„Az olajpiac ciklikusságának köszönhetően azok az olajipari társaságok vannak most előnyös helyzetben, ahol kitermelés, illetve finomítás-eladás egyaránt működik” – Daradics Kinga Ágnes, a Mol Románia igazgatója a kőolaj árának alakulásáról, a társaság stratégiájáról.
2016. február 13., 13:252016. február 13., 13:25
2016. február 15., 12:592016. február 15., 12:59
– Meredek zuhanás jellemezte az elmúlt időszakban a kőolaj árát, az elemzők nem is várnak az évtized hátralévő részében az elmúlt évekre jellemző, hordónkénti 100 dolláros szintet. Milyen mozgásokra számíthatunk az elkövetkező időszakban, és azok hogyan fognak kihatni az egyszerű romániai fogyasztóra?
– Nehéz bármilyen előrejelzést tenni, mert a piac mozgásait nagyon sok és szerteágazó tényező befolyásolja, befolyásolhatja. Jelenleg az olaj ára az elmúlt tíz év minimumán áll, és a további alakulása is viszonylag kiszámíthatatlan, ezért több alternatívát figyelembe véve dolgozunk. A Mol Románia a Mol-csoport leányvállalataként egy tágabb körű üzleti tervezésnek a része, ami pozitív hatással van a hosszú távú működésünkre.
A Mol-csoport integrált működésének köszönhetően jobb helyzetben van, mint több más piaci szereplő. Ezzel arra utalok, hogy a kitermelés mellett a tevékenységünk részét képezi a szállítás, finomítás, illetve a kis- és nagykereskedelem is. Az olajpiac ciklikusságának köszönhetően azok az olajipari társaságok vannak most előnyös helyzetben, ahol kitermelés, illetve finomítás-eladás egyaránt működik. Most például az alacsony olajár miatt a kutatás és termelés jövedelmezősége iparági szinten alacsonyabb, de előnyt jelenthet az alacsony kőolajár a feldolgozás- és kereskedelem-üzletágban.
Mivel ebben az iparban mindig készen kell állni a változásokra, amikor például magas volt az olaj ára, a Mol-csoport akkor is szükségesnek ítélte meg finomítói kapacitásunk fejlesztését. Az olajiparban a fejlesztési projektek nagy tőkeigényűek, ezért tervezni hosszú távra szükséges, bármely termék vagy eszközportfólió kialakításánál figyelembe kell venni a piac ciklikusságát. Ami a rövid távú világpiaci mozgásokat illeti, ömlik az olaj a piacra, ugyanakkor a kereslet nem nőtt számottevően, emiatt is alacsony az ár. Az Egyesült Államokban és Kanadában a megnövekedett palaolaj-kitermelés következtében sokkal olcsóbb lett a kőolaj. Szaúd-Arábia és az OPEC továbbra sem csökkentette kőolajtermelését, ellenben sokszor a világgazdaság motorjaként emlegetett kínai gazdasági növekedési ütem csökkent, más piac pedig jelenleg nem tud hasonló méretben hatni a keresletre.
– A kőolaj ugyebár meghatározza a mindennapjainkat, legyen szó utazásról vagy az élelmiszerek áráról. De ha tágítjuk a kört, közgazdászként milyennek látja az idei év gazdasági mozgásait? Mire számíthatunk a romániai színtéren?
– Ez az év egyike azoknak, amikor nagyon nehéz előrejelzéseket tenni, ugyanis a kőolajipart befolyásoló egyik fő tényező, a kőolaj ára teljesen kiszámíthatatlanul alakult az elmúlt 6-7 hónapban, és 2003 óta a legalacsonyabb szinten van. Ez segített a fogyasztás növekedésében a piacon, ideértve Romániát is, de nem kalandoznék el egy konkrét előrejelzés irányába.
Van néhány tényező, ami pozitív hatással lehet a romániai üzemanyagpiacra: az új autók eladása 15 százalékkal nőtt éves viszonylatban, a kereskedelmi járművek eladása szintén emelkedett, és valószínűleg előrehaladás lesz az infrastrukturális fejlesztések terén is. Az export, a fogyasztás és a beruházások lesznek azok, amik hozzájárulnak a bruttó hazai termék 4 százalékos növekedéséhez. Egyelőre nehéz megmondani, hogy melyik tényezőnek lesz nagyobb hatása a romániai piacra ebben az évben.
– A romániai üzemanyag-fogyasztás eközben már tavaly felpörgött.
– Igen, a Román Kőolajszövetség adatai szerint 2009 óta a piac minden évben csökkent, ezt a trendet a tavalyi év minimális, 1-2 százalékos növekedése fordította meg. A rendelkezésre álló adatok szerint a Mol Románia tavaly az első kilenc hónapban 16 százalékkal tudta növelni kiskereskedelmi eladásait az előző év hasonló időszakához képest.
