Nincs ok aggodalomra. Egyelőre nem kezdődik el a 90 napos visszaszámlálás a City Insurance ügyfelei számára
Fotó: Jakab Mónika
Egyelőre nem kell aggódniuk azoknak, akiknek még érvényes kgfb-szerződésük van a csődeljárás alatt álló City Insurance biztosítónál, ugyanis a bukaresti bíróság csak alapfokon mondta ki a csődöt, így az is megtörténhet, hogy a jogerős döntésig az utolsó kötvények is lejárnak.
2022. február 09., 20:012022. február 09., 20:01
Alapfokon kimondta szerdán a bukaresti törvényszék a City Insurance csődjét, ám ez azt jelenti, hogy amíg a döntés nem jogerős, gyakorlatilag nem történik semmi – erősítette meg a döntést követően a Krónika megkeresésére Birtalan József, a Biztosítási Felügyelet (ASF) igazgatótanácsának tagja.
Mint ismeretes, az addig a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítások (kgfb/RCA) piacán vezetőnek számító City Insurance biztosítótársaság működési engedélyét tavaly szeptemberben vonta meg a testület, akkor kezdeményezték a csődeljárást. Birtalan József felidézte, már több ízben halasztotta a bíróság a határozat kimondását, ami ezúttal is csak alapfokon történt meg. A döntést még ki kell közölni, még van fellebbezési határidő, és amennyiben a felek óvnak, azt is le kell tárgyalni, tehát
Ez az eljárás alatt levő biztosítótársaság ügyfelei szempontjából azért mérvadó, mert a csőd kimondásától számított kilencven nap elteltével a még érvényben levő biztosítások automatikusan megszűnnek. „Egyelőre nem változik semmi, az óra még nem kezdett ketyegni, nem számolják a 90 napot, ez csak akkor történik meg, ha a döntés végleges lesz. Viszont azt még megbecsülni sem lehet, hogy az mikor történik meg” – részletezte Birtalan József.
A felügyelet szakembereinek számítása szerint amúgy akkorra várhatóan a kötvények jelentős része már nem lesz érvényben, magától is lejár.
Az ügyfelek az elmúlt időszakban fel is mondhatták a City Insurance cégnél megkötött biztosítást, és időarányosan visszakapták volna a megmaradt pénzösszeget, ám ezzel a lehetőséggel szinte senki nem élt, hiszen akkor drágábban kellett volna új szerződést kötnie. Természetesen meg is tarthatták a kötvényt, hiszen a kárrendezést átvette a Biztosítási Garanciaalap (FGA), a többség ezt az utat választotta, fejtette ki Birtalan József.
A garanciaalap különben az elmúlt év végén hozta nyilvánosságra a City ügyfelei által okozott kárrendezési ügyeket, eszerint 191 ezer kártérítésre nyújtottak be addig iratcsomót, ezek között különböző minisztériumok, közintézmények, mentőállomások is szerepelnek. A bajba jutott biztosítótársaságnál 3,13 millió érvényben levő kötvény van. A garanciaalap legtöbb 500 ezer lej értékig téríti meg a károkat.
A biztosítótársaságok közben arra panaszkodnak, hogy Románia európai összevetésben élen jár a közúti balesetek tekintetében, így nagyon magas a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítások alapján kifizetett anyagi kár és/vagy személyi sérülés miatt kifizetett kárpótlások összege. A biztosítók egyesülete által begyűjtött adatok szerint Romániában 6 százalékos a káresemények gyakorisága, tehát
Ez az arány pedig nagyon magas a többi európai országhoz viszonyítva.
A 2020 végén összesített adatok szerint Németországban 4,4 százalékos volt a káresemények gyakorisága, Olaszországban 4,2 százalék, Bulgáriában 3,82, Lengyelországban 3,69, Szlovákiában 3,35, Csehországban 2,73 és Finnországban 1,8 százalék.
