Florin Cîțu kormányfő szerint nem befagyasztják, „mindössze” nem emelik idén a nyugdíjakat
Fotó: Gov.ro
Összehúzza a nadrágszíjat a bukaresti kormány: a Florin Cîțu vezette kabinet szerdán első olvasatban tárgyalt arról a sürgősségi kormányrendelet-tervezetről, amely olyan megszorításokat tartalmaz, mint például a nyugdíjaknak a jelenlegi szinten történő befagyasztása vagy az üdülési utalványok biztosításának felfüggesztése.
2021. február 10., 17:082021. február 10., 17:08
2021. február 10., 17:562021. február 10., 17:56
A Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetségből és a Szabadság Egység és Szolidaritás Pártjából (PLUS) összeolvadt USR-PLUS, valamint az RMDSZ alkotta jobbközép kormány szerint a gazdasági válságból való kilábaláshoz, valamint az államháztartási hiánynak a hazai össztermék (GDP) 7–7,1 százalékának megfelelő értékig történő visszaszorításához elengedhetetlen megszorításokat tartalmaz a sürgősségi rendelet. Florin Cîţu miniszterelnök a kabinet ülését követő sajtótájékoztatóján a kilátásba helyezett intézkedéseket azzal indokolta, hogy „nem mehet így tovább”.
„Olyan kiadásokról van szó, amelyeket ez a gazdaság nem tud fenntartani, olyan kiadásokról, amelyeket egy-egy tollvonással emeltek meg, és amelyeket tulajdonképpen nem is faragunk le, csak plafonértéket szabunk, hogy tovább tudjunk lépni” – érvelt a tervezett módosítások mellett a kormányfő.
Cîţu elmondása szerint a szeptemberben tervezett emeléshez idén 19 milliárd lejre lett volna szükség. A liberális miniszterelnök egyébként a sajtótájékoztatón ismételt újságírói kérdésre is úgy fogalmazott, hogy nem fagyasztják be az öregségi járulékot, szerinte ugyanis a nyugdíjpont jelenlegi 1400 lejes értéke nagyobb, mint tavaly volt.
A közalkalmazottak számára az elmúlt években nyújtott üdülési utalványok kapcsán is a napokban elhangzottakat tartalmazza a rendelettervezet a kormányfő elmondása szerint. „Ami az üdülési csekkeket illeti, azon túlmenően, hogy bérpótlékként vannak előirányozva, a hatóságok meghosszabbították a 2019-es és 2020-as utalványok érvényességét azokban az esetekben, amikor nem használták fel azokat” – jelentette ki a miniszterelnök. Cîţu újfent tartózkodott attól, hogy elismerje, kormánya idén nem biztosít üdülési csekket, ehelyett úgy fogalmazott: „az idei üdülési csekkeket jövőre bocsátják ki”.
A prefektúrák alkalmazottainak nyújtott 30 százalékos pótlékot szintén eltörölné a most ismertetett rendelettervezet, ám Cîţu bejelentése szerint a többi pótlékot és étkezési támogatást most ebbe a jogszabályba nem foglalják bele, hanem törvénnyel tervezik szabályozni, amelyet beterjesztenek a parlament elé.
A megszorítások szükségessége melletti érvelés során különben a liberális kormányfő több ízben is hangsúlyozta, hogy mindez a négy év szociáldemokrata párti (PSD) kormányzás eredménye. „A PSD idején a szociális ellátással járó kiadások megkétszereződtek. Szerkezeti intézkedésekre van szükség. Tudják jól, hogy sajnos Románia gazdaságának alakulása a külföldi befektetők és a hitelminősítők nagyítója alatt áll. A PSD által elfogadott intézkedések miatt Románia az egyetlen ország, amely ellen túlzottdeficit-eljárás zajlik. 2021-ben a legtöbb uniós ország 6 százalék közelébe csökkenti az államháztartási hiányát, tehát nekünk is tennünk kell a dolgunkat” – húzta alá Florin Cîțu.
A kormányfő cáfolta azokat a nap közben felröppent híreszteléseket, amelyek szerint a költségvetési törvény tervezetének nyilvános vitára bocsátása előtti véghajrában nézeteltérés alakult volna ki a kormánykoalícióban. „Semmiféle nézeteltérés nincs a koalícióban” – fogalmazott, jelezve egyúttal, természetesen mindenki több pénzt szeretne. „Tartjuk magunkat az Európai Bizottság és más nemzetközi intézmények ajánlásához, hogy ne tapossunk bele túlságosan a fékbe, de nem is lehetünk Európa fekete báránya. Mi vagyunk az egyetlen ország, amely a PSD-től örökölte a hiányt, volt egy válság is, de megkezdjük a hiány csökkentését” – jelentette ki a miniszterelnök.
Kijelentései olyan összefüggésben hangzottak el, hogy a kora délutáni órákban a bukaresti román portálok arról cikkeztek, miszerint a nap folyamán heves vitát váltott ki a kormány napirendjén szereplő büdzsétervezet, miután az USR–PLUS szövetség vezetői azt tapasztalták, hogy pénzösszegeket vágtak le az általuk irányított egészségügyi, közlekedésügyi, gazdasági és európai uniós alapokért felelős minisztériumok költségvetéséből. Ez a vita pedig hátráltatta a tervezet közvitára bocsátást. A kiszivárgott információk szerint a módosítások utolsó pillanatban kerültek bele a szövegbe. „Az este még nem voltak ott” – idézte forrásait a Hotnews hírportál.
