Fotó: Marcel Ciolacu/Facebook
Az uniós forrásokból történő beruházások továbbra is „első számú prioritást” jelentenek, és a kormány kilenc új projektre különít el pénzt az EU helyreállítási alapjából lehívott összegekből – jelentette ki csütörtökön Marcel Ciolacu.
2024. április 11., 20:532024. április 11., 20:53
A kormányülés elején miniszterelnök elmondta, hogy a kabinet egy olyan jogszabályt is készül jóváhagyni, ami segíti a helyi hatóságokat abban, hogy számos beruházást uniós pénzből fejezzenek be. Ennek megfelelően az önkormányzatok egymilliárd lejig terjedő kincstári kölcsönöket vehetnek fel az európai pénzekből megvalósítandó projektek társfinanszírozására.
Ciolacu közölte, hogy a kormány egy olyan beruházás uniós finanszírozásának jóváhagyására is készül, amelynek célja az oktatási rendszer összekapcsolása a munkaadók valós igényeivel – írja az Agerpres.
„Továbbra is megtesszük az infláció csökkentéséhez szükséges intézkedéseket, ahogyan azt ígértük, mert ez az életszínvonal emelésének egyik legjobb útja” – jelentette ki a kormányfő.
Beszélt arról is, hogy tavaly a bruttó hazai termék elérte az 1600 milliárd lejes rekordösszeget, és az előrejelzések szerint idén meghaladja majd az 1700 milliárd lejt. Ez a növekedés a több mint 100 milliárd lejes értékű közberuházások eredménye – tette hozzá.
Az év első két hónapjában 1,6 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), 3 százalékkal többet a 2024 januárjában és februárjában jegyzettnél – küzölte az Országos Statisztikai Intézet.
Idén márciusban 4 664 642 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, számuk megegyezett az egy hónappal korábbival; az átlagnyugdíj 2758 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) pénteken közzétett adataiból.
A romániai cégvezetők egyelőre megkísérlik felmérni, milyen hatással lesznek majd az ország gazdaságára az amerikai elnök által szerdán bejelentett új vámok.
A kormány elfogadta a különleges ipari létesítményekre kivetett úgynevezett oszlopadó szabályozását módosító sürgősségi rendeletet – jelentette be a Ciolacu-kabinet csütörtöki ülése után a pénzügyminiszter.
Románia schengeni övezeti csatlakozásával 2025-ben 25 százalékkal bővül a nemzetközi szállítási volumen, amit a romániai fogyasztók növekvő külföldi vásárlási kedve és az eladók külföldi piacokon való terjeszkedése táplál – vetíti előre egy elemzés.
Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
szóljon hozzá!