Feltételek. A cernavodai atomerőmű fejlesztéséhez mintegy 7 milliárd euróra van szükség
Fotó: Nuclearelectrica/Facebook
Kanada azt a feltételt szabta egy, a cernavodai atomerőmű új blokkjainak megépítéséhez szükséges hitel folyósításához, hogy Románia Ukrajnába és Moldovába is exportáljon az ott megtermelt áramból – derült ki kedden.
2024. szeptember 24., 20:272024. szeptember 24., 20:27
Rares Burlacu, a Román Befektetési és Külkereskedelmi Ügynökség (ARICE) elnöke a News.ro hírügynökség által szervezett egyik konferencián ismertette: Románia kormányközi megbeszélést folytatott a kanadai kormánnyal arról, hogy hitelkeretet kapjon a cernavodăi atomerőmű 3. és 4. reaktorának építéséhez.
A teljes hitelkeret 3 milliárd kanadai dollár (2,2 milliárd amerikai dollár). A 3-as és 4-es reaktorok építésének költségeitt 7 milliárd euróra becsülik.
„Mint tudják, ebben több ország is részt vesz, köztük Kanada, amely már korábban is szállított CANDU-technológiát az 1-es és 2-es reaktorokhoz.
– mondta.
Mint tájékoztatott, az egyik feltétel az volt, hogy Románia energiát exportáljon Ukrajnába és Moldovába.
Hozzátette, hogy a miniszterelnök megkapta „a Justin Trudeau miniszterelnök által tavaly júniusban küldött gratuláló levelet és biztosítékot erre a kötelezettségvállalásra”.
„Pontosították, hogy ez
Ha nem vettük volna figyelembe ezt az alapvető kritériumot, akkor talán nem részesültünk volna a romániai Eximbank megfelelőjén keresztül felajánlott hitelkeretből. Kanadában ezt Export Development Canadának hívják” – magyarázta az ARICE képviselője.
„Közös érdekeik vannak, többek között a doicești-i kisméretű moduláris reaktor építésére vonatkozó (SMR) projektben is. A gyártási oldalon van egy dél-koreai-japán vegyesvállalat. Japán azt szeretné, ha Románia az elkövetkező években az európai kapuja lenne” – magyarázta Burlacu.
Elmondása szerint az elmúlt héten ajánlatok érkeztek Ausztráliából „az 1. és 2. reaktorok felújításához és a 3. és 4. blokkok építéséhez szükséges alkatrészek esetleges gyártására”.
A 82,49 százalékban román állami tulajdonban lévő, a bukaresti energiaügyi minisztérium által ellenőrzött Nuclearelectrica 1400 megawattos beépített teljesítményéve a Romániában termelt zöld energia egy harmadát adja, az ország energiaszükségletének 20 százalékát képes biztosítani.
és a megépítendő új reaktorok is Candu 6 típusúak lesznek.
A Canadian Nuclear Partners (CNP) részvénytársaságra bízta a romániai atomerőművet működtető Nuclearelectrica (SNN) a jelenleg két blokkal működő cernavodai erőmű 700 megawattos egyes blokkja korszerűsítésének projektmenedzsmentjét.
A román energiaügyi miniszter 2022-ben szándéknyilatkozatot írt alá a US Exim Bank elnökével arról, hogy
A cernavodai atomerőműben az eredetileg tervezett öt reaktor közül eddig kettő épült meg: az elsőt 1996-ban, a másodikat 2007-ben helyezték üzembe.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
A romániai sörértékesítés kilencven százaléka a hipermarketekben, szupermarketekben és kisboltokban zajlik, míg a vendéglátóhelyek – éttermek, bárok és kávézók – csupán tíz százalékos részesedéssel bírnak.
Az Egyesült Államok a jelenleg tervezettnél „jóval nagyobb” mértékű vámokat vethet ki az Európai Unióra és Kanadára, ha közösen próbálnak fellépni az amerikai vámok ellen – közölte Donald Trump amerikai elnök a saját közösségi oldalán csütörtökön.
Beruházási és Fejlesztési Bank (Banca de Investiții si Dezvoltare – BID) néven megkezdte működését az új román állami bank.
Év eleje óta több mint 670 millió italcsomagolást váltottak vissza a fogyasztók Romániában a betétdíjas visszaváltási rendszeren keresztül, a rendszert működtető RetuRO vállalat pedig 50 000 tonna csomagolást már átadott az újrahasznosító állomásoknak.
Az elhúzódó választási ciklus valószínűleg legalább 2025 második feléig késleltetni fogja a további költségvetési konszolidációs intézkedéseket, és további intézkedések nélkül a 2025-re a GDP 7,5 százalékára várt hiánycélt kockázatok terhelik.
szóljon hozzá!