Szép pénz. Az informatikusok nem kapnak kevés pénzt, de így is elégedetlenek
Fotó: Pixabay.com
Az informatika az a terület, ahol az elmúlt évben a legnagyobb mértékben, átlagosan havi 10 ezer lejre emelkedtek a munkavállalók bérezési elvárásai – derül ki egy online munkaközvetítő platform csütörtökön közzétett elemzéséből.
2024. szeptember 26., 12:322024. szeptember 26., 12:32
Az átlagfizetés ebben az ágazatban jelenleg nettó 7000 lej havonta.
Az eJobs szerint
A jelentkezések száma viszont alig változott: 2023 január-szeptemberében 850 000, 2024 hasonló időszakában 820 000 álláskereső kívánt ebben az ágazatban elhelyezkedni.
Az eJobs bérösszehasonlító szolgáltatása, a Salario adatai szerint a számítástechnikában dolgozók nettó fizetésének országos átlaga 7000 lej havonta, az álláskeresők elvárásai viszont akár a nettó 10 000 lejt is elérik.
Összehasonlításképpen: tavaly ugyanebben az időszakban 6300 lej volt egy IT-szakember nettó átlagkeresete, és munkahelyváltáskor átlag 9000 lejt kért a bértárgyaláson.
Az IT ágazatán belül is
Ebben az ágazatban a legfeljebb kétéves szakmai tapasztalattal rendelkező juniorok esetében is 4500 lej a nettó átlagfizetés. A két és öt év közötti tapasztalattal rendelkezők esetében az átlag 6700 lejre emelkedik, míg a több mint öt éve az ágazatban dolgozó seniorok már megkeresik a nettó 10 000 lejt.
A vezető beosztás további bérnövekedéssel jár ebben az ágazatban:
A 820 000 álláskeresőből, akik az eJobs-on keresztül szeretnének az IT ágazatában elhelyezkedni, 350 000-nek van már szakmai tapasztalata és tartozik a 25 és 35 év közötti korosztályba.
Az eJobs-on jelenleg 24 000 állást hirdetnek, ebből 2000-et az IT ágazatában – számolt be az Agerpres.
A romániai polgárok közel háromnegyede szerint az ország gazdasági helyzete rosszabb, mint egy éve – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Az Európai Bizottság az üvegházhatást okozó gázok nettó kibocsátásának 90 százalékos csökkentését javasolja 2040-ig – jelentette be a versenypolitikáért felelős biztos.
A romániaiak tavaly mintegy 40 milliárd eurót költöttek el a nagy kiskereskedelmi üzletláncokban, 7,1 százalékkal többet, mint 2023-ban – derül ki a Cushman & Wakefield Echinox szerdán közzétett tanulmányából.
A pénzügyminisztérium és az adóhatóság (ANAF) több mint 9 ezer alkalmazottja tiltakozik szerdán spontán munkabeszüntetéssel az ártalmas munkakörülményekért járó bérpótlék csökkentése ellen – közölte Vasile Marica, a Sed Lex elnöke.
A szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatok szerint 2025 májusában 5,8 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint áprilisban – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Tönkretenné a közép-európai gazdákat az Ukrajnával megkötött brüsszeli alku, amely tovább könnyítené az ukrán mezőgazdasági termékek behozatalát – közölte Nagy István agrárminiszter. A tárcavezető szerint a magyar kormány ezt nem fogadja el.
A kormánykoalíció várhatóan szerdán véglegesíti a deficitcsökkentő intézkedéscsomagot, amelyet július 7-ig kell „törvénybe önteni” – jelentette be Dragoș Anastasiu reformokért felelős miniszterelnök-helyettes kedd este.
Szó sincs a nyugdíjak és a bérek kifizetésének elhalasztásáról vagy blokkolásáról, ahogyan az a nyilvánosságban felmerült – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
Jelenleg 900 ezer romániai munkavállaló él a nyugdíjrendszer harmadik pillére, a fakultatív magánnyugdíjalap adta megtakarítási lehetőséggel, míg további mintegy 96 ezren már megkapták az itt felgyűlt pénzüket az első 18 év után.
Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.
szóljon hozzá!