Szép pénz. Az informatikusok nem kapnak kevés pénzt, de így is elégedetlenek
Fotó: Pixabay.com
Az informatika az a terület, ahol az elmúlt évben a legnagyobb mértékben, átlagosan havi 10 ezer lejre emelkedtek a munkavállalók bérezési elvárásai – derül ki egy online munkaközvetítő platform csütörtökön közzétett elemzéséből.
2024. szeptember 26., 12:322024. szeptember 26., 12:32
Az átlagfizetés ebben az ágazatban jelenleg nettó 7000 lej havonta.
Az eJobs szerint
A jelentkezések száma viszont alig változott: 2023 január-szeptemberében 850 000, 2024 hasonló időszakában 820 000 álláskereső kívánt ebben az ágazatban elhelyezkedni.
Az eJobs bérösszehasonlító szolgáltatása, a Salario adatai szerint a számítástechnikában dolgozók nettó fizetésének országos átlaga 7000 lej havonta, az álláskeresők elvárásai viszont akár a nettó 10 000 lejt is elérik.
Összehasonlításképpen: tavaly ugyanebben az időszakban 6300 lej volt egy IT-szakember nettó átlagkeresete, és munkahelyváltáskor átlag 9000 lejt kért a bértárgyaláson.
Az IT ágazatán belül is
Ebben az ágazatban a legfeljebb kétéves szakmai tapasztalattal rendelkező juniorok esetében is 4500 lej a nettó átlagfizetés. A két és öt év közötti tapasztalattal rendelkezők esetében az átlag 6700 lejre emelkedik, míg a több mint öt éve az ágazatban dolgozó seniorok már megkeresik a nettó 10 000 lejt.
A vezető beosztás további bérnövekedéssel jár ebben az ágazatban:
A 820 000 álláskeresőből, akik az eJobs-on keresztül szeretnének az IT ágazatában elhelyezkedni, 350 000-nek van már szakmai tapasztalata és tartozik a 25 és 35 év közötti korosztályba.
Az eJobs-on jelenleg 24 000 állást hirdetnek, ebből 2000-et az IT ágazatában – számolt be az Agerpres.
Jövőre az országot gazdasági jellegű (magasabb adók és recesszió) és nem gazdasági jellegű (dezinformáció és fegyveres konfliktus) kockázatok is fenyegetik – fogalmazta meg a pénzügyi elemzőket tömörítő CFA Románia Egyesület.
Az Electrica Furnizare, Románia egyik legnagyobb áramszolgáltatója megállapította a jelenleg érvényes ársapka megszűnése, vagyis jelen állás szerint 2025. április 1-je után érvényes árait azon ügyfelei számára, akiknek szerződése az év végén jár le.
A szeptember végi 5,44 százalékról október végére 6,19 százalékra nőtt a GDP-arányos költségvetési hiány Romániában – jelentette be kedden a pénzügyminisztérium.
Három nappal az előző drágítás után kedden újra megemelte az üzemanyagok árát a romániai piacvezető, a Petrom. És ez már a sokadik áremelés volt ebben a hónapban.
A nem kormányzati ügyfeleknek nyújtott banki hitelek egyenlege 2024 októberében 0,7 százalékkal 416,063 milliárd lejre nőtt idén szeptemberhez képest – közölte kedden a Román Nemzeti Bank (BNR).
Az EU szociális védelmi kiadása 2023-ban elérte a 4,583 milliárd eurót, ami 6,1 százalékos növekedést jelent 2022-hez képest. Románia a tagállamok egyike, ahol a szociális védelemre fordított kiadások növekedése jelentősen meghaladja az uniós átlagot.
Rendszeressé vált Magyarországon a romániai körülményekkel – bérekkel, nyugdíjakkal, életszínvonallal – való összehasonlítgatás, amelynek során kormánypárti politikusok előszeretettel küldözgetik ellenzéki társaikat a határ túloldalára.
A Bukaresti Értéktőzsde mínuszban nyitotta a hétfői kereskedést, az összes index esett, miután az elnökválasztás első fordulójának eredményei alapján, hatalmas meglepetésre az oroszbarátként számontartott Călin Georgescu került az első helyre.
A Zöld ház program közel 130 ezer kedvezményezettjének energiatároló rendszerekre van szüksége, mert nem tudják az általuk napelemmel megtermelt energiát az országos hálózatba juttatni, azaz akadályozva van prosumer státusuk.
Románia három városában drágább az élelmiszer, mint Bukarestben – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) adataiból, amelyeket a Hotnews.ro vett górcső alá.
szóljon hozzá!