Fotó: E-nergia.ro
Az olasz Saipem kapott mintegy 1,6 milliárd euró értékű megbízást arra, hogy megtervezze, kiépítse és beüzemelje a Fekete-tenger Romániához tartozó térségében található Neptun Deep földgázmező kitermeléséhez szükséges offshore (tengeri) infrastruktúrát – jelentette be a Bukaresti Értéktőzsdén (BVB) csütörtökön a kitermelési jogok 50 százalékával rendelkező OMV Petrom.
2023. augusztus 03., 21:252023. augusztus 03., 21:25
A szerződés hat mélytengeri (1000 méteres mélységben) és négy kevésbé mély (100 méter mélységű) vizeken elvégzendő próbafúrásra, három tenger alatti kitermelő egységre, egy 100 méteres mélységű térségben építendő platformra és az energiahordozót a román partokig szállító fő gázvezeték kiépítésére terjed ki, továbbá a Tuzla térségében megvalósítandó – más alvállalkozók által építendő – szárazföldi infrastruktúra mérőállomását is magában foglalja.
akiknek 95 százaléka román – közölte Alessandro Puliti, a cég vezérigazgatója.
A beruházást az OMV Petrom a kitermelési jogok másik társtulajdonosával, a román állami tulajdonban lévő Romgazzal közösen, a költségeket egyenlő arányban elosztva valósítja meg.
Az OMV Petrom és a Romgaz mintegy 4 milliárd eurót fog befektetni a 100 milliárd köbméternyi földgáz kitermelését célzó Neptun Deep projektbe.
Az osztrák OMV-csoport többségi tulajdonában lévő OMV Petrom (amelyben a román államnak több mint 42 százalékos részesedése van) tavalyi mintegy 43 millió tonna kőolaj-egyenértékű kőolaj- és földgáztermelésével, évi 4,5 millió tonnás finomítási kapacitásával Dél-Kelet-Európa legnagyobb energiavállalatának számít, amely Romániában és a környező országokban 780 üzemanyagtöltő-állomást működtet OMV, illetve Petrom márkanév alatt.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!