Fotó: Facebook/Produs Sătmărean / Szatmári Termék
A Szatmári Termék nevű projekt nemcsak a helyi termelőket és azok termékeit népszerűsíti: célja erősíteni a lokálpatriotizmust, ezáltal hozzájárulva Szatmár megye gazdasági életének fejlődéséhez – ismertette megkeresésünkre Kovács Beáta programvezető. A megyeszékhelyen megrendezett szatmári termékek vására, illetve az online értékesítési felület népszerű a lakosság körében, és – amint a résztvevők a Krónikának elmondták – nagy segítséget jelent a helyi termelők számára is.
2021. február 23., 19:142021. február 23., 19:14
A jövőben is rendszeresen meg kívánják szervezni a nagy sikernek örvendő szatmári termékek vásárát. Kovács Beáta projektvezető a Krónika megkeresésére elmondta, hogy
hiszen a megyében rengeteg olyan termelő munkálkodik, akiktől minőségi termékeket lehet beszerezni.
A projekt 2019-ben indult be a Szatmár Vidékfejlesztéséért Egyesületnek köszönhetően, az ötletgazda Magyar Lóránd parlamenti képviselő volt. A finanszírozást részben önerőből, részben támogatásból oldják meg, a védjegy levédését például a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. támogatta.
A Szatmári Termék projekt nemcsak a helyi termelőket és azok termékeit népszerűsíti, célja erősíteni a jó értelemben vett lokálpatriotizmust, ezáltal hozzájárulva Szatmár megye gazdasági életének fejlődéséhez – szögezte le Kovács Beáta. A minőségi szatmári termékek megismertetése szerteágazó.
„A szatmári termékek karavánjával a célunk a helyi termelők bemutatása és népszerűsítése nagy célcsoportok számára. Maga a »karaván« egy olyan átalakított gépjármű, melyet díjmentesen a helyi termelők rendelkezésére bocsátunk. Az autóban egyszerre két termelő tevékenykedik, ők amellett, hogy reklámozzák aktivitásukat, lehetőségük van termékeik eladására is – fogalmazott a projektvezető. – Az autó, ami voltaképp úgy működik, mint egy mobil üzlet, hetente más-más lakónegyedben parkol. Nyitva tartását délutánra, kora estére időzítettük. Az időintervallum tökéletes azoknak, akik munkaidejükből kifolyólag nem tudnak az élelmiszerpiacokon friss, helyi terméket vásárolni.” A lakosok tavasztól őszig élvezhetik a karaván által nyújtott lehetőségeket.
Emellett egy másik esemény a szatmári termékek vására, melynek célja, hogy a multinacionális cégekkel szemben a helyi termelők előnyt élvezhessenek. A projektvezető elmondta, hogy a vásár megszervezését bővíteni szeretnék, a megye határain belül és kívül is, más városokban is szeretnék megrendezni ezt az eseményt. „A szatmári termékek vásárát minden hónap második hétvégéjén szervezi egyesületünk Szatmárnémetiben. Az első vásárt 2020 augusztusában rendeztük, és örömmel nyugtáztuk, hogy mind a termelők, mind a látogatók részéről csak pozitív visszajelzéseket kaptunk” – fejtette ki Kovács Beáta.
A járványügyi helyzet számtalan negatívumot hozott magával, a járvány miatt kialakult helyzet (zárt körű rendezvények résztvevőinek korlátozása, éttermek bezárása) miatt
– hangsúlyozta a projektvezető.
A projekt keretében a szatmári borokat is bemutatják, a megye borászaival és azok termékeivel ismerkedhet meg a szatmári közösség. „Ezzel segítünk a fogyasztóknak, hogy helyi termékeket vásároljanak, és jobban megismerjék a termékeinket, amit mi szívvel-lélekkel készítünk” – fejtette ki a Krónikának Butka Sándor avasújvárosi borász. Az érdeklődők különböző eseményekre készülhetnek, amelyeken különleges helyi borokkal ismerkedhetnek meg.
