City-csőd: még nem ketyeg az óra a biztosítottaknak

Nincs ok aggodalomra. Egyelőre nem kezdődik el a 90 napos visszaszámlálás a City Insurance ügyfelei számára •  Fotó: Jakab Mónika

Nincs ok aggodalomra. Egyelőre nem kezdődik el a 90 napos visszaszámlálás a City Insurance ügyfelei számára

Fotó: Jakab Mónika

Egyelőre nem kell aggódniuk azoknak, akiknek még érvényes kgfb-szerződésük van a csődeljárás alatt álló City Insurance biztosítónál, ugyanis a bukaresti bíróság csak alapfokon mondta ki a csődöt, így az is megtörténhet, hogy a jogerős döntésig az utolsó kötvények is lejárnak.

Bíró Blanka

2022. február 09., 20:012022. február 09., 20:01

Alapfokon kimondta szerdán a bukaresti törvényszék a City Insurance csődjét, ám ez azt jelenti, hogy amíg a döntés nem jogerős, gyakorlatilag nem történik semmi – erősítette meg a döntést követően a Krónika megkeresésére Birtalan József, a Biztosítási Felügyelet (ASF) igazgatótanácsának tagja.

Mint ismeretes, az addig a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítások (kgfb/RCA) piacán vezetőnek számító City Insurance biztosítótársaság működési engedélyét tavaly szeptemberben vonta meg a testület, akkor kezdeményezték a csődeljárást. Birtalan József felidézte, már több ízben halasztotta a bíróság a határozat kimondását, ami ezúttal is csak alapfokon történt meg. A döntést még ki kell közölni, még van fellebbezési határidő, és amennyiben a felek óvnak, azt is le kell tárgyalni, tehát

még hónapokig húzódhat, amíg jogerőssé válik a csőd.

Ez az eljárás alatt levő biztosítótársaság ügyfelei szempontjából azért mérvadó, mert a csőd kimondásától számított kilencven nap elteltével a még érvényben levő biztosítások automatikusan megszűnnek. „Egyelőre nem változik semmi, az óra még nem kezdett ketyegni, nem számolják a 90 napot, ez csak akkor történik meg, ha a döntés végleges lesz. Viszont azt még megbecsülni sem lehet, hogy az mikor történik meg” – részletezte Birtalan József.

A felügyelet szakembereinek számítása szerint amúgy akkorra várhatóan a kötvények jelentős része már nem lesz érvényben, magától is lejár.

Jelenleg még 1,5 millió City-kötvény érvényes.

Az ügyfelek az elmúlt időszakban fel is mondhatták a City Insurance cégnél megkötött biztosítást, és időarányosan visszakapták volna a megmaradt pénzösszeget, ám ezzel a lehetőséggel szinte senki nem élt, hiszen akkor drágábban kellett volna új szerződést kötnie. Természetesen meg is tarthatták a kötvényt, hiszen a kárrendezést átvette a Biztosítási Garanciaalap (FGA), a többség ezt az utat választotta, fejtette ki Birtalan József.

A garanciaalap különben az elmúlt év végén hozta nyilvánosságra a City ügyfelei által okozott kárrendezési ügyeket, eszerint 191 ezer kártérítésre nyújtottak be addig iratcsomót, ezek között különböző minisztériumok, közintézmények, mentőállomások is szerepelnek. A bajba jutott biztosítótársaságnál 3,13 millió érvényben levő kötvény van. A garanciaalap legtöbb 500 ezer lej értékig téríti meg a károkat.

Itt a legmagasabb
a kármérték aránya

A biztosítótársaságok közben arra panaszkodnak, hogy Románia európai összevetésben élen jár a közúti balesetek tekintetében, így nagyon magas a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítások alapján kifizetett anyagi kár és/vagy személyi sérülés miatt kifizetett kárpótlások összege. A biztosítók egyesülete által begyűjtött adatok szerint Romániában 6 százalékos a káresemények gyakorisága, tehát

minden évben száz forgalomba bejegyzett gépkocsi közül legalább hat okoz olyan balesetet, melynek anyagi kár, személyi sérülés vagy elhalálozás a következménye.

