Fotó: Facebook/Loteria Romana
Vizsgálatot rendelt el a Román Lottótársaságnál Ştefan Radu Oprea gazdasági miniszter, miután úgy tűnik, hogy botrányosra sikerült a társaság átbrandelése, és 50 ezer eurót fizettek ki egy olyan logóért, ami megtévesztésig hasonlít több vállalat márkajeléhez, és pár euróért megvásárolható a népszerű platformokról.
2023. október 05., 11:172023. október 05., 11:17
A tárcavezető bejelentette: a minisztérium ellenőrző testülete fogja megvizsgálni az akvizíciót.
„Láttam a Román Lottótársaság által kifejtett álláspontot is, és igen, odaküldhetem az ellenőrző testületet, hogy megnézzék, valóban úgy állnak-e a dolgok, ahogyan kell. Bár úgy gondolom, hogy mindig szakembereket kell hívni, azokat, akik tudják, hogyan kell jól csinálni a dolgokat. A Román Lottótársaságnál is lesz egy ellenőrzés, hogy tisztázzuk ezt a problémát, amely a nyilvánosságban megjelent” – idézte Stefan Radu Oprea gazdasági minisztert a News.ro hírügynökség.
A tárcavezető azt követően szólalt meg a témában, hogy a felháborodást okozott a magas ár, amelyet a lottótársaság egy reklámügynökségnek fizetett a logóért, amely
A visszás helyzetre a Libertatea.ro portál irányította rá szerdán a figyelmet, jelezve a Román Lottótársaság október másodikán bemutatott új logója nagyon hasonlít három külföldi cégére, ezek: a The Zones of Regulation, amely egy gyermekjáték az érzelmek megismerésére és kezelésére; a Pllenty, egy fizetési szolgáltatásokat és webdesignt nyújtó vállalat, valamint a Drivenergy, amely elektromos autók töltőállomásait forgalmazza. De hasonló ábrát találhatunk a Shutterstock és Dreamstime platformon is. Az olyan keresőmotorok, mint a Yandex vagy a Google több tucat olyan képet listáznak, amelyek hasonlítanak az új logóhoz, beleértve a Google szolgáltatásainak logóit is – írták.
miután a hatályos törvények szerint az 54 ezer eurónál kisebb összegű megrendelések esetében nem kell közbeszerzési eljárást kiírni.
A vádakra reagálva a Rusu+Borțun azt közölte, hogy „a logót a semmiből, a stratégia alapján, egy tapasztalt és díjnyertes tervező (Alex Macsoda) alkotta meg, aki a tervezési folyamat több szakaszán ment keresztül, és megpróbált több, a Román Lottótársaság által kifejezetten kért szimbólumot – a lóherét, a sorsoláson használt golyókat és a román nemzeti zászló színeit – ötvözni”.
– húzta alá közleményében a reklámügynökség. Azt is megjegyezték ugyanakkor, hogy a logó csak egy részlete a szerződésnek, mivel valójában „egy 78 oldalas, összetett dokumentumot szállítottak, amelyen egy nagy csapat mintegy 60 napot dolgozott”.
mivel a tervezési folyamatnak része kell hogy legyen annak az ellenőrzése is, hogy valaki másnak nem jutott-e már eszébe hasonló dizájn.
„Az indoklástól függetlenül, a reklámügynökségeknek erkölcsi kötelességük ellenőrizni, hogy léteznek-e hasonló szimbólumok a piacon. Bárki érvelhet azzal, hogy »dolgoztak rajta«, de a tények azok tények. Nem megyek bele az eredetiségről (vagy giccsről) szóló vitákba, de úgy gondolom, hogy a Román Lottótársaság (és általában ez az ország) több erőfeszítést érdemelne” – nyilatkozta a Libertateának Dalibor Vasiljević, egy márkaépítő cég alapítója.
„Ami itt hiányzik, és ami talán a legfontosabb, az a 7. fázis, amikor kutatást végzünk, hogy megvizsgáljuk, készített-e már valaki más is hasonló szimbólumot” – fogalmazta meg hasonlóképpen Mădălin Dragnea kreatív igazgató.
Nemrég a tengerpart egyik legnépszerűbb üdülőhelye, Mamaia logója kapcsán cikkeztek arról, hogy egy spanyolországi lakóparkéról koppintották, aztán kiderült, azt is pár euróért bárki letöltheti egy online platformról, és szabadon felhasználhatja. Csaknem tíz évvel ezelőtt, még Elena Udrea turisztikai minisztersége idején pedig a Románia brandjében megjelenő levélről derült ki, hogy bár 900 ezer eurót fizettek érte, megtévesztésig hasonlít egy adatbázisból letölthető logóra.
Mamaia-Konstanca desztinációmenedzsmentjének szervezete (OMD) szombaton bejelentette, hogy visszavonja a város pénteken ismertetett turisztikai logóját, mert megegyezik egy spanyolországi lakóparkéval.
A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.
A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
szóljon hozzá!