Fotó: Gov.ro
Az országos helyreállítási terv (PNRR) nagyon fontos projekt Románia számára, az ennek keretében lehívható pénzekből három nagy és fontos szektort tudnak majd jelentős összegekkel finanszírozni, jelentette ki Florin Cîțu kormányfő.
2021. június 02., 17:362021. június 02., 17:36
2021. június 02., 18:022021. június 02., 18:02
A szállítás ágazatát 6,7 milliárd euróval, az oktatást 3,6 milliárd euróval és az egészségügyet 2,4 milliárddal támogatnák.
– mondta az Agerpres beszámolója szerint a miniszterelnök a Victoria-palotában.
Kifejtette: 29,2 milliárd euróról van szó, amelyből megközelítőleg 450 kilométernyi autópályát, több száz iskolát és bölcsődét terveznek építeni, több tucat kórházépületet pedig felújítani vagy építeni.
A miniszterelnök hozzátette, 2024-ig fel is épül az első új kórház, ami „premiernek” fog számítani az utóbbi 30 év viszonylatában. Florin Cîţu arról is beszélt, hogy az országos helyreállítási terven keresztül lehívott hiteleket Románia kizárólag beruházásokra fogja fordítani.
– magyarázta a kormányfő az országos terv bemutatásán. Hozzátette, Románia egyébként is kénytelen lett volna hiteleket felvenni, hogy beruházásokat eszközöljön, mert szükség van autópályákra, kórházakra, iskolákra, a PNRR-n keresztül megpályázott hiteleknek pedig sokkal kedvezményesebb a kamatja, „a nullához közelít”.
„Nagyon rövid idő alatt nagyon sokat fogunk beruházni, és ez a kihívás Románia gazdasága számára: hogy fel tudja használni a 29,2 milliárd eurót az egyensúly elvesztése nélkül” – magyarázta a kormányfő, hozzátéve, hogy minden beruházást meg kell valósítani 2026-ig.
Az országos helyreállítási terv megjelent az európai befektetések és projektek minisztériumának honlapján is. Cristian Ghinea, a tárca vezetője szerint a tervet minden részletében úgy állították össze, hogy „valódi sikertörténet” váljék belőle, és Romániát egy modern, megreformált országgá tegye.
Románia helyreállítási tervének célja, hogy a COVID-19 válságból való kilábalás kontextusában optimális egyensúlyt biztosítson az Európai Unió prioritásai és Románia fejlesztési szükségletei között, olvasható a dokumentumban. A PNRR általános célkitűzése olyan programok és projektek megvalósítása, amelyek növelik Románia ellenálló képességét, válságokban szükséges felkészültségét, alkalmazkodóképességét.
A konkrét cél a NextGenerationEU révén az EU által rendelkezésre bocsátott források felhasználása a reformok és beruházások megvalósítása érdekében.
Románia programja 15 összetevőből áll, amelyek a 2021/24-es európai parlamenti és tanácsi rendeletben meghatározott 6 pillér mindegyikét lefedik.
A Zöld átmenet pillér összetevői: vízgazdálkodási rendszer; Románia erdősítése és a biológiai sokféleség védelme; hulladékgazdálkodás; fenntartható közlekedés; felújítási hullám; energia. A Digitális átalakulás pillérnek egyetlen összetevője van, ez a kormányzati felhő és digitális állami rendszerek. Az Intelligens növekedés pillér két összetevője az Adó- és nyugdíjreform, valamint a magánszektor támogatása, kutatás, fejlesztés és innováció.
A Szociális és területi kohézió pilléréhez a zöld és digitális átmenet helyi alapja, valamint a turizmus és kultúra tartozik. Az Egészségügy, valamint a Gazdasági, társadalmi és intézményi rugalmasság pilléréhez a következők tartoznak: egészségügy; szociális reformok; a közszféra reformja, az igazságszolgáltatás hatékonyságának növelése és a szociális partnerek kapacitásának megerősítése. Az Új generációra vonatkozó politikák pillérének egy összetevője van, nevezetesen a Művelt Románia projekt.
Románia hétfőn nyújtotta be hivatalosan Brüsszelnek az országos helyreállítási tervet, amelyet az Európai Bizottság fog elbírálni.
A korábbi 3,3 százalékról 1,4 százalékra módosította az Európai Bizottság (EB) pénteken közzétett jelentésében a román gazdaság 2024-es GDP-arányos növekedésére vonatkozó előrejelzését.
Elkezdték utalni a gazdáknak az aszálykárenyhítő juttatásokat – közölte csütörtöki sajtótájékoztatóján Florin Barbu mezőgazdasági miniszter. Lapunknak nemrég falugazdász arra panaszkodott, hogy nem egységes kritériumok szerint mérték fel az aszálykárokat.
A Netflix úgy döntött, hogy megemeli az összes előfizetés árát, amelyet Romániában kínál ügyfeleinek, és ez a döntés a streamingpiac konkurens platformjainak több hasonló bejelentése után született – értesült a Hotnews.ro hírportál.
A bukaresti pénzügyminisztérium meghosszabbítja december 20-ig azt az időszakot, ameddig az adóamnesztiát igénybe vevők rendezhetik az adótartozásaikat – közölte csütörtökön Marcel Boloş tárcavezető.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazított új mechanizmusáról szóló törvény kihirdetését követően a kormány megteheti az utolsó lépést a minimálbér 4050 lejre emelése felé – jelentette ki csütörtökön Marcel Ciolacu kormányfő.
Idén január és szeptember között a napelemekkel termelt villamos energia mennyisége 2,93 milliárd kilowattóra volt, 58,6 százalékkal több, mint az előző év azonos időszakában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A nyers adatok szerint az idei harmadik negyedévben stagnált, a szezonálisan kiigazított adatok szerint pedig 0,2 százalékkal csökkent a bruttó hazai termék (GDP) 2023 harmadik negyedévéhez képest – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Nagyon aktuális, de egyúttal sok kérdést felvető és bizonytalanság által övezett témára összpontosított a kolozsvári RMKT Bizniszvitamin elnevezésű rendezvénye, amely egy adóhatósági digitalizációs körképet igyekezett összerakni.
Az elmúlt héten szinte naponta emelkedtek a román 10 éves lejáratú román állampapírok hozamai.
Akárcsak tavaly ősszel, az idei hideg évszak kezdetén is azzal dicsekszenek a bukaresti hatóságok, hogy meghaladja a 100 százalékot Románia gáztározóinak a telítettsége. De hogyan lehetséges mindez? Szakember szolgált magyarázattal.
szóljon hozzá!