Feltételek. A cernavodai atomerőmű fejlesztéséhez mintegy 7 milliárd euróra van szükség
Fotó: Nuclearelectrica/Facebook
Kanada azt a feltételt szabta egy, a cernavodai atomerőmű új blokkjainak megépítéséhez szükséges hitel folyósításához, hogy Románia Ukrajnába és Moldovába is exportáljon az ott megtermelt áramból – derült ki kedden.
2024. szeptember 24., 20:272024. szeptember 24., 20:27
Rares Burlacu, a Román Befektetési és Külkereskedelmi Ügynökség (ARICE) elnöke a News.ro hírügynökség által szervezett egyik konferencián ismertette: Románia kormányközi megbeszélést folytatott a kanadai kormánnyal arról, hogy hitelkeretet kapjon a cernavodăi atomerőmű 3. és 4. reaktorának építéséhez.
A teljes hitelkeret 3 milliárd kanadai dollár (2,2 milliárd amerikai dollár). A 3-as és 4-es reaktorok építésének költségeitt 7 milliárd euróra becsülik.
„Mint tudják, ebben több ország is részt vesz, köztük Kanada, amely már korábban is szállított CANDU-technológiát az 1-es és 2-es reaktorokhoz.
– mondta.
Mint tájékoztatott, az egyik feltétel az volt, hogy Románia energiát exportáljon Ukrajnába és Moldovába.
Hozzátette, hogy a miniszterelnök megkapta „a Justin Trudeau miniszterelnök által tavaly júniusban küldött gratuláló levelet és biztosítékot erre a kötelezettségvállalásra”.
„Pontosították, hogy ez
Ha nem vettük volna figyelembe ezt az alapvető kritériumot, akkor talán nem részesültünk volna a romániai Eximbank megfelelőjén keresztül felajánlott hitelkeretből. Kanadában ezt Export Development Canadának hívják” – magyarázta az ARICE képviselője.
„Közös érdekeik vannak, többek között a doicești-i kisméretű moduláris reaktor építésére vonatkozó (SMR) projektben is. A gyártási oldalon van egy dél-koreai-japán vegyesvállalat. Japán azt szeretné, ha Románia az elkövetkező években az európai kapuja lenne” – magyarázta Burlacu.
Elmondása szerint az elmúlt héten ajánlatok érkeztek Ausztráliából „az 1. és 2. reaktorok felújításához és a 3. és 4. blokkok építéséhez szükséges alkatrészek esetleges gyártására”.
A 82,49 százalékban román állami tulajdonban lévő, a bukaresti energiaügyi minisztérium által ellenőrzött Nuclearelectrica 1400 megawattos beépített teljesítményéve a Romániában termelt zöld energia egy harmadát adja, az ország energiaszükségletének 20 százalékát képes biztosítani.
és a megépítendő új reaktorok is Candu 6 típusúak lesznek.
A Canadian Nuclear Partners (CNP) részvénytársaságra bízta a romániai atomerőművet működtető Nuclearelectrica (SNN) a jelenleg két blokkal működő cernavodai erőmű 700 megawattos egyes blokkja korszerűsítésének projektmenedzsmentjét.
A román energiaügyi miniszter 2022-ben szándéknyilatkozatot írt alá a US Exim Bank elnökével arról, hogy
A cernavodai atomerőműben az eredetileg tervezett öt reaktor közül eddig kettő épült meg: az elsőt 1996-ban, a másodikat 2007-ben helyezték üzembe.
A romániai cégvezetők egyelőre megkísérlik felmérni, milyen hatással lesznek majd az ország gazdaságára az amerikai elnök által szerdán bejelentett új vámok.
A kormány elfogadta a különleges ipari létesítményekre kivetett úgynevezett oszlopadó szabályozását módosító sürgősségi rendeletet – jelentette be a Ciolacu-kabinet csütörtöki ülése után a pénzügyminiszter.
Románia schengeni övezeti csatlakozásával 2025-ben 25 százalékkal bővül a nemzetközi szállítási volumen, amit a romániai fogyasztók növekvő külföldi vásárlási kedve és az eladók külföldi piacokon való terjeszkedése táplál – vetíti előre egy elemzés.
Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
szóljon hozzá!