Tiltakoznak a gazdaszervezetek a támogatások csökkentése miatt
Fotó: Pinti Attila
Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú, direkt mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. A Mezőgazdasági és Együttműködési Szövetségbe (AAC) tömörülő legnagyobb romániai gazdaszervezetek országos aláírásgyűjtési kampányba kezdtek annak érdekében, hogy rábírják a brüsszeli vezetést, álljon el szándékától.
2025. július 11., 12:382025. július 11., 12:38
A Mezőgazdasági és Együttműködési Szövetség (AAC) – amelyet a PRO AGRO Országos Szövetség, a Romániai Mezőgazdasági Termelők Szövetségeinek Ligája (LAPAR), a Növénytermesztési Ágazati Szövetkezetek Országos Szövetsége (UNCSV) és a Gazdák Ereje Egyesület (AFF) alkot – széles körű aláírásgyűjtési akciót indított a romániai gazdák támogatásainak megmentése érdekében.
A szervezők szerkesztőségünkbe eljuttatott közleménye szerint
Az európai uniós gazdaakció célja, hogy az új pénzügyi ciklusban is külön, méltányos költségvetést biztosítsanak a Közös Agrárpolitikának (KAP).
Az AAC felhívással fordul minden szakmai szervezethez, szövetkezethez, romániai gazdához, agrárvállalat képviselőihez, a román állam tisztségviselőihez, országos és megyei mezőgazdasági intézmények munkatársaihoz, valamint az egyszerű polgárokhoz, mint fogyasztókhoz, hogy írják alá azt az európai petíciót, amelyben arra kérik az Európai Bizottságot, hogy a 2028–2034-es Többéves Pénzügyi Keretben ne ássa alá a Közös Agrárpolitikát.
Az AAC emlékezteti a közvéleményt, hogy az Európai Bizottság hivatalos nyilatkozatai szerint a KAP-ot egy „egységes alapba” kívánja beolvasztani, ami felhígítaná a mezőgazdasági költségvetést, és csökkentené az Európai Unió képességét arra, hogy támogassa a gazdákat és polgárai élelmezésbiztonságát. Egy ilyen döntés elfogadhatatlan lenne, különösen a jelenlegi geopolitikai helyzetben, amelyet instabilitás, élelmiszerválságok és éghajlatváltozás jellemez.
Emellett a jelenlegi költségvetés 40%-át a klíma- és környezetvédelmi céloknak szentelik.
Az európai petíció itt írható alá: https://nosecuritywithoutcap.eu
Annak érdekében, hogy ne érje kellemetlen meglepetés Romániát a Többéves Pénzügyi Keret költségvetési javaslatának július 16-i bemutatásakor, az AAC közös fellépésre, egységes romániai hangra és a lehető legtöbb aláírás összegyűjtésére szólít fel július 15-ig, keddig – áll az országos gazdaszövetség közleményében.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A májusi 5,45 százalékról júniusban 5,7 százalékra nőtt az éves infláció Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
Anyagilag egyre megerőltetőbb lesz gépkocsit fenntartani, vezetni, hiszen akár havi több száz lejes pluszköltséget generálhatnak az autótulajdonosoknak a kormány megszorító intézkedései, melyek egyéb drágulásokkal karöltve érkeznek.
Ilie Bolojan miniszterelnök takarékossági okokból arra utasította a minisztériumokat és a közintézményeket, hogy ritkítsák az alkalmazottak külföldi útjait.
A második deficitcsökkentő csomag a Környezetvédelmi Alap (AFM) programjairól is rendelkezni fog, beleértve a roncsautóprogramot is – nyilatkozta szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter.
Románia nagyon jó jelzést kapott az Európai Bizottságtól, miután a kormány felelősséget vállalt az első deficitcsökkentő intézkedéscsomagért, és ezzel mérséklődött az ország leminősítésének kockázata – véli Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
Újabb, menetrendszerű tiltakozó akciókat hirdetett kedden az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) a kormány deficitcsökkentő intézkedései ellen.
szóljon hozzá!