Hogy kedd este még minden rendben lehetett, alátámasztotta a két miniszterelnök-helyettes, Dan Barna és Kelemen Hunor szerda délelőtti nyilatkozata, mindketten nyugodt hangnemben beszéltek ugyanis a sajtónak a hamarosan közvitára kerülő költségvetés-tervezetről. „Ezzel a költségvetéssel senki sem elégedett, de egy felelős költségvetés, egy olyan büdzsé, amellyel Romániának vissza kell állnia a gazdaság újraindításának és a válságból való kilábalás útjára” – fogalmazott az USR–PLUS szövetség társelnöke, akinek nyilatkozata alapján úgy tűnik, hogy sínen van a büdzsé tervezete, és hamarosan meg is kapja a zöld jelzést a koalíciós pártok részéről.
„A mi célunk, hogy a hiány 7–7,1 százalékos legyen. Ambíciózus, bátor célkitűzés, és jelen pillanatban tartani tudjuk. Természetesen ez azt jelenti, hogy kevesebb kiadás lesz, mint tavaly” – fogalmazott eközben Kelemen Hunor kormányfőhelyettes. Az RMDSZ elnöke leszögezte egyúttal, hogy a befektetések nem állnak le, „mivel gazdasági növekedésre van szükség”.
Féláron utazhatnak az egyetemisták
Eltérő nyilatkozatok hangzottak el az egyetemi hallgatók számára ingyenes vasúti utazást biztosító kedvezmény kapcsán. Végül Florin Cîţu miniszterelnök a kormányülést követően leszögezte: „nem világvége” az egyetemisták utazási kedvezményeinek korlátozása, mivel ez más országokban is így történik. „Románia volt a rendszeren kívül, fejlettebb országok sem biztosítanak ingyenességet” – szögezte le. Bejelentése szerint visszatér az a korábbi forgatókönyv, miszerint az egyetemi hallgatók 50 százalékos árkedvezménnyel utazhatnak a Román Vasúttársaság (CFR) járatain.
A délelőtti órákban amúgy Dan Barna, az USR–PLUS-os miniszterelnök-helyettese is úgy nyilatkozott, hogy a kormány el akarja törölni a kedvezményt, és megfizettetnék a jegyár 50 százalékát. Jelezte egyúttal, azt nem tervezik meghatározni, hogy hány alkalommal utazhatnak féláron az egyetemisták. Ludovic Orban, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke viszont később úgy nyilatkozott, az egyetemisták ingyen utazhatnak majd a lakóhelyükül szolgáló település és a tanulmányvégzés települése között. Ám a miniszterelnök bejelentése felülírta ezt.
A kedvezmény megszüntetése vagy az ingyenes utazások számának korlátozása amiatt merült fel, mivel a készülő 2021-es évi állami költségvetés több megszorításra épül annak érdekében, hogy az államháztartási hiányt a hazai össztermék (GDP) 7–7,1 százalékán lehessen tartani. Az egyetemisták amúgy 2017-ig szintén 50 százalékos utazási kedvezményt kaptak az államtól, abban az évben viszont a Sorin Grindeanu vezette szociáldemokrata (PSD) kormány ingyenességet biztosított. A CFR azt követően arra panaszkodott, hogy a döntés nyomán megcsappantak a bevételei, az utazóközönség pedig azt nehezményezte, hogy zsúfolttá váltak a szerelvények.
Az ország újraiparosítása, valamint a kis- és középvállalkozások támogatása a két fő pillére a román gazdaság egészséges fejlődésének – jelentette ki Marcel Ciolacu miniszterelnök szombaton Aradon, miután helyi üzletemberekkel találkozott.
Az európai gazdasági válság Romániában is érezteti a hatását, de nem fog recesszióba lépni az ország – jelentette ki szombaton Marcel Ciolacu miniszterelnök. Elemzők nemrég arra figyelmeztettek, hogy jövőre nem zárható ki a recesszió.
Magasabb fizetéseket ígért a négy évvel ezelőtti választási kampányban a két leghosszabb ideig kormányzó politikai alakulat, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Szociáldemokrata Párt (PSD) is. Vajon a politikusok betartották a szavukat?
Az idei év első kilenc hónapjában 5119 cég és egyéni vállalkozó (PFA) jelentett fizetésképtelenséget, 11,82 százalékkal több, mint 2023 azonos időszakában, amikor 4578 esetet regisztráltak.
Kolozs megyében 40–45 százalékkal magasabbak a fizetések az északnyugati régió többi megyéjéhez képest – derül ki a Beszterce-Naszód megyei regionális statisztikai igazgatóság pénteken közzétett elemzéséből.
Hosszas huzavonát követően végre épülhet Románia eddigi legdrágább autópálya-szakasza. Két török cégnek ítélték oda az észak-erdélyi autópálya utolsó két szakaszának megépítését.
Szubjektív alapon történt a nyári aszály okozta károk felmérése, így egyes gazdák joggal érezhetik úgy, hogy nem egyformán részesülnek a kártérítésből – jelentette ki Nagy Zsolt falugazdász, az Arad Megyei Magyar Gazdák Egyesületének alelnöke.
Az Európai Unióban (EU) az adó- és járulékbevételek átlagban a bruttó hazai termék (GDP) 40 százalékát tették ki tavaly, míg egy évvel korábban a GDP 40,7 százalékára rúgtak.
A szezonálisan kiigazított adatok szerint 2024 szeptemberében az augusztusi szinten, 5,5 százalékon maradt a munkanélküliségi ráta Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A mezőgazdasági minisztérium úgy döntött, hogy elhalasztja azt a vitatott rendelettervezetet, amely több tízezer Romániában feldolgozott élelmiszertermék esetében legfeljebb 20 százalékban korlátozta volna a kereskedelmi haszonkulcsot.
szóljon hozzá!