„Egyesületünk a helyi, Szatmári Termék védjegyes borokat, borászatokat szeretné támogatni a borbemutatók révén. Figyelembe véve a jelenlegi járványügyi helyzetet, a tervezett 50–100 fős rendezvény helyett több különálló estet szervezünk, külön napot szánva minden termelőnek, az aktuálisan megengedett, maximális számú személy részvételével” – említette meg Kovács Beáta.
Fotó: Facebook/Produs Sătmărean / Szatmári Termék
A projekthez számos termelő csatlakozott. Nagy Kasza Noémi szatmári kézműves a jelenlegi helyzettől függetlenül is jó kezdeményezésnek tartja a programot. „De ezzel a vírushelyzettel még inkább felértékelődhet az emberekben a helyi termékek iránti kereslet. Azzal, hogy házhoz visszük a termékeinket, még biztonságosabb lehet a vásárlás” – fogalmazott a szappankészítő mester.
Simon Zsuzsa, szatmári kézműves azért csatlakozott a projekthez, mert kíváncsi volt, hogy volna-e kereslet a termékeire a piacon. „Egyik fő célom az, hogy újrahasznosítsak. Igyekszem csak olyan alapanyagokból dolgozni, ami másnak már csak kacat vagy szemét. Természetesen nagyon sok más anyag is megtalálható a termékeimben, mint pl. magvak, fonalak, karton, papír, kerámia, fa stb.
– tette hozzá Simon Zsuzsa.
Simon Ferenc sándorhomoki termelő elmondta, amikor a projekthez csatlakoztak, szerették volna megmutatni a vásárlóknak, hogy sokkal ízletesebb és egészségesebb az, amit mi árulunk, mint a külföldi importból származók. „Ehhez kaptunk is egy táblácskát, egy megkülönböztető jelzést, amivel egyből felkeltettük a vásárlók figyelmét. Ezután következett a színvonalas helyi vásárokon való részvétel, ami tovább segített az értékesítésben, újabb és újabb elégedett vásárlókat szereztünk” – avatta be a Krónikát a termelő.
A Szatmári Termék projekt gazdái online platformot is indítottak, ahol a termelők adminisztrálják termékeiket, illetve a lakosok ezek között böngészhetnek és kiválaszthatják a számukra érdekeset vagy ízleteset. Mindez bővülni is fog, hiszen újabb csatlakozási kérelmek is érkeznek.
Jelenleg öt csatlakozni vágyó tag várja a szakemberekből álló bizottság elbírálását” – ismertette Kovács Beáta. „Nagy örömünkre a termelőktől csak pozitív visszajelzéseket kapunk. A vásárok hónapról hónapra egyre több látogatót vonzanak, akik maguk is pozitívan véleményezik mind az eseményt, mind a megvásárolt helyi terméket, és visszajáró vásárlókká válnak” – összegezte a szervező.
Egyre több Szatmár megyei őstermelőt hoz lépéselőnybe a Szatmári termék védjeggyel a Partium Vidékfejlesztéséért és Mezőgazdaságáért Egyesület. A szakmai szervezet által működtetett falugazdász-hálózat a gazdák összefogását és szövetkezését is szorgalmazza.
Az év első két hónapjában 1,6 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), 3 százalékkal többet a 2024 januárjában és februárjában jegyzettnél – küzölte az Országos Statisztikai Intézet.
Idén márciusban 4 664 642 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, számuk megegyezett az egy hónappal korábbival; az átlagnyugdíj 2758 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) pénteken közzétett adataiból.
A romániai cégvezetők egyelőre megkísérlik felmérni, milyen hatással lesznek majd az ország gazdaságára az amerikai elnök által szerdán bejelentett új vámok.
A kormány elfogadta a különleges ipari létesítményekre kivetett úgynevezett oszlopadó szabályozását módosító sürgősségi rendeletet – jelentette be a Ciolacu-kabinet csütörtöki ülése után a pénzügyminiszter.
Románia schengeni övezeti csatlakozásával 2025-ben 25 százalékkal bővül a nemzetközi szállítási volumen, amit a romániai fogyasztók növekvő külföldi vásárlási kedve és az eladók külföldi piacokon való terjeszkedése táplál – vetíti előre egy elemzés.
Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
szóljon hozzá!