Ez az arány pedig nagyon magas a többi európai országhoz viszonyítva.

A 2020 végén összesített adatok szerint Németországban 4,4 százalékos volt a káresemények gyakorisága, Olaszországban 4,2 százalék, Bulgáriában 3,82, Lengyelországban 3,69, Szlovákiában 3,35, Csehországban 2,73 és Finnországban 1,8 százalék.

Az Európai Biztosítás- és Foglalkoztatóinyugdíj-hatóság (EIOPA) jelentése  szerint Románia vezet a biztosítók bevétele és a kárkifizetés közötti arány terén is, ez nálunk 2020-ban 80 százalékos volt, míg az európai átlag 62 százalék. Sőt, 2021 első kilenc hónapjában, tehát még a City engedélyének megvonása előtti időszakban, a kgfb terén ez az arány 99,52 százalékra emelkedett. Erre még rá kell számolni a működési költségeket, az adókat, a garanciaalapba befizetett összegeket, melyek mind növekednek. Mindezt összesítve a  bevétel és kiadások közötti arány 130 százalék, tehát

a biztosítótársaságoknak minden kgfb-re begyűjtött 100 lej után még 30 lejt saját zsebből kell kitenniük, vagyis a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás számukra veszteséget generál.

Közben a Biztosítási Felügyelet (ASF) eldöntötte, hogy a biztosítóknak többet kell befizetniük a garanciaalapba, hogy fedezni tudják a City Insurance csődje által okozott veszteséget, tudják fizetni a károkat. Február 2-tól 1,5 százalékponttal növelik a hozzájárulás mértékét, ez pedig a kgfb további drágulásához vezet.

A csőd hatása a drágulás

Mint ismeretes, a City Insurance biztosítótársaság elleni csődeljárás óriási változást eredményezett a kgfb piacán, néhány hónap alatt 40–60 százalékkal növekedtek az árak. Elsősorban azért, mert a legolcsóbb ajánlat a City engedélyének megvonásával kiesett, az Euroins biztosítónak voltak még szintén olcsóbb ajánlatai, ám ennél jelentős mértékű drágulás tapasztalható. Ladó Zsolt biztosítási üzletkötő korábban lapcsaládunknak elmondta,

az eseménysorozat legnagyobb kárvallottjai a 30 év alatti, saját autóval rendelkező, kezdő sofőrök, akik – hengerűrtartalomtól függően – az addigi legtöbb ötszáz lej helyett már csak 1000 és 3000 lej között tudnak éves biztosítást kötni.

A többi korosztály aránylag ugyanazon a skálán mozog, még a 60 év feletti sofőrök is 600 és 2000 lej közötti árra számíthatnak. Ebben az időszakban pedig újabb 5–10 százalékos drágulásra lehet számítani minden társaságnál, a Biztosítási Garanciaalapba befizetendő részesedés növelése miatt.

Egy 30 év alatti sofőr például egy 1300 cm³ hengerűrtartalmú autóra B5-ös szinttel 2021 elején egy évre 410 lejért tudott biztosítást kötni, idén ez már 850 lej fél évre, vagyis a duplája feleakkora időtartamra. Egy másik esetben egy 30 év feletti sofőrrel az 1600 cm³ hengerűrtartalmú autójára tavaly 200 lej volt a biztosítás egy évre a legmagasabb kedvezmény mellett, nemrég pedig 438 lejt kértek el ugyanarra az időtartamra.

1 hozzászólás Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. október 31., csütörtök

Falugazdász: nem egységes kritériumok szerint mérték fel az aszálykárokat, aránytalanok a kártérítések

Szubjektív alapon történt a nyári aszály okozta károk felmérése, így egyes gazdák joggal érezhetik úgy, hogy nem egyformán részesülnek a kártérítésből – jelentette ki Nagy Zsolt falugazdász, az Arad Megyei Magyar Gazdák Egyesületének alelnöke.

