A törvénytervezet jelentősen lecsökkentené az ingatlanfejlesztők által kért jelenlegi előleleget
Fotó: Rostás Szabolcs
A Szociáldemokrata Párt (PSD) parlamenti frakcióinak több tagja szerdán törvénymódosító tervezetet nyújtott be, amelynek előírásai szerint az ingatlanfejlesztők az adásvételi előszerződés megkötésekor az ingatlan teljes árának legfeljebb 10 százalékát kitevő előleget kérhetnek a vásárlóktól.
2024. október 09., 16:232024. október 09., 16:23
2024. október 09., 17:232024. október 09., 17:23
Ezt megelőzően a PSD elnöke, Marcel Ciolacu kormányfő kijelentette: módosulni fognak az ingatlanfejlesztőkre vonatkozó törvények, hogy többé ne fordulhasson elő olyan helyzet, mint amelyik miatt Laura Vicol szociáldemokrata képviselő kénytelen volt lemondani a képviselőház jogi bizottságának éléről.
A PSD jogszabályjavaslata az építőipar minőségi követelményeiről szóló 1995/10-es törvény egyik cikkét módosítja. Eszerint
Az előleg az ingatlan teljes árának 40 százalékáig terjedő összeg is lehet, ha az ingatlanfejlesztő a törvénynek megfelelően biztosítást kötött a beruházás védelmére.
A tervezet indoklása szerint a jelenlegi törvény lehetővé teszi az ingatlanfejlesztők számára, hogy az előszerződés aláírásakor nagy összegű előleget kérjenek anélkül, hogy megfelelő biztosítékokat nyújtanának arra az esetre, ha a nem tudják teljesíteni a szerződéses kötelezettségeiket. Ez
A tervezetet a szenátus vitatja meg első házként, tájékoztat az Agerpres hírügynökség.
Az elmúlt években sok vásárló megjárta, hogy leelőlegezett tömbházlakása a tervezettnél sokkal később, vagy soha nem készült el, a kifizetett pénzt pedig nem tudta visszaszerezni.
Idén márciusban 4 664 642 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, számuk megegyezett az egy hónappal korábbival; az átlagnyugdíj 2758 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) pénteken közzétett adataiból.
A romániai cégvezetők egyelőre megkísérlik felmérni, milyen hatással lesznek majd az ország gazdaságára az amerikai elnök által szerdán bejelentett új vámok.
A kormány elfogadta a különleges ipari létesítményekre kivetett úgynevezett oszlopadó szabályozását módosító sürgősségi rendeletet – jelentette be a Ciolacu-kabinet csütörtöki ülése után a pénzügyminiszter.
Románia schengeni övezeti csatlakozásával 2025-ben 25 százalékkal bővül a nemzetközi szállítási volumen, amit a romániai fogyasztók növekvő külföldi vásárlási kedve és az eladók külföldi piacokon való terjeszkedése táplál – vetíti előre egy elemzés.
Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
szóljon hozzá!