Új szempont. Burduja közölte, áprilistól már nem a fogyasztás szintje alapján jár majd az áram- és a földgáztámogatás
Fotó: Gergely Imre
A háztartások jövedelmét, nem pedig a fogyasztást veszik majd az energiaár-támogatás alapjául a mostani ársapka március végi kifutását követően – jelentette be Senastian Burduja elenriaügyi miniszter.
2025. január 23., 10:592025. január 23., 10:59
A tárcavezető szerdán este a Digi 24 hírcsatornának nyilatkozva az áram és a földgáz ártámogatása kapcsán kifejtette: „ez az alapforgatókönyv”, amelyen az általa vezetett minisztérium dolgozik.
Szükségünk van egy bizonyos időre, hogy biztosítsuk a likviditást a piacon. A termelőknek el kell adniuk a kitermelt mennyiségeket, a szolgáltatóknak meg kell vásárolniuk azt egy bizonyos időszakra – három hónapra, hat hónapra, ezt a költségvetési tervezettel párhuzamosan kell majd meghatározni. Mert ezt a rendszert is finanszírozni kell, természetesen az állami költségvetésből” - tette hozzá. Burduja ezzel kapcsolatban elmondta, hogy további összegeket kért a költségvetésből.
ez a valóság, emiatt a szolgáltatók hitelt vettek fel, kamatot halmoztak fel, tehát rossz helyzetben vannak. Ezért mondunk átmeneti időszakot, amely után ki kell találnunk valamilyen támogatást a kiszolgáltatott romániai polgárok számára” – mondta az energiaügyi miniszter.
A támogatás kapcsán Burduja közölte, azt a családok jövedelme alapján állapítják majd meg.
„Az alapelv marad, ezt alkalmazzák az Európai Unió minden országában. A támogatásnak a társadalmi és gazdasági helyzet, az egyes háztartások kiszolgáltatottsága alapján kell történnie, nem pedig a fogyasztás szintje alapján, mert
– mondta Burduja.
Mint ismeretes, a villamos energia esetében a fogyasztás függvényében négy tarifát állapítottak meg: a legalacsonyabb 68 bani, a legmagasabb 1,3 lej kilowattóránként.
Havi 100 kilowattórás fogyasztásig minden lakossági fogyasztó a legalacsonyabb tarifát fizeti az áramért.
A legalább egy kiskorút egyedül nevelő szülők, a legalább három kiskorú (vagy még tanulmányait végző 26 év alatti fiatalt) eltartó családok, illetve a gyógykezelésükre elektromos orvosi műszereket használó fogyasztók ezen küszöbérték felett is a 68 banis tarifával fizetik a villamos energiát.
A havi 100 és 255 kilowattóra közötti fogyasztás tarifája 80 bani, az ezt meghaladó energiafogyasztásért pedig már 1,3 lejt számlázhat a háztartásoknak a szolgáltató.
A Román Nemzeti Bank (BNR) árfolyama szerint egy gramm arany szerdán 422,4014 lejt ér, 2,0595 lejjel (0,49 százalékkal) többet, mint kedden. Ezzel a nemesfém ára újabb rekordot döntött.
Az Eurostat szerdán közzétett adatai szerint a tavalyi harmadik negyedévben az Európai Unióban és az euróövezetben egyaránt csökkent a GDP-arányos költségvetési hiány az előző negyedévhez képest, Romániában azonban nőtt a deficit.
Románia 11-10-re kikap Magyarországtól a gazdasági „meccsen” egy összehasonlító elemzés szerint, mely az Eurostat januári adatai alapján, 21 szempontból vizsgálja Románia és Magyarország teljesítményét.
Körülbelül 500 alkalmazottját bocsátja el egy elektromos háztartási gépeket gyártó vállalat, miután a vezetősége úgy döntött, hogy bezárja a Prahova megyei Ariceștii Rahtivani településen működő hűtőgépgyárát.
Elfogadta az Európai Unió Gazdasági és Pénzügyi Tanácsa (Ecofin Tanács) az ország középtávú költségvetési-strukturális tervére és a túlzottdeficit-eljárásra vonatkozó ajánlásokat.
Már a második egymást követő évben az Apple a világ legértékesebb márkája a brit Brand Finance piackutató és üzleti tanácsadó vállalat 2025-ös Global 500 ranglistája alapján.
Az IT-szektorban érdekelt cégek átlagosan a profit 26,7 százalékát veszíthetik el az ágazati adókedvezmények megszüntetése nyomán az előzetes becslések szerint.
Románia 17 repülőterének összesített utasforgalma a múlt évben közel 6 százalékkal nőtt 2023-hoz képest és 12 százalékkal 2019-hez képest – tájékoztatott kedden a Romániai Repülőterek Szövetsége (AAR).
A múlt év első 11 hónapjában Románia 2,456 millió tonna kőolaj-egyenérték (toe) nyersolajat termelt, 106.500 toe-vel (4,2 százalékkal) kevesebbet, mint 2023 azonos időszakában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett adataiból.
Visszaelőzött és ismét „Európa-bajnok” lett a Dacia Sandero egy olyan fura versenyben, amelyben a román kisautó az amerikai óriás háromszor drágább elektromos luxusgépkocsiját, a Tesla Model Y-t győzte le a kontinens legkelendőbb négykerekűjeként.
szóljon hozzá!