A piacot továbbra is a dízeleladások vezették, az első kilenc hónapban a gázolaj kiskereskedelmi eladásának értéke 309 kilotonna volt (14 százalékkal több, mint 2014-ben), míg a benzin 112 kilotonna (17 százalékkal több). Abban a tíz európai országban, ahol jelen vagyunk, az eladások 4 százalékkal nőttek. A Mol Románia eladásainak kétszámjegyű növekedése részben a tavaly februárban felvásárolt benzinkúthálózat átvételének, részben pedig a pozitív piaci trendeknek köszönhető.
– A töltőállomás-hálózat nagy bővülése és két jubileum alakította a Mol Románia tavalyi évét. A terjeszkedési politika jellemzi az idei évet is?
– Valóban, tavaly két nagyon fontos évfordulót is ünnepeltünk: a Zöldövezet és a Segíthetek? tehetségtámogató programunk egyaránt betöltötte fennállásának 10. évét. A Zöldövezet révén immár tíz éve nyújtunk támogatást civil szervezeteknek, hogy városi zöldövezeteket, illetve védett területeket újítsanak fel. A Segíthetek? révén tehetséges fiatal sportolóknak és művészeknek biztosítunk utazáshoz vagy eszközvásárláshoz szükséges anyagi segítséget. Eközben a tavalyi év folyamán hét töltőállomást nyitottunk meg, amiből hat mobil egység, az új autópálya-szakaszok mentén. A mobil egységek standard üzemanyagot forgalmaznak, míg a töltőszigeteket gyorstöltő pisztollyokkal láttuk el kamionok számára.
Az idei év első heteiben további három új töltőállomásunk került fel a térképre, az engedélyezéshez szükséges dokumentáció jóváhagyása után. Az elmúlt évben az egyik legnagyobb feladatunk a februárban átvett benzinkúthálózat integrálása volt: a töltőállomások átöltöztetése Mol színekbe egy, 5 millió eurós beruházási büdzséből történt. Tavalyra mintegy 15 millió eurós beruházási büdzsénk volt, ami nem tartalmazta a versenytárshálózat átvételét. Tervezzük, hogy tovább növeljük a hálózatunkat, ebben az évben 11 új kút megnyitását ütemeztük be, amelyek közül kettő az új autópálya mentén lesz.
Ugyanakkor a Mol Románia tevékenysége által érintett üzleti és civil szféra számára továbbra is az igényeiknek megfelelő ajánlatok kidolgozására összpontosítunk, miközben folyamatosan elemezzük és konszolidáljuk üzleti ajánlatunk megkülönböztető elemeit, amelyeket már bevezettünk. Üzemanyagkártyás ügyfeleink elégedettségének növelése érdekében pedig fejlesztjük online ajánlatunkat.
A politikusoknak a romániai fejlődésüknek kedvező feltételeket kell teremteniük külföldi befektetők számára – jelentette ki szerdán Ilie Bolojan ügyvivő államfő.
Az idei év első két hónapjában 5,62 milliárd euró volt a külkereskedelmi mérleg hiánya, 35,1 százalékkal nagyobb, mint 2024 azonos időszakában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) szerdán közzétett adataiból.
Terv szerint halad Románia OECD-csatlakozásának folyamata, mivel a 25-ből már 13 bizottságban lezárta a tárgyalásokat, legutóbb a vállalatirányítási bizottságban – számolt be szerdán a Facebook-oldalán Marcel Ciolacu kormányfő.
Az Egyesült Államok országra szabott megállapodásokra törekszik az új amerikai vámok bejelentését követően számos állammal meginduló kétoldalú kereskedelmi tárgyalásokon – közölte a Fehér Ház szóvivője kedden.
Bár kedden valamelyest magához tért, az elmúlt időszak történései – főként a Donald Trump amerikai elnök által kivetett importvámok – megtépázták a Bukaresti Értéktőzsdét (BVB) is, amely negatív tartományba került.
Négyéves mélypontra süllyedt a kőolaj világpiaci ára, ez pedig meglátszik a romániai töltőállomásokon alkalmazott üzemanyagárakon, mint ahogy az árcsökkentés ütemén is.
Két hét alatt összesen 4,4 millió lejre róttak ki bírságot az Országos Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság (ANSVSA) felügyelői a húsvét közeledtével végzett ellenőrzések nyomán.
Kína „a végsőkig harcol” érdekeiért az Egyesült Államokkal szemben, és újabb ellenintézkedéseket hoz, ha Donald Trump amerikai elnök beváltja fenyegetését a további 50 százalékos vámemeléssel – közölte kedden a pekingi kereskedelmi minisztérium.
Hamarosan partiumi gyártású villamosok furikázhatnak Belgrád utcáin, miután a szerb főváros önkormányzata felvette a kapcsolatot az aradi Astra céggel száz új villamos beszerzése ügyében – jelentette be a Helyi Önkormányzatok Központja (CLS).
A Román Nemzeti Bank (BNR) igazgatótanácsa hétfői ülésén úgy döntött, hogy 6,5 százalékon tartja az alapkamatot. A jegybank enyhe inflációs növekedést jósol, és aggódik az amerikai vámok miatt.
szóljon hozzá!