Tánczos Barna meggyőződését fejezte ki, hogy Románia nem fog a befektetésre nem ajánlott hitelminősítési kategóriába (junk) kerülni
Fotó: Gov.ro
A pénzügyminisztérium illetékesei ismertették a 2025-ös költségvetést a Nemzetközi Valutaalap (IMF) Bukarestben tartózkodó küldöttségével, és a nemzetközi pénzintézet képviselői semmiféle ajánlást nem fogalmaztak meg Románia számára – jelentette ki kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
2025. február 04., 15:382025. február 04., 15:38
Tánczos Barna álhíreknek nevezte azokat az információkat, amelyek szerint az IMF-küldöttség újabb ajánlásokat fogalmazott meg Romániának.
– idézte Tánczos Barnának a parlamentben a 2025-ö állami költségvetés szakbizottsági vitája után elhangzott kijelentéseit az Agerpres hírügynökség.
Támogatjuk a gazdasági növekedést, és biztosítjuk a bérek és nyugdíjak kifizetését – ígérte csütörtöki Facebook-bejegyzésében Tánczos Barna pénzügyminiszter.
A tárcavezető ugyanakkor meggyőződését fejezte ki, hogy Románia nem fog a befektetésre nem ajánlott hitelminősítési kategóriába (junk) kerülni. Hangsúlyozta, a koalíció és a kormány is tudomásul vette, hogy az elmúlt hónapokban két nemzetközi hitelminősítő is negatívra rontotta Románia adósbesorolási kilátásait, éppen ezért 7 százalékos hiányra építették az idei költségvetést, illetve vállalták, hogy a következő hét évben fokozatosan 3 százalékra csökkentik a deficitet.
„Kormánytól, miniszterelnöktől, pénzügyminisztertől függetlenül Románia tartani fogja magát ehhez a tervhez a következő hét évben” – szögezte le. A másik prioritásnak azt nevezte, hogy ne a beruházások rovására csökkentsék a deficitet. „Ez a párhuzamosság fenntartható” – szögezte le Tánczos Barna.
A 2025-ös év legyen a józan ész éve, amely a kiszámíthatóság és a közös felelősség, közös teherviselés, a szolidaritás éve – jelentette ki a Krónikának adott interjúban Tánczos Barna pénzügyminiszter, helyettes kormányfő.
Mint ismeretes, az IMF küldöttsége hétfőn érkezett Romániába és péntekig fog a fővárosban tartózkodni, hogy áttekintse a legfrissebb gazdasági fejleményeket és frissítse az előrejelzéseit.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) küldöttsége február 3–7. között Bukarestbe látogat – jelentette be csütörtökön a washingtoni székhelyű pénzintézet közép-, kelet- és délkelet-európai regionális képviselője, Geoff Gottlieb.
Az országnak jelenleg nincs hitelmegállapodása a Nemzetközi Valutaalappal, de a pénzintézet az úgynevezett 4. cikkely szerinti konzultációk alapján évente felülvizsgálja a román gazdaság helyzetét.
A helyzet márpedig nem túl fényes, hiszen – amit arról korábban írtunk – decemberben a Fitch, januárban pedig az S&P Global közölte, hogy megerősítette Románia BBB-/A-3 szintű befektetési ajánlású adósbesorolását, azonban stabilról negatívra változtatta az adósbesorolás kilátását.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a Profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. Ez ellen gyűjtenek aláírásokat a romániai gazdaszervezetek is.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A májusi 5,45 százalékról júniusban 5,7 százalékra nőtt az éves infláció Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
Anyagilag egyre megerőltetőbb lesz gépkocsit fenntartani, vezetni, hiszen akár havi több száz lejes pluszköltséget generálhatnak az autótulajdonosoknak a kormány megszorító intézkedései, melyek egyéb drágulásokkal karöltve érkeznek.
szóljon hozzá!