Vevőre vár az Azomureș
Fotó: Haáz Vince
Úgy tűnik, komolyan fontolgatja a román állami tulajdonban levő Romgaz a marosvásárhelyi Azomureș vegyipari kombinát megvásárlását: szakértők bevonásával kívánják felmérni a kiszemelt célpont helyzetét.
2025. március 14., 21:142025. március 14., 21:14
2025. március 14., 21:192025. március 14., 21:19
Sebastian Burduja energiaügyi miniszter pénteken emlékeztetett, hogy megbízta a Romgaz vezetőségét az Azomureș átvételének megvizsgálásával, amit „stratégiai lépésnek” nevezett, amely a romániai földgáznak magasabb hozzáadott értéket biztosít.
„Mint korábban bejelentettem, megbízást adtunk a Romgaznak – az energiaügyi minisztérium portfóliójának egyik vezető vállalatának és Románia legnagyobb gáztermelőjének –, hogy értékelje a legnagyobb romániai műtrágyagyártó üzem, az Azomureș átvételét.
– jelentette be a Facebook-oldalán pénteken közzétett bejegyzésben Sebastian Burduja.
Szavai szerint „ez a stratégiai lépés a Romgaz portfóliójának diverzifikálását célozza meg, továbbá nagyobb hozzáadott értéket biztosít a romániai földgáznak, beleértve a fekete-tengeri Neptun Deep projektből kitermelt erőforrásokat”.
„Román gáz a románoknak, román műtrágya a román mezőgazdaságnak. Gazdasági fejlődés, kisebb külkereskedelmi hiány, munkahelyek és a román ipar újjáélesztése – mindezek a célok az ország számára” – fogalmazta meg a miniszter.
Hozzátette, hogy „a Romgaz sikerre viszi ezt a megközelítést, és az Azomureș eszközeinek szakszerű értékelése alapján képes lesz új stratégiai lépést tenni”.
Az állami tulajdonú Romgaz bejelentette, hogy érdeklődik az Azomureș vegyipari kombinát megvásárlása iránt, amely földgáz feldolgozásával állít elő vegyi műtrágyát, és ezzel Románia legnagyobb gázfogyasztójaként tartják számon.
Mint ismeretes, az állami tulajdonban levő Romgaz február végén jelentette be, hogy érdeklődik az Azomureș vegyipari kombinát megvásárlása iránt, amely földgáz feldolgozásával állít elő vegyi műtrágyát, és ezzel Románia legnagyobb gázfogyasztójaként tartják számon, miután a rendszerváltást követően sorra zártak be a nagy gyárak, kombinátok.
Răzvan Popescu, a Romgaz ügyvezető igazgatója ugyanakkor egy konferencián úgy vélekedett, műszaki és környezetvédelmi átvilágításra van szükség.
„A Romgaz bármilyen beruházását be kell illeszteni a következő 10 évre vonatkozó tervünkbe. 2025-ben és 2026-ban a vállalat történetének legnagyobb tőkebefektetéseire (CAPX) kerül sor. A CAPEX fele hitelekből származik, és a Romgaz bármely beruházásának illeszkednie kell ehhez a tervhez” – mutatott rá a vállalat képviselője.
Mint ismeretes, a marosvásárhelyi Azomureș kombinát Románia legnagyobb műtrágyagyártója és egyben legnagyobb gázfogyasztója is, teljes kapacitással üzemelve az országos fogyasztás 10 százalékát használja fel.
A kombinát 2012 óta a svájci Ameropa csoport tulajdonában van, tavaly ősszel viszont olyan hírek röppentek fel, amelyek szerint a svájciaknak elegük van a magas gázárakból, és értékesíteni kívánják a marosvásárhelyi létesítményt. Igaz, akkor még arról szóltak a hírek, hogy a potenciális vásárló a Ștefan Vuza román üzletember tulajdonában levő Chimcomplex lehet. Az október eleji értesülések szerint a két fél el is kezdte a tárgyalást az akvizícióról, de a jelek szerint nem sikerült nyélbe ütni a tranzakciót.
Egy potenciális vevő megerősítette, hogy tárgyalásokat folytat a marosvásárhelyi Azomureș vegyipari kombinát felvásárlásáról. Sajtóhírek szerint a jelenlegi svájci tulajdonos a magas gázárak miatt hajlana az Azomureș eladására.
Erdélyben gyárt könnyű páncélozott taktikai harcjárműveket a román hadsereg számára a török Otokar, miután nemzetközi vegyesvállalat létrehozásáról írt alá megállapodást Románia egyik vezető védelmi vállalatával, a Medgyesen működő Automecanica Rt.-vel.
Az OTP Banknak a romániai piacról való kivonulásáról is szó esett a magyar pénzintézet éves közgyűlésén, pénteken Budapesten.
Megugrott a kereslet a Románia különböző repülőtereiből Rómába indul járatok iránt, ezrek szeretnének fizikailag is jelen lenni a Vatikánban Ferenc pápa hétvégi temetésén.
Tavaly 140 kilométerrel bővült a romániai autópálya-hálózat, a közúthálózat hossza pedig 86 847 kilométert tett ki – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Az idén a Wizz Air összes romániai útvonalán kínált 15,8 millió ülőhely-kapacitással az ország az ultra fapados magyar légitársaság legnagyobb piacává vált, megelőzve Lengyelországot.
A tavalyinál 50 százalékkal nagyobb, 1,43 milliárd lejes költségvetése lesz idén a hamarosan induló roncsautóprogramnak – tájékoztatott szerdán a környezetvédelmi minisztérium.
A gyermeknevelési pótlékot (gyerekpénzt) május 8-tól folyósítják, a nyugdíjak postai kézbesítése pedig a hónap első négy napjára kiterjedő hosszú hétvége ellenére május 2-án kezdődik – tájékoztatott szerdán a Facebook-oldalán a munkaügyi minisztérium.
A Romániai Biztosítók és Viszontbiztosítók Országos Szövetségébe (UNSAR) tömörülő biztosítótársaságok összesen 56 millió lej kártérítést fizettek ki tavaly viharkárok miatt fakultatív lakásbiztosítás alapján.
Az idei év első két hónapjában a nyers adatok szerint 16,7 százalékkal, a szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatok szerint 19,5 százalékkal nőtt az építőipari termelés volumene Romániában az előző év azonos időszakához képest.
Románia megerősíti elkötelezettségét, hogy 2025-ben 7 százalék alatt tartja a GDP-arányos költségvetési hiányt – közölte kedd este a pénzügyminisztérium.
szóljon hozzá!