Fotó: Pinti Attila
Százmillió eurós kölcsönből szeretne további új szerelvényeket vásárolni a Román Vasúttársaság személyszállító részlege (CFR Călători), amelynek nincs profitja és befektetésekre szánt pénze. Traian Preoteasa vezérigazgató felújított étkezőkocsikat ígér, a mocsokért az utasokat is hibáztatja, az undok pénztárosok esetére kitérve pedig inkább online jegyvásárlást javasol.
2023. április 28., 20:362023. április 28., 20:36
Amint arról beszámoltunk, Sorin Grindeanu közlekedési miniszter másfél hete büszkén jelentette be, hogy a beszerzések közel húsz évig tartó szüneteltetése után idén új szerelvényeket kap a CFR régóta veszteségesen működő személyszállító részlege. A 37 új vasúti szerelvény megvásárlására korábban kiírt közbeszerzési eljárás már lezárult, a későbbiekben pedig további 82 új szerelvényt vásárolnak.
A beszerzések közel húsz évig tartó szünetelése után idén új szerelvényeket kap a Román Vasúttársaság (CFR) személyszállító részlege – jelentette be szerdán Slatinán a közlekedési miniszter.
Ezeket a legfőbb vonalakon szeretnék bevetni; kapacitásuk körülbelül háromszor akkora, mint a Kék Nyílként ismert szerelvényeké. Az Alstomtól vásárolt új vasúti járműveket nyártól tesztelik a romániai síneken, az elsőt a tervek szerint év végén, még a decemberi menetrendváltozás előtt bevetik a Bukarest–Konstanca-vonalon.
„A befektetési költségvetésünk csaknem nulla. Beruházásokat profitból vagy amortizációból lehet eszközölni. Amortizáció nincs, nyereség nincs” – jelentette ki csütörtökön Traian Preoteasa. Ennek ellenére újabb szerelvények megvásárlását tervezik, ám mivel nincs pénznük rá, a vasúti reformért felelős hatóság (ARF) segítségével szeretnének felvenni mintegy 100 millió eurós kölcsönt – állami garanciával – az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Banktól (EBRD).
Ezek távlati tervek, közben felújításokat is terveznek a gépparkon az országos helyreállítási alap (PNRR) révén: 50 villanymozdonyt és 139 vagont korszerűsíthetnek, a megkésett versenykiírást júniusban hirdethetik meg.
az egyik panasz szerint a több mint 17 órát zakatoló Bukarest–Bécs-járaton hónapok óta már csak egy bár működik, meleg ételt nem lehet fogyasztani, csupán szendvicset. A vezérigazgató szerint rendelkeznek étkezőkocsikkal, ám ezek már nem felelnek a mai nemzetközi elvárásoknak. A PNRR révén ezekből is felújítanak jó néhányat, és Preoteasa szerint még a decemberi menetrendváltás előtt használatba vehetik őket az utasok – ami finoman szólva kérdéses, hiszen csak júniusban várható a licitkiírás.
Fotó: Jakab Mónika
Traian Preoteasa a közelmúlt vasúti baleseteinek felemlegetésére úgy reagált, hogy ő személy szerint egyetlen hasonló súlyosságú történésre sem számít a közeljövőben (mint ismeretes, Galacon nemrég egy meghibásodott mozdony az álló szerelvénybe rohant, vezetője meghalt). „Egy kis füst, egy ellenőrizetlen fék előfordulhat, de kezelni fogjuk a helyzeteket” – fogalmazott Preoteasa, akinek sokan lemondását követelték a galaci halálos baleset után, Grindeanu pedig vizsgálóbizottságot küldött a CFR-vezetőség „nyakára”.
A vasúton utazók által jelzett egyik állandó probléma a kocsikban tapasztalható mocsok. A takarításra idén 80 millió lejt különítettek el a vezérigazgató szerint, aki elmondta:
„Miután a szerelvény elindul, az utasok hibája is, ha napraforgómaghéj-csomók, eldobott ételek jelennek meg a kocsikban, ha a mosdóban nem lehet lehúzni a vizet. Velünk is vannak problémák, amelyeket vállalunk, de nem akarunk így eljárni a többi gonddal is” – szögezte le az igazgató.
Aki a késésekre kitérve jelezte, valóban vannak 100-120 perces lemaradást jegyző járataik, de nagy késések csupán naponta mintegy két százalékban történnek a mintegy 1200 szerelvényt működtető állami vállalatnál.
Fotó: Jakab Mónika
Preoteasa az utasok által felvetett másik panaszra is reagált, miszerint sok jegypénztáros nem túl kedves. A CFR személyszállító részlegét irányító illetékes azt felelte, az utasok éljenek az internetes vásárlás, illetve a jegyautomaták adta lehetőséggel, ugyanis a társaság egyik célja amúgy is, hogy növelje az online eladás arányát. E téren előrelépések is történtek:
A következő fejlesztés az lenne, hogy a járatáról lemaradó utas visszakaphassa pénze egy részét, vagy jegyet válthasson egy későbbi járatra. A vonatjegyek egyébként tavaly júliusban 20 százalékkal drágultak, de az igazgató szerint idén nem várható áremelés.
Preoteasa tájékoztatása szerint a május elsejei munkaszüneti napot is felölelő hosszú hétvégén a Konstanca felé tartó járatokra már minden jegy elkelt, a vonatok tele lesznek, akárcsak a Bukarest–Brassó-vonalon. A CFR pótkocsik bevetését ígérte.
Felmentést kér Románia az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2021/782-es számú rendeletének alkalmazása alól, mely a vasúti személyszállítást igénybe vevő utasok jogairól és kötelezettségeiről szól, és amelyet idén június 7-étől kellene életbe léptetni.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
A romániai sörértékesítés kilencven százaléka a hipermarketekben, szupermarketekben és kisboltokban zajlik, míg a vendéglátóhelyek – éttermek, bárok és kávézók – csupán tíz százalékos részesedéssel bírnak.
Az Egyesült Államok a jelenleg tervezettnél „jóval nagyobb” mértékű vámokat vethet ki az Európai Unióra és Kanadára, ha közösen próbálnak fellépni az amerikai vámok ellen – közölte Donald Trump amerikai elnök a saját közösségi oldalán csütörtökön.
Beruházási és Fejlesztési Bank (Banca de Investiții si Dezvoltare – BID) néven megkezdte működését az új román állami bank.
szóljon hozzá!