Falugazdász: nem egységes kritériumok szerint mérték fel az aszálykárokat, aránytalanok a kártérítések
2024. október 31., csütörtök

Kevesebb adó folyt be a román államkasszába tavaly GDP-arányosan, mint 2022-ben

Az Európai Unióban (EU) az adó- és járulékbevételek átlagban a bruttó hazai termék (GDP) 40 százalékát tették ki tavaly, míg egy évvel korábban a GDP 40,7 százalékára rúgtak.

Kevesebb adó folyt be a román államkasszába tavaly GDP-arányosan, mint 2022-ben
2024. október 31., csütörtök

Nem nőtt, de nem is csökkent a munkanélküliség szeptemberben az előző hónaphoz képest

A szezonálisan kiigazított adatok szerint 2024 szeptemberében az augusztusi szinten, 5,5 százalékon maradt a munkanélküliségi ráta Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).

Nem nőtt, de nem is csökkent a munkanélküliség szeptemberben az előző hónaphoz képest
2024. október 31., csütörtök

Árréskorlátozás: halaszt a mezőgazdasági tárca, helyette árfigyelő bizottság alakulhat

A mezőgazdasági minisztérium úgy döntött, hogy elhalasztja azt a vitatott rendelettervezetet, amely több tízezer Romániában feldolgozott élelmiszertermék esetében legfeljebb 20 százalékban korlátozta volna a kereskedelmi haszonkulcsot.

Árréskorlátozás: halaszt a mezőgazdasági tárca, helyette árfigyelő bizottság alakulhat
2024. október 31., csütörtök

Lefoglalták a Tarom egyik repülőgépének üzemanyagát a felhalmozott adósságok miatt Hollandiában

A román állami légitársaság által felhalmozott adósságok miatt egy ideig megakadályozta a Tarom Amszterdam és Bukarest között közlekedő járatának felszállását egy holland adóbehajtó cég.

Lefoglalták a Tarom egyik repülőgépének üzemanyagát a felhalmozott adósságok miatt Hollandiában
2024. október 30., szerda

Inkább az új építésű lakásokat keresik azok, akik hitelből vesznek ingatlant

A jelzáloghitelt igénylők vagy felvevők mintegy 63 százaléka 2010 után elkészült vagy még épülő lakásokat választ, 40 százalékuk multinacionális vállalatnál dolgozik – derül ki egy friss elemzésből.

Inkább az új építésű lakásokat keresik azok, akik hitelből vesznek ingatlant
2024. október 30., szerda

Kezdő vállalkozókat és zöldségtermesztőket támogat, innovációs vouchert vezet be a kormány

A kormány szerdai ülésén kiegészíti 100 millió lejjel a gazdasági minisztérium költségvetését; az összeget a Start-up Nation programra fordítják.

Kezdő vállalkozókat és zöldségtermesztőket támogat, innovációs vouchert vezet be a kormány
2024. október 30., szerda

Félmillió gazda már megkapta a mezőgazdasági támogatások előlegét

A Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség (APIA) október 16–29. között 546 172 gazdának utalta át a mezőgazdasági támogatások előlegét.

Félmillió gazda már megkapta a mezőgazdasági támogatások előlegét
2024. október 29., kedd

Még hátra van a fekete péntek, de az eMAG tulajdonosát máris közel félmillió lejre bírságolta a fogyasztóvédelem

A Dante International céget az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) összesen 439 500 lejes bírsággal sújtotta 2024. január 1. és szeptember 1. között, a fogyasztók által benyújtott panaszok, illetve az intézmény ellenőrzései nyomán.

Még hátra van a fekete péntek, de az eMAG tulajdonosát máris közel félmillió lejre bírságolta a fogyasztóvédelem
2024. október 29., kedd

Két kézzel szórja a pénzt a kormány, aggasztó a hiány Bálint Csaba, a jegybank igazgatótanácsának régi-új tagja szerint

Bár előre sejteni lehetett, hogy az idei választási szuperévben minden eddiginél nagyobb összegeket emészt fel a folyamatos kampányadakozás, a becsültnél is több pénzt költött el a kormány – vallja Bálint Csaba, a BNR igazgatótanácsának régi-új tagja.

Két kézzel szórja a pénzt a kormány, aggasztó a hiány Bálint Csaba, a jegybank igazgatótanácsának régi-új tagja szerint