Az Európai Biztosítás- és Foglalkoztatóinyugdíj-hatóság (EIOPA) jelentése szerint Románia vezet a biztosítók bevétele és a kárkifizetés közötti arány terén is, ez nálunk 2020-ban 80 százalékos volt, míg az európai átlag 62 százalék. Sőt, 2021 első kilenc hónapjában, tehát még a City engedélyének megvonása előtti időszakban, a kgfb terén ez az arány 99,52 százalékra emelkedett. Erre még rá kell számolni a működési költségeket, az adókat, a garanciaalapba befizetett összegeket, melyek mind növekednek. Mindezt összesítve a bevétel és kiadások közötti arány 130 százalék, tehát
Közben a Biztosítási Felügyelet (ASF) eldöntötte, hogy a biztosítóknak többet kell befizetniük a garanciaalapba, hogy fedezni tudják a City Insurance csődje által okozott veszteséget, tudják fizetni a károkat. Február 2-tól 1,5 százalékponttal növelik a hozzájárulás mértékét, ez pedig a kgfb további drágulásához vezet.
Mint ismeretes, a City Insurance biztosítótársaság elleni csődeljárás óriási változást eredményezett a kgfb piacán, néhány hónap alatt 40–60 százalékkal növekedtek az árak. Elsősorban azért, mert a legolcsóbb ajánlat a City engedélyének megvonásával kiesett, az Euroins biztosítónak voltak még szintén olcsóbb ajánlatai, ám ennél jelentős mértékű drágulás tapasztalható. Ladó Zsolt biztosítási üzletkötő korábban lapcsaládunknak elmondta,
A többi korosztály aránylag ugyanazon a skálán mozog, még a 60 év feletti sofőrök is 600 és 2000 lej közötti árra számíthatnak. Ebben az időszakban pedig újabb 5–10 százalékos drágulásra lehet számítani minden társaságnál, a Biztosítási Garanciaalapba befizetendő részesedés növelése miatt.
Egy 30 év alatti sofőr például egy 1300 cm³ hengerűrtartalmú autóra B5-ös szinttel 2021 elején egy évre 410 lejért tudott biztosítást kötni, idén ez már 850 lej fél évre, vagyis a duplája feleakkora időtartamra. Egy másik esetben egy 30 év feletti sofőrrel az 1600 cm³ hengerűrtartalmú autójára tavaly 200 lej volt a biztosítás egy évre a legmagasabb kedvezmény mellett, nemrég pedig 438 lejt kértek el ugyanarra az időtartamra.
Úgy tűnik, péntekre valamelyest mérséklődött az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye, majd az abból eredő kormányválság által okozott sokkhatás.
Az energiaügyi minisztérium ragaszkodik az országos helyreállítási terv újratárgyalásához és a széntüzelésű hőerőművek bezárásának elhalasztásához, mert a létesítmények leállása még nagyobb nyomást gyakorolna az energiaárakra – írta Sebastian Burduja.
Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.
Az Európai Parlament csütörtökön elfogadta az új autók és kishaszongépjárművek szén-dioxid-kibocsátási teljesítményszabványaira vonatkozó célzott módosítást.
Marcel Boloș európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter úgy véli, szóba se jöhet egy hitelmegállapodás a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), ami szerinte az országos helyreállítási tervben foglaltaknál „fájdalmasabb” reformokat vonna maga után.
Az év első három hónapjában 2,496 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), alig 1 százalékkal többet a 2024 januárja és márciusa között jegyzettnél.
Csütörtökön is folytatta lejtmenetét a román fizetőeszköz: a Román Nemzeti Bank (BNR) által 13 órakor kiközölt referencia-árfolyam 5,12 lej/euró volt a szerdai 5,0991 után, ami 0,0231 százalékos növekedést jelent.
Nincs pozitív szcenárió, gazdasági szempontból az idei egy sötét év lesz – vetítette elő derűlátásra nem túl sok okot adóan a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Magyarországon és Horvátországban terjeszkedik a román fogászati vállalat, a Dental Holding – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Indoklással ellátott véleményt küldött az Európai Bizottság (EB) Romániának, amiért korlátozza a gáztermelők szabadságát a földgáz nagykereskedelmi árának megállapításában.
1 hozzászólás