta kiegyenlíteni a kőolajat szállító Petrom felé a tartozásait, így 2001 februárjáig 430 milliárd régi lejes adósságot halmozott föl, ebből 340 milliárddal tartozott az Euro House a Petrolsubnak. A Petrom 2001 és 2004 között saját igazgatása alá vonta a finomítót az adósság behajtása érdekében, de ez nem sikerült. 2005-ben azután beszüntette a kőolajszállítást, és csupán úgy lett volna hajlandó új szerződést kötni, ha a finomító vállalja, hogy előre fizet, és banki garanciákat mutat fel. Mivel ez nem valósult meg, és a Petrolsub részvényesi közgyűlését sem hívták össze a tulajdonosok, végül – a finomító munkásainak sorozatos tüntetései nyomán – a Bihar megyei prefektúra közbenjárására kaphatták meg az alkalmazottak elmaradt béreiket, és indulhatott el a csődeljárás.
A Bihar megyei Petrolsub 1990-ben jött létre az 1967-ben létrehozott Criºana finomító átszervezése nyomán. A finomító egyik fő részvényese a Virgin-szigeteken bejegyzett Fertinvest Ltd. és az Euro House 2000 Kft., amelynek sajtóértesülések szerint Virgil Mãgureanu, a Román Hírszerző Szolgálat egykori igazgatója a tulajdonosa.
Csak az ország északi felében az év első hat hónapjában 8,5 millió lej értékben loptak áramot és gázt – közölte a Delgaz Grid szolgáltató.
Románia nem tud befejezni a megszabott határidőig a helyreállítási tervbe (PNRR) foglalt mintegy 6,3 milliárd euró értékű projekteket – jelentette ki kedden Dragoș Pîslaru európai projektekért és beruházásokért felelős miniszter.
A fejlesztési minisztérium alárendeltségébe tartozó minden intézmény esetében felülvizsgálták a vezetők fizetését és az igazgatótanácsok tagjainak tiszteletdíját – és ahol szükséges volt, módosították azokat – tájékoztatott kedden az RMDSZ sajtóirodája.
Előbb-utóbb bevezetik a progresszív adót Romániában – vélekedik Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
Az új adótörvénykönyv a magánnyugdíjakra is kiveti az egészségügyi szolgáltatási járulék kifizetésének kötelezettségét, ami a haszonélvezők adóterhének megduplázódásához vezethet.
Az Alfa Kartell Szakszervezeti Szövetség hétfőn felkérte a többi szakszervezetet, hogy csatlakozzanak a parlamentnél délutánra meghirdetett felvonulásukhoz.
Az előrejelzések szerint Románia államadóssága az idei év végére eléri a GDP 60 százalékát – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter, hozzátéve, hogy az adósság elmúlt öt évben 20 százalékkal, 570 milliárdról több mint 1,1 milliárd lejre nőtt.
A nyaralások a hackerek kedvenc célpontjává váltak: rengeteg online csalás tapasztalható a foglalások terén.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).