Fotó: Facebook/Produs Sătmărean / Szatmári Termék
A Szatmári Termék nevű projekt nemcsak a helyi termelőket és azok termékeit népszerűsíti: célja erősíteni a lokálpatriotizmust, ezáltal hozzájárulva Szatmár megye gazdasági életének fejlődéséhez – ismertette megkeresésünkre Kovács Beáta programvezető. A megyeszékhelyen megrendezett szatmári termékek vására, illetve az online értékesítési felület népszerű a lakosság körében, és – amint a résztvevők a Krónikának elmondták – nagy segítséget jelent a helyi termelők számára is.
2021. február 23., 19:142021. február 23., 19:14
A jövőben is rendszeresen meg kívánják szervezni a nagy sikernek örvendő szatmári termékek vásárát. Kovács Beáta projektvezető a Krónika megkeresésére elmondta, hogy
hiszen a megyében rengeteg olyan termelő munkálkodik, akiktől minőségi termékeket lehet beszerezni.
A projekt 2019-ben indult be a Szatmár Vidékfejlesztéséért Egyesületnek köszönhetően, az ötletgazda Magyar Lóránd parlamenti képviselő volt. A finanszírozást részben önerőből, részben támogatásból oldják meg, a védjegy levédését például a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. támogatta.
A Szatmári Termék projekt nemcsak a helyi termelőket és azok termékeit népszerűsíti, célja erősíteni a jó értelemben vett lokálpatriotizmust, ezáltal hozzájárulva Szatmár megye gazdasági életének fejlődéséhez – szögezte le Kovács Beáta. A minőségi szatmári termékek megismertetése szerteágazó.
„A szatmári termékek karavánjával a célunk a helyi termelők bemutatása és népszerűsítése nagy célcsoportok számára. Maga a »karaván« egy olyan átalakított gépjármű, melyet díjmentesen a helyi termelők rendelkezésére bocsátunk. Az autóban egyszerre két termelő tevékenykedik, ők amellett, hogy reklámozzák aktivitásukat, lehetőségük van termékeik eladására is – fogalmazott a projektvezető. – Az autó, ami voltaképp úgy működik, mint egy mobil üzlet, hetente más-más lakónegyedben parkol. Nyitva tartását délutánra, kora estére időzítettük. Az időintervallum tökéletes azoknak, akik munkaidejükből kifolyólag nem tudnak az élelmiszerpiacokon friss, helyi terméket vásárolni.” A lakosok tavasztól őszig élvezhetik a karaván által nyújtott lehetőségeket.
Emellett egy másik esemény a szatmári termékek vására, melynek célja, hogy a multinacionális cégekkel szemben a helyi termelők előnyt élvezhessenek. A projektvezető elmondta, hogy a vásár megszervezését bővíteni szeretnék, a megye határain belül és kívül is, más városokban is szeretnék megrendezni ezt az eseményt. „A szatmári termékek vásárát minden hónap második hétvégéjén szervezi egyesületünk Szatmárnémetiben. Az első vásárt 2020 augusztusában rendeztük, és örömmel nyugtáztuk, hogy mind a termelők, mind a látogatók részéről csak pozitív visszajelzéseket kaptunk” – fejtette ki Kovács Beáta.
A járványügyi helyzet számtalan negatívumot hozott magával, a járvány miatt kialakult helyzet (zárt körű rendezvények résztvevőinek korlátozása, éttermek bezárása) miatt
– hangsúlyozta a projektvezető.
A projekt keretében a szatmári borokat is bemutatják, a megye borászaival és azok termékeivel ismerkedhet meg a szatmári közösség. „Ezzel segítünk a fogyasztóknak, hogy helyi termékeket vásároljanak, és jobban megismerjék a termékeinket, amit mi szívvel-lélekkel készítünk” – fejtette ki a Krónikának Butka Sándor avasújvárosi borász. Az érdeklődők különböző eseményekre készülhetnek, amelyeken különleges helyi borokkal ismerkedhetnek meg.
„Egyesületünk a helyi, Szatmári Termék védjegyes borokat, borászatokat szeretné támogatni a borbemutatók révén. Figyelembe véve a jelenlegi járványügyi helyzetet, a tervezett 50–100 fős rendezvény helyett több különálló estet szervezünk, külön napot szánva minden termelőnek, az aktuálisan megengedett, maximális számú személy részvételével” – említette meg Kovács Beáta.
