Fotó: Facebook/Loteria Romana
Vizsgálatot rendelt el a Román Lottótársaságnál Ştefan Radu Oprea gazdasági miniszter, miután úgy tűnik, hogy botrányosra sikerült a társaság átbrandelése, és 50 ezer eurót fizettek ki egy olyan logóért, ami megtévesztésig hasonlít több vállalat márkajeléhez, és pár euróért megvásárolható a népszerű platformokról.
2023. október 05., 11:172023. október 05., 11:17
A tárcavezető bejelentette: a minisztérium ellenőrző testülete fogja megvizsgálni az akvizíciót.
„Láttam a Román Lottótársaság által kifejtett álláspontot is, és igen, odaküldhetem az ellenőrző testületet, hogy megnézzék, valóban úgy állnak-e a dolgok, ahogyan kell. Bár úgy gondolom, hogy mindig szakembereket kell hívni, azokat, akik tudják, hogyan kell jól csinálni a dolgokat. A Román Lottótársaságnál is lesz egy ellenőrzés, hogy tisztázzuk ezt a problémát, amely a nyilvánosságban megjelent” – idézte Stefan Radu Oprea gazdasági minisztert a News.ro hírügynökség.
A tárcavezető azt követően szólalt meg a témában, hogy a felháborodást okozott a magas ár, amelyet a lottótársaság egy reklámügynökségnek fizetett a logóért, amely
A visszás helyzetre a Libertatea.ro portál irányította rá szerdán a figyelmet, jelezve a Román Lottótársaság október másodikán bemutatott új logója nagyon hasonlít három külföldi cégére, ezek: a The Zones of Regulation, amely egy gyermekjáték az érzelmek megismerésére és kezelésére; a Pllenty, egy fizetési szolgáltatásokat és webdesignt nyújtó vállalat, valamint a Drivenergy, amely elektromos autók töltőállomásait forgalmazza. De hasonló ábrát találhatunk a Shutterstock és Dreamstime platformon is. Az olyan keresőmotorok, mint a Yandex vagy a Google több tucat olyan képet listáznak, amelyek hasonlítanak az új logóhoz, beleértve a Google szolgáltatásainak logóit is – írták.
miután a hatályos törvények szerint az 54 ezer eurónál kisebb összegű megrendelések esetében nem kell közbeszerzési eljárást kiírni.
A vádakra reagálva a Rusu+Borțun azt közölte, hogy „a logót a semmiből, a stratégia alapján, egy tapasztalt és díjnyertes tervező (Alex Macsoda) alkotta meg, aki a tervezési folyamat több szakaszán ment keresztül, és megpróbált több, a Román Lottótársaság által kifejezetten kért szimbólumot – a lóherét, a sorsoláson használt golyókat és a román nemzeti zászló színeit – ötvözni”.
– húzta alá közleményében a reklámügynökség. Azt is megjegyezték ugyanakkor, hogy a logó csak egy részlete a szerződésnek, mivel valójában „egy 78 oldalas, összetett dokumentumot szállítottak, amelyen egy nagy csapat mintegy 60 napot dolgozott”.
mivel a tervezési folyamatnak része kell hogy legyen annak az ellenőrzése is, hogy valaki másnak nem jutott-e már eszébe hasonló dizájn.
„Az indoklástól függetlenül, a reklámügynökségeknek erkölcsi kötelességük ellenőrizni, hogy léteznek-e hasonló szimbólumok a piacon. Bárki érvelhet azzal, hogy »dolgoztak rajta«, de a tények azok tények. Nem megyek bele az eredetiségről (vagy giccsről) szóló vitákba, de úgy gondolom, hogy a Román Lottótársaság (és általában ez az ország) több erőfeszítést érdemelne” – nyilatkozta a Libertateának Dalibor Vasiljević, egy márkaépítő cég alapítója.
„Ami itt hiányzik, és ami talán a legfontosabb, az a 7. fázis, amikor kutatást végzünk, hogy megvizsgáljuk, készített-e már valaki más is hasonló szimbólumot” – fogalmazta meg hasonlóképpen Mădălin Dragnea kreatív igazgató.
Nemrég a tengerpart egyik legnépszerűbb üdülőhelye, Mamaia logója kapcsán cikkeztek arról, hogy egy spanyolországi lakóparkéról koppintották, aztán kiderült, azt is pár euróért bárki letöltheti egy online platformról, és szabadon felhasználhatja. Csaknem tíz évvel ezelőtt, még Elena Udrea turisztikai minisztersége idején pedig a Románia brandjében megjelenő levélről derült ki, hogy bár 900 ezer eurót fizettek érte, megtévesztésig hasonlít egy adatbázisból letölthető logóra.
Mamaia-Konstanca desztinációmenedzsmentjének szervezete (OMD) szombaton bejelentette, hogy visszavonja a város pénteken ismertetett turisztikai logóját, mert megegyezik egy spanyolországi lakóparkéval.
Marcel Ciolacu kormányfő hétfőn ismételten leszögezte, hogy nem emelik jövőre az általános forgalmi adó (áfa/TVA) szintjét.
A gáz- és villamosenergia-árak idén télen nem lesznek magasabbak a tavalyi év azonos időszakához képest, mivel az energiaár-sapka 2025. április elsejéig érvényes – jelentette ki hétfőn egy konferencián Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
A kormány ezen a héten elfogadja a bruttó minimálbért 4050 lejre emelő jogszabályt – jelentette be hétfőn Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Az Európai Bizottság átalakítaná az agrártámogatások rendszerét, ezzel szemben az EU magyar elnöksége arra törekszik, hogy az eddig bevált területalapú, és vidékfejlesztési támogatások főbb irányelvei továbbra is megmaradjanak.
Románia volt 2024 második negyedévében az Európai Unió legnagyobb gáztermelője – derül ki az Európai Unió legfrissebb gázpiaci jelentéséből.
Jövő héten újabb egyeztetésekre kerül sor a Romániában feldolgozott hazai élelmiszertermékek árrésének korlátozásáról – jelentette be csütörtökön a mezőgazdasági miniszter.
A Kolozs megyeiek veszik fel a legnagyobb törlesztőrészletű és a legmagasabb összegű jelzáloghiteleket, de ők is fizetnek a legtöbbet az országban az ingatlanokért, míg a Konstanca megyeiek igénylik a legkisebb összegű jelzáloghiteleket.
Az Európai Bizottság csütörtökön kétmilliárd lej (400 millió euró) értékű román állami támogatási programot hagyott jóvá a 2023 szeptembere és 2024 augusztusa közötti súlyos aszály által érintett romániai gazdák kártalanítására.
A kormány jóváhagyja a sör jövedéki adójának fokozatos emelésére vonatkozó ütemtervet – közölte szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Egy két felnőttből és két gyermekből álló család tisztességes megélhetéséhez szükséges minimális fogyasztói kosár havi értéke a 2023. szeptemberi 9978 lejről 4,7 százalékkal 10 450 lejre nőtt idén szeptemberre.
szóljon hozzá!