Az utolsókat zakatolja. A romániai vasúti járműpark (legyen szó magán- vagy állami tulajdonú szerelvényről) meghaladta vagy hamarosan meghaladja várható élettartamát (képünk illusztráció)
Fotó: Lukácsi Lehel
Bő fél év elteltével meg kell dupláznia a bukaresti kormánynak az 55 villanymozdony és 139 vagon korszerűsítését, illetve 20 dízelmozdony villamos hajtásúvá alakítását célzó projektre szánt költségvetést. Az emelés jelentős, hiszen egymilliárdról kétmilliárd lejre kell növelni a büdzsét, melyet részben az európai uniós finanszírozású országos helyreállítási terv (PNRR) révén biztosítanak.
2023. június 06., 22:302023. június 06., 22:30
Az eredeti, egymilliárd lejes összeget tavaly ősszel fogadták el, ám a közlekedési minisztérium május 30-ai rendelkezése szerint a kormánynak módosítania kell a műszaki-gazdasági mutatókat – számolt be az Economedia.ro portál. Mindezt olyan körülmények között, hogy többtucat személyvagon és néhány étkezőkocsi felújítására már kiírták a versenytárgyalást.
A korszerűsítést előíró intézkedés indoklásában egyébként leszögezik: a villanymozdonyok és vagonok felújításával hozzájárulnak a szállítással járó környezetszennyezés csökkentéséhez, miközben a működési költségek is kevesebbek lesznek. A dokumentumban emlékeztetnek, a román állami vasúttársaság személyszállító részlege (CFR Călători) régi, korszerűtlen járművekkel rendelkezik, melyek átlagéletkora 30 év.
A CFR Călători 2280 vagont birtokol, melyek átlagéletkora szintén 30 év; 770 vasúti kocsi 20 évnél, míg 220 40 évnél idősebb. A teljes állományból csupán mintegy 840 darab használható, ami kevés a biztonságos és zavartalan működéshez. A társaság ugyanakkor 1080 mozdonnyal rendelkezik, ám csupán 440 bevethető. A villanymozdonyok átlagéletkora 38, a dízeleseké 44, a motorvonatoké pedig 49 év. A legújabb vasparipákat 2009–2011 között szerezték be. A beruházás indoklásában leszögezik:
Az Economedia emlékeztet: a vasúti reformért felelős hatóság (ARF) is nyert 1,5 milliárd lejes támogatást a PNRR révén 20 elektromos és 12 hidrogén meghajtású szerelvény, illetve 16 villanymozdony beszerzésére, a beruházás az „önrésszel” együtt 2,3 milliárd lejbe kerül.
Amint arról beszámoltunk, százmillió eurós kölcsönből szeretne további új szerelvényeket vásárolni a román vasúttársaság személyszállító részlege, amelynek nincs profitja és befektetésekre szánt pénze. Traian Preoteasa vezérigazgató felújított étkezőkocsikat ígér, a mocsokért az utasokat is hibáztatja, az undok pénztárosok esetére kitérve pedig inkább online jegyvásárlást javasol.
Százmillió eurós kölcsönből szeretne további új szerelvényeket vásárolni a Román Vasúttársaság személyszállító részlege (CFR Călători), amelynek nincs profitja és befektetésekre szánt pénze.
Ezt megelőzően Sorin Grindeanu közlekedési miniszter büszkén jelentette be, hogy a beszerzések közel húsz évig tartó szüneteltetése után idén új szerelvényeket kap a CFR régóta veszteségesen működő személyszállító részlege. A 37 új vasúti szerelvény megvásárlására korábban kiírt közbeszerzési eljárás már lezárult, a későbbiekben pedig további 82 új szerelvényt vásárolnak.
A beszerzések közel húsz évig tartó szünetelése után idén új szerelvényeket kap a Román Vasúttársaság (CFR) személyszállító részlege – jelentette be szerdán Slatinán a közlekedési miniszter.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
A romániai sörértékesítés kilencven százaléka a hipermarketekben, szupermarketekben és kisboltokban zajlik, míg a vendéglátóhelyek – éttermek, bárok és kávézók – csupán tíz százalékos részesedéssel bírnak.
Az Egyesült Államok a jelenleg tervezettnél „jóval nagyobb” mértékű vámokat vethet ki az Európai Unióra és Kanadára, ha közösen próbálnak fellépni az amerikai vámok ellen – közölte Donald Trump amerikai elnök a saját közösségi oldalán csütörtökön.
Beruházási és Fejlesztési Bank (Banca de Investiții si Dezvoltare – BID) néven megkezdte működését az új román állami bank.
szóljon hozzá!