Fotó: Facebook/Produs Sătmărean / Szatmári Termék
A projekthez számos termelő csatlakozott. Nagy Kasza Noémi szatmári kézműves a jelenlegi helyzettől függetlenül is jó kezdeményezésnek tartja a programot. „De ezzel a vírushelyzettel még inkább felértékelődhet az emberekben a helyi termékek iránti kereslet. Azzal, hogy házhoz visszük a termékeinket, még biztonságosabb lehet a vásárlás” – fogalmazott a szappankészítő mester.
Simon Zsuzsa, szatmári kézműves azért csatlakozott a projekthez, mert kíváncsi volt, hogy volna-e kereslet a termékeire a piacon. „Egyik fő célom az, hogy újrahasznosítsak. Igyekszem csak olyan alapanyagokból dolgozni, ami másnak már csak kacat vagy szemét. Természetesen nagyon sok más anyag is megtalálható a termékeimben, mint pl. magvak, fonalak, karton, papír, kerámia, fa stb.
– tette hozzá Simon Zsuzsa.
Simon Ferenc sándorhomoki termelő elmondta, amikor a projekthez csatlakoztak, szerették volna megmutatni a vásárlóknak, hogy sokkal ízletesebb és egészségesebb az, amit mi árulunk, mint a külföldi importból származók. „Ehhez kaptunk is egy táblácskát, egy megkülönböztető jelzést, amivel egyből felkeltettük a vásárlók figyelmét. Ezután következett a színvonalas helyi vásárokon való részvétel, ami tovább segített az értékesítésben, újabb és újabb elégedett vásárlókat szereztünk” – avatta be a Krónikát a termelő.
A Szatmári Termék projekt gazdái online platformot is indítottak, ahol a termelők adminisztrálják termékeiket, illetve a lakosok ezek között böngészhetnek és kiválaszthatják a számukra érdekeset vagy ízleteset. Mindez bővülni is fog, hiszen újabb csatlakozási kérelmek is érkeznek.
Jelenleg öt csatlakozni vágyó tag várja a szakemberekből álló bizottság elbírálását” – ismertette Kovács Beáta. „Nagy örömünkre a termelőktől csak pozitív visszajelzéseket kapunk. A vásárok hónapról hónapra egyre több látogatót vonzanak, akik maguk is pozitívan véleményezik mind az eseményt, mind a megvásárolt helyi terméket, és visszajáró vásárlókká válnak” – összegezte a szervező.
Egyre több Szatmár megyei őstermelőt hoz lépéselőnybe a Szatmári termék védjeggyel a Partium Vidékfejlesztéséért és Mezőgazdaságáért Egyesület. A szakmai szervezet által működtetett falugazdász-hálózat a gazdák összefogását és szövetkezését is szorgalmazza.
A jelzáloghitelt igénylők vagy felvevők mintegy 63 százaléka 2010 után elkészült vagy még épülő lakásokat választ, 40 százalékuk multinacionális vállalatnál dolgozik – derül ki egy friss elemzésből.
A kormány szerdai ülésén kiegészíti 100 millió lejjel a gazdasági minisztérium költségvetését; az összeget a Start-up Nation programra fordítják.
A Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség (APIA) október 16–29. között 546 172 gazdának utalta át a mezőgazdasági támogatások előlegét.
A Dante International céget az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) összesen 439 500 lejes bírsággal sújtotta 2024. január 1. és szeptember 1. között, a fogyasztók által benyújtott panaszok, illetve az intézmény ellenőrzései nyomán.
Bár előre sejteni lehetett, hogy az idei választási szuperévben minden eddiginél nagyobb összegeket emészt fel a folyamatos kampányadakozás, a becsültnél is több pénzt költött el a kormány – vallja Bálint Csaba, a BNR igazgatótanácsának régi-új tagja.
Bár az utóbbi hónapokban nőtt a betétdíjas csomagolások visszaváltási aránya, az éves átlag azt mutatja, hogy az összes csomagolás több mint fele a hulladéklerakóban vagy a természetben végzi.
Az első munkagépek már elkezdték a munkát a Nagyszeben és Fogaras között épülő, A13-as jelzésű leendő autópálya nyomvonalán – jelentette be az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) közút- és hídkarbantartó főosztályának (DRDP) Brassó megyei kirendeltsége.
Marcel Ciolacu kormányfő hétfőn ismételten leszögezte, hogy nem emelik jövőre az általános forgalmi adó (áfa/TVA) szintjét.
A gáz- és villamosenergia-árak idén télen nem lesznek magasabbak a tavalyi év azonos időszakához képest, mivel az energiaár-sapka 2025. április elsejéig érvényes – jelentette ki hétfőn egy konferencián Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
A kormány ezen a héten elfogadja a bruttó minimálbért 4050 lejre emelő jogszabályt – jelentette be hétfőn Marcel Ciolacu miniszterelnök.
szóljon hozzá!